ÇOMÜ İlahiyat Fakültesi Akademik Kurul Toplantısı Yapıldı

18 Şubat 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi Akademik kurul toplantısı Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nasuhi Ünal Karaaslan ve fakülte öğretim elemanlarının katılımlarıyla dekanlık makamında yapıldı.

İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Karaaslan’ın açılış konuşmasıyla başlayan kurulda Doç. Dr. Muhsin Akbaş güz yarıyılının başarı değerlendirmesini yaparken, Doç. Dr. Tevhit Ayengin ise bahar yarıyılında gerçekleştirilecek etkinlikler hakkında bilgi verdi. 15-17 Mayıs tarihlerinde “İnsan Hakları ve Din Sempozyumu” adıyla önemli bir bilimsel organizasyona imza atacak olan fakülte, ayrıca bahar döneminde de Kutlu Doğum Haftası’nda etkin rol üstelenecek. Düzenlenen akademik kurulda görüşülen Temel İslam Bilimleri ile Felsefe ve Din Bilimleri Bölümleri’nde Doktora programa açılmasına ilişkin gerekli niteliklerin bulunulduğuna dikkat çeken dekan ve öğretim elemanları, bu konuda Rektör Prof. Dr. Akdemir’den destek buldu. Akademik kurulda eğitim, donanım gibi konularda da karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.
Öte yandan kurul toplantısında Dekan Prof. Dr. Karaaslan tarafından bir müddettir üzerinde çalışılan ve fakültenin bazı öğretim elemanlarının da desteğiyle oluşturulan Gelibolu Yarımadası’ndaki Kitabelerin tek tek incelendiği çalışmanın da tamamlandığı açıklandı. Basıma hazır hale gelen önemli çalışmanın son hali Rektör Prof. Dr. Akdemir’e tanıtıldı. Çalışmanın hem eserlerin anlaşılması, hem de özellikle bölge tarihine ışık tutma niteliği açısından önemli bir eksikliği gidermesinin beklendiği yeni eserin kısa süre sonra basıma hazır hale getirileceği açıklandı.

Kurulun son bölümünde konuşan Rektör Ali Akdemir ise inanç alanında evrensel düzeyde çalışmalar yapan bir İlahiyat Fakültesi’ne sahip olduklarını belirterek, fakültenin gerek bölge gerekse Türkiye için önemli olduğuna dikkat çekti. ÇOMÜ’nün yoğun akademik etkinlikler gerçekleştirdiğini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Akdemir, fakültenin ise bu etkinliklere anlamlı katkı sunduğunu söyledi. ÇOMÜ’nün “Dünya Üniversitesi Olma” yolundaki çabalarını da paylaşan Rektör Prof. Dr. Akdemir konuşmasında “Bu anlamda 2010 Dünya Üniversiteler Kongresi’ni gerçekleştireceğiz. Bu kongreyi başta Dünya Üniversiteler Birliği olmak üzere önemli aktörlerle düzenleyeceğiz. İlahiyat Fakültemizde bu süreçte rol alıyor” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir