ÇOMÜ Mühendislik Fakültesi’nde Mezuniyet Coşkusu

27 Haziran 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi mezuniyet töreni Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Törene ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar, ÇOMÜ akademik ve idari personeli ile mezun öğrencilerin aileleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından mezun öğrenciler adına fakülte birincisi Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencisi Akile Ergan bir konuşma yaptı. Mühendislik Fakültesi öğrencisi olmanın zorluğuna değinen Ergan “Ciddi bir sorumluluk bilinci, çalışkanlık ve özveri gerektirir. Çok zorlu bir yarışı, maratonu uykusuz geceler eşliğinde sonlandırdık. Aslında sonlandırdığımız maratonun kendisi değil, uzun bir başlangıç çizgisinin bitimidir. Esas mücadele mezuniyetten sonra başlayacak. Mühendis olarak yetişiyorsanız kazandığınız en belirgin özellik sorgulamanızdır. Nedenleriyle ve sonuçlarıyla tüm gerçekleri sorgularsınız. 4 yıl boyunca çok şey yaşadık, çok şey öğrendik. Bunlar bizi daha da olgunlaştırdı. Elde ettiğim bu başarıda emeği geçen başta annem ve babam olmak üzere tüm aileme bugüne kadar eğitimime katkıda bulunan tüm hocalarıma, bu 4 yılı omuz omuza acısıyla tatlısıyla beraber geçirdiğim bölüm arkadaşlarıma teşekkür ederim” dedi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Caner ise “İnsana yapılan yatırım, yatırımların en uzunu, en zoru, en pahalısı fakat en değerlisi ve en verimli olanıdır. Zahmet, sabır ve özveri isteyen bu yatırım başarı ile tamamlayarak bugün meyveleri almış durumdayız. Her ne olursa olsun şunu bilmeliyiz ki, bu başarıyı sağlayan ailemiz, hocamız ve devletimize büyük minnet borçluyuz. Değerli anne babalar şüphesiz ki bu törenin en mutlu kişileri sizlersiniz. 4 yıl önce gözbebeğiniz evlatlarınızı iyi yetişmiş gençler olarak bizlere teslim ettiğiniz zaman sevinçli ve gururluydunuz. Çünkü evlatlarınız zorlu sınavları başarmış, Mühendislik Fakültesi öğrencisi olmuşlardı. Bugün daha çok sevinin daha çok gurur duyun çünkü evlatlarınız 4 yıl süresince bizim gözbebeğimiz öğrencilerimiz olarak mühendislik eğitimi aldılar ve başarıyla tamamladılar. Sizlerin emaneti olarak kabul ettiğimiz çocuklarınızı çağın ihtiyaçları doğrultusunda mükemmel bir mühendis olarak yetiştirmek için öğretim üyesi arkadaşlarımızla birlikte 4 yıl boyunca hiçbir fedakarlıktan kaçınmadan, özverili bir şekilde çabayla bunu başardık. Onlarla gurur duyabilirsiniz” şeklinde konuştu.

Rektör Laçiner: “8 Bine Yakın Mezun Veriyoruz”
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise bu hafta 8 bine yakın mezun vereceklerini belirterek “Bu yılın mahsulü 8 bine yakın Türk gencini eğitmiş olarak Türkiye’nin insan gücü kaynaklarına eklemiş olacağız. Üniversitemizin kurulduğu günden bugüne vermiş olduğu mezun sayısı 70 binin üzerine çıkmış durumda. Bu rakam Türkiye’nin 1930’larda 40’larda tüm Türkiye’de verdiği mezun sayısından fazla” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

En Büyük Doğal Kaynağımız İnsanımız

“En çok ihtiyacımız insanımızı yetiştirmek, insanımızı işlemek adeta bir hammaddeyi alıp nihai ürüne çevirebilmek. Eğer insanımızı yetiştiremezsek en büyük doğal kaynağımızı israf etmiş oluruz. Türkiye’nin geleceğini heba etmiş oluruz. Bugün sağımda ve solumda yaklaşık 100 genç var. Bunlar sizin çocuklarınız. Onları liseden sonra buraya teslim ettiniz. Öğrencilerimiz bizlere emanet edildi. 4 yıl boyunca zorlu sınavlardan geçtiler. Projeler hazırladılar. Her biri ülkesine hizmet etmeye hazır birer mühendis olarak mezun oldular. İnşallah ülkelerine katkı verecekler ve sizlerde onlarla daha fazla övüneceksiniz. Türkiye’de aile hala çok kuvvetli. Bugün mezun olan mühendis kardeşlerimizde bu geleneği güçlü bir şekilde devam ettirmeliler. Öğrencilerimizin mezun olmasında sizin emeğiniz çok büyük. Maddi manevi çok büyük fedakarlıklara katlandınız. O anlamda sizlere teşekkür ediyoruz. Öğretim kadromuz Türkiye’nin sayılı Mühendislik Fakültelerinden biri. Türkiye’nin belki de en hızlı gelişim gösteren fakültelerinden bir tanesi. Onlara da teşekkür ediyorum.

Yetişmiş, Nitelikli Nüfusuyla Gümbür Gümbür Bir Türkiye Geliyor
Günümüzün dünyasında askeri açıdan güçlü olmak, siyasi açıdan güçlü olmak elbette hala önemli ama en önemlisi yetişmiş bir nüfus oluşturabilmek. Bu nüfusu kaliteli, nitelikli hale getirebilmek. İşte bugün bizler 100 kadar mühendisimizi daha Türkiye’nin gücüne katıyoruz. Türkiye’nin gerçek gücünü bu insanlar oluşturacak. Bunlar sadece 100 kişi değil, ÇOMÜ bu yıl 8 bine yakın mezun veriyor ve biz Türkiye’de ki 180 üniversiteden sadece bir tanesiyiz. Gümbür gümbür bir Türkiye geliyor. Nitelikli, yetişmiş insan gücüyle bir Türkiye geliyor. Bu da sizlerin sayesinde oluyor.”

Mezuniyet kütüğüne plaket çakan Fakülte birincisi Gıda Mühendisliği Bölümü öğrencisi Akile Ergan ödülünü Rektör Laçiner’in elinden alırken, program ödüllerin takdimi ve kep töreniyle sona erdi.

[Tuncay Ak / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir