ÇOMÜ Diyet Uzmanı Didem Özgün Güner: “Diyet Kişiye Özel Olmalı”

02 Şubat 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem Özgün Güner, toplumun diyet konusunda yetersiz bilgiye sahip olduğuna dikkat çekerek her diyetin her bünyeye uygun olmayacağını, diyetin kişiye özel olduğunu belirtti. Her okunan, her önerilen diyetin muhakkak vücuda uygunluğuna bakılması gerektiğini vurgulayan Güner, diyetisyene sormadan başlanılan diyetin olumsuz sonuçlar verebileceğini aktardı.

Toplumun sağlıksız beslenmesine ve beraberinde gelen diyete yönlenmeye dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem Özgün Güner, toplumun diyet tercihlerinde internet, gazeteler, dergiler, televizyonlar, ünlülerin diyet programları ve tanıdıklarının etkisinde kaldığını belirterek bu tercihin başlı başına yeterli olamayacağını söyledi. Toplumun en önemli hatasının görülen her diyeti uygulaması olduğunu söyleyen Diyet Uzmanı Güner, “Beslenme ve diyet tedavisi kişiye özel olmalı ve her kişi için tek tek düzenlenmelidir. Çünkü herkesin vücut bileşimi ve besin ihtiyaçları farklıdır. Herkes için aynı tür beslenme gibi bir durum olamaz. Diyet yapacak kişi endrokrinolok gözetiminde kan ölçümünü yaptırmalıdır. Ardından davranış tedavisine geçilmelidir. Kişinin diyet seçimini etkileyecek çok sayıda faktör bulunmaktadır. Cinsiyet, vücut bileşimi, yaptığı iş, yaş, cinsiyet, yaşadığı bölge diyet programını önemli ölçüde etkiler. Gece çalışanla gündüz çalışan, çalışanla çalışmayan kişilerin uygulayacağı diyet birbirinden çok farklıdır” dedi.

“DİYETE BAŞLARKEN DİKKATLİ OLUN”

Diyet yapmak isteyen kişilerle ilgili de dikkat edilecek hususları aktaran Uzman Güner, önemli bilgiler aktardı. Kişinin kendisini tanıması ve değerlendirmesinden yola çıkan Güner, bir diyet listesiyle karşılaşan kişinin kendisiyle konuşması gerektiğini söyledi. Güner, açıklamasında “Bir diyet programı gördüğümüzde kendimize sorular sormalıyız. Öncelikle bu diyet programı size uygun mu ? İkincisi hergün aynı şeyleri yemek bıkkınlık yaratır mı ? Üçüncüsü çok özel maddelerle hazırlanan bir beslenme listesini tedarik edebilecek misiniz ? Kullandığınız ilaçlarla, yaşınızla, işinizle, kilonuzla vb. özeliklerinizle uyumlu mu? Bu diyetle birlikte egzersiz yapmalı mısınız? Tüm bunlar sizin diyet tercihinizi önemli ölçüde etkilemektedir” dedi.

“DİYETİSYENE DANIŞMADAN DİYET YAPMAYIN”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Güner, toplumun diyet yaparken medyayı, kamuoyunu takip etmesinin önemli olduğunu fakat bunun tek başına yeterli olamayacağını söyleyerek muhakkak uzman yardımı alınması gerektiğini söyledi. Diyet yapmanın ciddi bir konu olduğuna da dikkat çeken Güner, kişilerin diyet yapma tercihlerinin son derece çağdaş bir yaklaşım olduğunu, fakat her diyetin her zaman aynı sonucu vermeyeceği ve çoğu zaman olumsuz neticeler alınabileceği sözlerine ekledi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir