“ÇOMÜ Kaliteli Öğrenci Profilini Güçlendiriyor”

05 Eylül 2016

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) 2016 ÖSYS yerleştirme sonuçlarına göre tüm Türkiye’den büyük bir ilgi ile karşılaştı. Sonuçlara göre yaklaşık 10 bin 549 kişi daha ÇOMÜ’lü oldu. ÇOMÜ’nün 4 yıllık okullarında kontenjan doluluk oranı geçen yılların üzerinde gerçekleşerek % 98.81 oldu. 2016 ÖSYS ilk yerleştirmelerinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde önlisans ve lisans geneli doluluk oranı % 96.12 olurken ek yerleştirmelerle birlikte bu oranının % 100’ü bulması bekleniyor.

Yerleştirme verilerine göre 10 bin 549 öğrencinin 5169’i lisans, 5380’i de önlisans programlarına yerleşti. Lisans programlarında sadece 62 kontenjan boş kalırken bu kontenjanın da ek yerleştirmelerde dolacağı tahmin ediliyor. İlk yerleştirme istatistiklerine bakıldığında 2015’de 69 lise birincisi ÇOMÜ’ye yerleşirken bu yıl 83 lise birincisi ÇOMÜ’lü oldu. İlk 5 binden 15 öğrenci de ÇOMÜ’ye yerleşti. ÇOMÜ’ye yerleşen 10 bin 549 öğrenciden 5534’ü erkek 5015’i ise kız öğrenci oldu. Yerleştirme sonuçlarına il-bölge açısından bakıldığında en çok tercih eden bölgenin 3903 öğrenci ile Marmara Bölgesi, en çok tercih eden ilin ise 1485 öğrenci ile Çanakkale olduğu görülüyor. Marmara Bölgesi’ni 1917 öğrenci ile Karadeniz Bölgesi, 1238 öğrenci ile de Doğu Anadolu Bölgesi takip ediyor. En çok tercih eden iller sıralamasında Çanakkale’yi 607 öğrenci ile Balıkesir, 578 öğrenci ile de Bursa takip ediyor.

Konu ile ilgili ÇOMÜ TV’ye konuşan Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, ÇOMÜ’nün Türkiye’de en çok tercih edilen üniversitelerden birisi olduğunu, bu yıl da güçlü bir şekilde gösterdiğini belirterek şunları söyledi:

“Üniversitelerin prestiji, kalitesi birçok unsura bağlı tabi ki. Bunlar içerisinde bilimsel çalışmalar, eğitim öğretimin kalitesi ama herhalde en önemli unsurlardan bir tanesi de tercih edilebilirlik meselesi. İsmi gerçekten büyük, iyi noktalara gelmiş üniversiteleri öğrenciler tercih etmek isterler, oralara girmek isterler ve oranın öğrencisi olmak isterler. İstedikleri bölümleri oralarda okumak isterler. Bu açıdan bakıldığı zaman, tercih edilebilirlik anlamında bakıldığı zaman Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi gerçekten çok özel bir yere sahip hâle geliyor. Bu, hepimiz için büyük bir gurur ve mutluluk kaynağı. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Türkiye’de en çok tercih edilen üniversitelerden birisi olduğunu bu yıl da daha güçlü bir şekilde gösterdi. Bizim lisans düzeyinde, ön lisans düzeyinde toplam 11 bin civarında ki kontenjanımızın, 10 bin 500’den fazlası dolmuş oldu ilk yerleştirmeyle. Bu % 96’dan fazla bir tercih edilirlik oranı demektir. Bu anlamda bakıldığı zaman bir kere ilk tercihlerinde öğrencilerin yerleşmek istedikleri üniversiteler arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin çok özel bir yere sahip olduğunu, çok tercih edilir bir üniversite olduğunu gösteriyor. Öte yandan tercih edilen öğrencilerin profiline baktığımız zaman da aslında ciddi bir gelişme görüyoruz. Bir kere daha fazla lise birincisi olmuş öğrenciler üniversitemizi tercih etmiş. Türkiye’nin bütününde ilk 5 bine girmiş öğrencilerden tercih edenler var. İlk 10 bine girmiş öğrencilerden tercih eden sayısı artıyor. Bunların hepsi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin aynı zamanda kaliteli bir öğrenci profilini de güçlendirdiğini gösteriyor.

Yeni açtığımız bölümler güçlenen fakültelerimiz, yüksekokullarımızın bu oranı gittikçe daha da arttıracağına olan inancımız fazla.

“ÇOMÜ’ye 13 Bin Yeni Öğrenci Geliyor”

Bir de tabi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin hangi bölgelerden, hangi illerden öğrenci çektiği hususuna bakıldığı zaman aslında şunu da görüyoruz; bir kere Marmara Bölgesi birinci sırada daha sonra Karadeniz Bölgesi geliyor. Sadece hemen yakınımızdaki bölgelerden değil Türkiye’nin uzak bölgelerinden de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tercih edilen bir üniversite. Tabii iller sıralamasında büyük illerin ön plana çıkıyor olması çok yakın iller dışında mesela Balıkesir gibi çok olduğu iller dışında İstanbul, İzmir hemen takip eden iller ve çok büyük nüfusa sahip iller. Buradan da çok sayıda öğrencimiz Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğrencisi oluyor. Bu anlamda üniversitemizin bu ilk yerleştirmeler sonucunda ortaya koyduğu profil, ortaya koyduğu nitelik gerçekten de çok önemli. Bizleri çok gururlandıran, sevindiren hususlar var, bunun içerisinde tahmin ediyorum bu ikinci yerleştirmeler sonucunda bizim boş kalan hiç kontenjanımız olmayacak. Bu tabi öğrenci sayımızın aynı zamanda arttığı anlamına da geliyor toplamda. Yüksek lisans, lisansüstü programlar, yabancı uyruklu öğrencileri de dikkate aldığımız zaman belki bu sene ilk defa öğrencimiz olacak öğrenci sayısı 13 bini buluyor. Bu da 48 bin-49 bin arasında bir öğrenci sayısına ulaştığımızı gösteriyor. Bunlar bizim sorumluluğumuzu arttıran hususlar. Ama biz sayısal verilerin yanı sıra kesinlikle kalite hususunu ikinci plana atmayan bir yaklaşımla üniversitemize bakıyoruz. Bu aslında biraz üniversitemizin tercih edilirlik oranını da artıran bir husus. Umuyorum çok daha iyi noktalarda olacağız ama bu seneki göstergeler üniversitemizin son bir-iki yıl içerisinde çok daha hızlı bir gelişme gösterdiğini bize bir kez daha göstermiş oluyor”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir