ÇOMÜ Mezunu Genç Yönetmenin Kitabı Yayımlandı

23 Ağustos 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu Ahmet Toklu, Halit Refiğ ve yakın çevresi ile yaptığı röportajlarından oluşan kitabı ‘Bir Yorgun Savaşçı; Halit Refiğ’ piyasaya çıktı.

ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Sinema TV bölümünden bu yıl mezun olan ve aynı zamanda Film Arası Dergisi’nin Yayın Koordinatörlüğü görevini yürüten Ahmet Toklu’nun, Halit Refiğ ve yakın çevresi ile yaptığı röportajlarından oluşan kitabı ‘Bir Yorgun Savaşçı: Halit Refiğ’ piyasaya çıktı.

Usta Yönetmen Halit Refiğ’in, Kemal Tahir’in aynı adlı romanından uyarladığı ve 12 Eylül yönetimi tarafından önce yasaklanıp ardından da yakılan Yorgun Savaşçı filminin trajik hikâyesi, olayın tarafları ve şahitleriyle bir kez daha gündeme geliyor. Vefatından kısa süre önce bu konuyla ilgili yaşananları genç sinemacı Ahmet Toklu’ya anlatan Refiğ’in yakın dostları da konuyla ilgili anı ve düşüncelerini anlattı.

Kitap, genç sinemacı Ahmet Toklu’nun Yorgun Savaşçı filmi ile ilgili olarak gerçekleştirdiği röportajlardan oluşuyor. Halit Refiğ’in vefatından kısa bir süre önce kendisiyle görüşme imkânı bulan Toklu, yönetmenle Yorgun Savaşçı ve sansür ekseninde bir söyleşi yaptı. Refiğ’in dostlarıyla da aynı konu üzerine röportajlar yaparak, sansürün güncesini tuttu.

Kitapta Halit Refiğ’in yanı sıra Sezer Sezin, Hülya Koçyiğit, Can Gürzap, Giovanni Scognamillo ve Gökhan Yorgancıgil ile yapılmış söyleşiler yer alıyor.

Kendine özgü sinema diliyle Türk Sinemasında haklı bir şöhrete sahip olan Yönetmen Halit Refiğ, en az filmleri kadar, yaşadıklarıyla da sinema tarihinde tartışmaların odağı oldu. Refiğ’in, 12 Eylül yönetimi tarafından önce yasaklanıp ardından da yakılan filmi Yorgun Savaşçı, dünya sinema tarihinde eşi görülmemiş bir sansür örneği olarak sinema tarihine geçti.

Ahmet Toklu Kimdir?
1987 İstanbul doğumlu olan Ahmet Toklu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sinema ve Televizyon Bölümü mezunu. T.C. Kültür Bakanlığı ve TURSAK Vakfının ortaklaşa düzenledikleri ‘Geleceğin Sineması 6’ adlı senaryo yarışmasında ”Yüzleşme” isimli senaryosu ”En iyi ikinci senaryo” seçildi. Senaryo destekleme yarışması olan projeden aldığı para desteği ile senaryosunu filmleştirdi. 2011 yılında T.C. Kültür Bakanlığı ve TURSAK Vakfının ortaklaşa düzenledikleri ‘Geleceğin Sineması 8’ ? ‘Eylül’ün Dönüşü’ adlı projesi ile senaryo ödülünü ikinci kez almaya hak kazandı. 2008 – 2009 yılları arasında Ton Tv’de ‘Film Arası’ adlı sinema programı hazırlayıp sundu. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Sinema Medya Topluluğunun Başkanlığını yaptı. Sepya yayıncılık tarafından çıkarılan ‘Film Arası’ isimli derginin yayın koordinatörlüğünü yapmakta, aynı dergide köşe yazısı yazmakta ve çeşitli projelerde yönetmen yardımcısı olarak görev almaktadır.

Yönetmen Murat Saraçoğlu’nun ‘Yangın Var’ isimli sinema filminde, Çağan Irmak’ın çekmekte olduğu ‘Keşanlı Ali Destanı’ isimli televizyon dizisinde yönetmen yardımcısı olarak görev almıştır.

Yönetmenliğini Hakan Arslan ve Günay Günaydın’ın yaptığı ‘Yamak Ahmet’ isimli TRT dizisinde Reji Koordinasyon olarak görev yapmıştır.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir