ÇOMÜ Kütüphanesi’ne 1 Haftada 20 Bin Kitap Bağışı

27 Ağustos 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kütüphanesi sadece kitap alımıyla değil, bağışlarla da hızla büyüyor. Kütüphane “Şehitler İçin 1 Milyon Kitap Kampanyası’nın başlatılmasının ardından Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen çok sayıda kitap bağışı ile karşılaştı. Sadece geçen hafta içinde ÇOMÜ Kütüphanesi’ne 20 bin civarında kitap bağışlandığı öğrenildi.

Diğer taraftan ÇOMÜ Kütüphanesi kataloglama ekibinin fedakâr çalışmaları sayesinde her ay kataloglara en az 10 bin kitap giriyor. Bu da yıllık 120 bin kitap ediyor. Bu rakamların Türkiye’deki en yüksek kataloglama rakamları olduğu ifade ediliyor. Yoğun kitap girişleri nedeniyle tüm raf sistemi değiştirilmek zorunda kalan ÇOMÜ Kütüphanesi’nde yeni kayıt dönemi öncesinde hummalı bir çalışma var. Yeni kitaplar ve sistem yeni eğitim-öğretim dönemine yetiştirilmeye çalışılıyor. Diğer taraftan mekan sorununu çözebilmek için Kütüphane Ek Binası’nın da bir ay içinde temelinin atılacağı ve binanın ikinci döneme yetiştirilmeye çalışılacağı öğrenildi. Ek bina ile birlikte aynı anda çalışma kapasitesinin 2 bin kişiyi aşması ve yeni raf alanları kazanılması bekleniyor. Halen Kütüphane kataloglarında 250 bin civarında kitap bulunuyor. Depolarda da on binlerce kitap kataloglara gireceği anı bekliyor. ÇOMÜ Rektörlüğü’nün 2012 hedefi ise 500 bin basılı kitap, 500 bin de e-kitap olmak üzere toplam 1 milyon rakamına ulaşmak. Bu yılın sonunda kitap sayısının 300 bine yaklaşacağı tahmin ediliyor.

Öte yandan Biga Ağaköy’deki kütüphane binasının inşaatı da sürüyor. Gerekli ihaleler tamamlanmak üzere. Biga’daki kütüphanenin de en az 50 bin kitapla faaliyete geçeceği, rakamın ilerleyen dönemde daha da artacağı ifade ediliyor.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir