ÇOMÜ Genç Girişimciler Topluluğu 1. Yılını Değerlendirdi

ÇOMÜ Genç Girişimciler Topluluğu 1. Yılını Değerlendirdi
24 Aralık 2008

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) bünyesi altında oluşturulan “Genç Girişimciler Topluluğu” 1 yıllık çalışmalarını Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’in de katıldığı toplantıda değerlendirdi.

ÇOMÜ Dr. H. İbrahim Bodur Girişimcilik ve Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde yapılan toplantıda bir konuşma yapan ÇOMÜ Genç Girişimciler Topluluğu Akademik Danışmanı Uzman Hikmet Yurteri, topluluğun 2007-2008 eğitim öğretim yılında başarılı çalışmalar yaptığını belirterek, “ÇOMÜ Genç Girişimciler Topluluğu, öğrencilerde girişimcilik ruhunu ortaya çıkarmak ve bir çatı altında toplayarak kaynaşmalarını, ekonomik, kültürel ve sosyal alanda fikir üretmelerini ve her alanda bilgi alış verişini gerçekleştirecek ortamı oluşturmak, bireyin sahip olduğu teorik bilgi donanımını pratiğe aktarmak, bireyde sinerji yaratacak takım ruhunu oluşturmak, öğrenci-öğretim üyesi-iş dünyası arasındaki etkileşimi ve yakınlaşmayı sağlamak, kendine güvenen, kişiliğini geliştirmiş, dürüst, sorumluluk duygusunu benimsemiş,topluma ve millete yararlı bireyler hazırlamak, kamu ve özel kuruluşlar ile ortaklaşa çalışmalar düzenlemek, girişimci ruhuna sahip bireylerin kaynak ihtiyacını karşılamak suretiyle süreli yayın, ekonomi dergileri ve kitap gibi kaynakların bulunduğu mini bir kütüphane oluşturmak, ÇOMÜ’den mezun olacak öğrencilerin iş kurma becerilerini artırarak girişimci olmalarını temin etmek ve ÇOMÜ İbrahim Bodur Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkeziyle ortak etkinlikler yapmak amacıyla 1 yıl önce kurulan bir topluluktur. 1 yıllık süre içerisinde sertifikalı ve katılım belgeli 9 seminer, STK temsilcileriyle işbirliğinde 3 panel, 2 konferans, üniversite ve yerel yönetim ortaklığında 1 konser, İzmir, Ankara ve İstanbul’da belli aralıklarla yapılan 4 konferans ve 3 fuara katılım sağladık. Enstitü,fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokullarına ziyaretler yaparak teşkilatlanmalarımızı tamamladık” dedi.

Karşılıklı sohbet havasında geçen toplantıda enstitü, fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulu başkanları da çeşitli konularda söz alarak konuştular. Toplantıda söz alan Topluluk Genel Başkanı Alper Vuralın ise, 2009 yılında yapılması planlanan Ulusal Girişimciler ve Yöneticiler Zirvesi ile ilgili bilgiler aktardı. Vuralın, “ÇOMÜ Genç Girişimciler Topluluğu olarak, üniversitemizin bizlere yüklemiş olduğu sorumluluk ile adım atarak “Ulusal Üniversiteli Girişimciler ve Yöneticiler Zirvesi”ni Çanakkale de gerçekleştirmek için çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Gerçekleştirecek olduğumuz zirve girişimciliği teşvik etmeyi, önemli sorun alanlarının altını çizmeyi, iş dünyası, girişimciler ve girişimci adayları arasında etkileşimi sağlamayı, sorunlara ortak çözümler geliştirmeyi amaçlamaktadır. Zirve kapsamında, girişim fikri olan bireylerde girişimcilikle ilgili bir bilinç yaratmak ve “Nasıl iş bulurum?” kaygısını “Nasıl iş kurarım”a dönüştürebilmek amacı ile “Girişimcilik ve İş Kurma Süreçleri” ve “İş Planı Hazırlama” konulu eğitim seminerleri verilecektir. Zirve de aynı zamanda kendi alanında örnek başarılara imza atmış iş adamları kendi başarı hikayelerini “Başarı Öyküleri” adlı oturumlarda katılımcılarla paylaşacaklar. Eğitimlerde teorik bilgiler yanında uygulamada karşılaşılan sorunlar ve bunları aşma yöntemleri konularında bilgiler verilecek, tipik başarı öyküleri ve örnekleri sunulacak, girişimcilik konusunda cesaretlendirici ve harekete geçirmeye yönelik bir yaklaşım kullanılacaktır. Program içinde, adayların konuyla ilgili yetkililere doğrudan soru sorarak iş yaşamına ilişkin önemli bilgi ve ipuçları alabilecekleri sohbet ve seminerler yer alacaktır. Üniversite Toplulukları, Kulüpleri ve Rektörlükleri ile iletişim kurarak Çanakkale’de gerçekleştirecek olduğumuz bu zirveye yaklaşık 500’e yakın öğrencinin katılması öngörülmektedir. Zirvenin 1.günü düzenleyecek olduğumuz panellerde topluluğumuzun tanıtım filmi ve açılış konuşmalarının ardından; Çanakkale Valisi, Çanakkale Belediye Başkanı, ÇOMÜ Rektörü başta olmak üzere Çanakkale’nin yerel yöneticilerine, STK temsilcilerine ve şehir dışından katılacak olan konuklarımıza girişimcilik, liderlik ve başarı öyküleri konularında söz vereceğiz. 2. gün kişisel gelişim seminerleri ve girişimcilik üzerine eğitimler ile birlikte danışmanlık firmaları, ünlü isimler bizler ile birlikte olacaklar. 3.gün Gelibolu Yarımadası ve Şehitler Abidesi, Assos ve Troia ören yerlerine geziler düzenlenecektir. Zirve 3. günün akşamı gala yemeği ile son bulacaktır” dedi.

Toplantıda konuşan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir ise üniversite olarak öğrencilere 4 farklı kariyer olanağı sunduklarını belirterek, “Bunlardan bir tanesi de girişimciliktir. Böyle bir misyonu yüklenen ve bir yılını yeni dolduran Genç Girişimciler Topluluğu’nun merkezde ve ilçelerde teşkilatlanması mutluluk vericidir. Yapılan çalışmaları çok anlamlı buluyorum. Yapacak olduğunuz çalışmalarda da başarılar diliyorum” dedi.

Toplantı sonrasında Eğitim Fakültesi Genç Girişimciler Topluluğu Başkanı Hasan Gülbay, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir’e kendi yaptığı kara kalem portreyi topluluk adına armağan etti. Toplantıya Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Necati Cerrahoğlu da katıldı.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir