ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Gerçekleşti

18 Şubat 2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı İlahiyat Fakültesi’nde gerçekleştirildi.

Toplantıya ÇOMÜ Rektörü ve İlahiyat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Feyzi Uğur, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Suzan Saçar ve akademisyenler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner İlahiyat Fakültesi’nin iki taşınma geçirdiğini bu sürecin zor ve sıkıntılı bir süreç olduğunu, doğal olarak eksiklerinin olacağını belirterek bu eksikliklerin giderilmesi için çalışmalara devam edildiğini, en geç bir yıl içerisinde bu eksikliklerin bitirileceğini söyledi.

Rektör Laçiner, 2011-2014’teki Üniversitenin vizyonunu ve ilahiyat fakültesinin bu vizyonun neresinde olduğunu anlattı. Bir üniversite denildiğinde en önemli şeyin yayınlar olduğunu ifade eden Prof. Dr. Laçiner, “2010 yılında SSCI dergilerde 299 rakamından bugün 2014 sonu itibariyle 450 makaleye ulaşmış durumdayız. 2015 yılında ise beklentimiz 500. Bu da yaklaşık %50’lik bir artışa işaret ediyor. Bu artış olağan üstü bir artıştır. Öğretim üyesi sayısı başına da düşen makale sayısında ciddi bir artış var” dedi.

ÇOMÜ’nün kuruluş aşamasını daha yeni tamamladığını, bir üniversitede olması gereken (basic) altyapı ve ihtiyaçları daha yeni yeni sahip olmaya başladığını vurgulayan Rektör Laçiner, bununda çeşitli nedenleri olduğunu ifade etti.

Üniversitelerde başarıları ve çalışmaları ne seviyede olduğunu anlamak için bakılması gereken bir diğer önemli verinin ise projeler olduğunu ifade eden Rektör Laçiner, “TÜBİTAK projelerini değerlendirdiğimizde 2014 Aralık’ta 30 yeni proje kazanmıştık. Şu anda bu rakam 35 civarına çıktı. 2014 verilerine baktığımızda 30 ve 30’un üzerinde TÜBİTAK Projesi olağanüstü rakamları göstermektedir. ÇOMÜ 2012 yılında TÜBİTAK’tan en çok proje alan 7 üniversite oldu. Bu yılda bir rekor bekliyoruz. Başvurular bize onu gösteriyor” dedi.

Rektör Laçiner, dünyada ilk 500 üniversite arasına girmenin çok önemli ve prestijli hale geldiğini dile getirerek, “Bunun için çeşitli verileri değerlendirdiğimizde ÇOMÜ’nün yeri bazı listelerde 1300, bazı sistemlerde 1700, bazılarındaysa 1500 görünüyor. 1000’in altında gösteren birkaç tane liste oldu. Listelerin bir kısmı hatalı, bir kısmında eksik bilgiler var. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki listelerin ortalamasını aldığımızda ÇOMÜ en az 1000-1500 arasında görünüyor. Bence dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girmemiz lazım. Hedefimiz dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girmek ve bir dünya üniversitesi olmak” dedi.

Uluslararası bilimsel yayın sayısını arttırabilmek amacıyla, ÇOMÜ Öğretim elemanlarına ve öğrencilerine gerçekleştirdikleri bilimsel çalışmalar için Yayın Teşvik Ödemesi verileceğini, bunun için gerekli koşulların neler olduğunu dile getiren Prof. Dr. Laçiner, bir üniversitenin faaliyetlerinin değerlendirilmesinde internet kullanımının da çok önemli olduğunun altını çizdi:

“Yaklaşık 5000 civarında bilgisayar aldık. Altyapıyı yeniledik. İnternet her yerden çekiyor. Deskop bilgisayarlardan dizüstü bilgisayarlara geçiyoruz. 2010 yılında 45 terabaytlık bir kullanım vardı. 2014 yılında en son rakam ise 600 terabaytın üzerine çıktı. 2015’de 1000 terabayta çıkmış olacağız.”

Öğrenci sayısındaki artışa, uzaktan eğitimle ilgili çalışmalara da değinen Rektör Laçiner, yapılan alt yapı çalışmaları ve mekânsal gelişmelerle ilgili de bilgiler verdi.

ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Akademik Kurulu soru-cevap bölümüyle sona erdi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir