ÇOMÜ Genç TEMA Topluluğu’ndan Fidan Dikimi

24 Mart 2015

Dünyadaki şehirlerin suyunun yüzde 63’ünün ormanlardan geldiğini biliyor muydunuz? Peki, dünyada 748 milyon insanın içme suyuna, 2,5 milyar insanın da temiz içme suyuna ulaşamadığını biliyor muydunuz?

21 Mart Ormancılık Günü ve 22 Mart Dünya Su Günü’nü ÇOMÜ Genç TEMA Öğrencileri de kutladı. Bu önemli günler kapsamında, 22 Mart pazar günü saat 11’de Çanakkale’nin Kalabaklı Köyü’nde topluluk üyeleri ve üniversite öğrencileri ile 100 fidan dikimi gerçekleştirildi. Dünya Su Günü’nde yapılan fidan dikim etkinliği, büyük bir projenin de Çanakkale’deki ilk adımını oluşturdu.

Proje, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu öğrencilerinden çıktı. Çanakkale Zaferi’nin 100. yılında, 2015 yılı içerisinde, Türkiye genelinde 100 noktada 100 fidan dikimi gerçekleştirilecek. Türkiye genelindeki tüm Genç TEMA Topluluları kendi şehirlerinde dikimler yaparak projeye destek verecekler ve proje sonunda Türkiye’nin 100 noktasında toplam 10.000 fidan dikimi gerçekleşmiş olacak. Projeye destek veren illerin etkinlik fotoğrafları birleştirilip proje filmi oluşturulacak. Projenin Çanakkale’deki adımını yürüten ve diğer illerle proje kapsamında iletişim halinde olan topluluk başkanı Betül Dilek ve topluluk başkan yardımcısı Hazan Erbaş proje için Çanakkale’nin en az 5 noktasında toplu fidan dikim etkinlikleri gerçekleştireceklerini açıkladı. Betül Dilek, projenin önemini “Kolay kazanılmayan bu topraklara sahip çıktığımızı, zaferimizin 100. yılında, güzel topraklarımızı güzel ağaçlarla taçlandırarak birlikte ifade edelim.” cümlesiyle belirtip herkesi yaşadıkları dünya için harekete geçmeye davet etti.

Gerçekleşecek proje daha çok tazeyken birkaç ilde var olan Genç TEMA Toplulukları’ndan destek geldi bile. Konya Selçuk Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Kayseri Erciyes Üniversitesi, Antalya/Manavgat, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Genç TEMA Toplulukları dikimlerini gerçekleştirdiler.

ÇOMÜ Genç TEMA Topluluğu öğrencileri de, 22 Mart 2015 Dünya Su Günü’nde bu güzel projenin Çanakkale’deki ilk adımını attılar. Kalabaklı Köyü’nde yaklaşık 70 ÇOMÜ Genç TEMA Topluluğu üyesinin katılımıyla 200 adet Fıstık Çamı fidan dikimi gerçekleştirdiler. Fidan dikimi sonrasında Dünya Su Günü kapsamında Çanakkale-Merkez’de “Su Zinciri Farkındalık Yürüyüşü” yapıp suyun önemine yönelik basın açıklamalarında bulundular. “Su Zinciri Farkındalık Yürüyüşü” Türkiye’deki her ilden Genç TEMA Topluluklarının aynı anda gerçekleştirdiği ve Türkiye dışında Arnavutluk, Sırbistan, Kosova, Makedonya ve İtalya ile eş zamanlı yürütülen bir farkındalık hareketi oldu. Yürüyüşlerinde “Kuraklık kader değildir, susma susuz kalma, toprağına suyuna doğana sahip çık, su gıdadır, su doğadır, su sağlıktır,su hayattır, damlaya damlaya yok olmasın” sloganlarıyla kordon turu yaptılar ve yürüyüş sonrası basın açıklamarını verdiler.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Genç TEMA Topluluğu, 22 Mart Dünya Su Günü’nde, su varlığının giderek azalmasına dikkat çekmek adına bu kapsamlı projeyi başlatarak hem su varlığının giderek azaldığı konusunda halkı bilinçlendirdi hem de 100. yıl ruhunu tüm Türkiye’de yaşatmak adına 200 fidan dikimi ile projelerine ilk adımı attılar.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir