ÇOMÜ Öğrenci Konseyi’nden YDS Kampanyası

ÇOMÜ Öğrenci Konseyi’nden YDS Kampanyası
18 Ocak 2013

ÇOMÜ Öğrenci Konseyi ÖSYM’nin uyguladığı ve yılda iki kere uygulanan Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı’nın Çanakkale’de de uygulanması için “YDS’nin Çanakkale’de Yapılmasını İstiyorsan Sen de Başvur!” konulu kampanya düzenledi.

Kampanya ile ilgili yapılan yazılı açıklamada “Bu seneye kadar ÜDS ve KPDS adı altında yapılan dil sınavları, ÖSYM’nin kararı ile Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS) olarak tek sınav altında birleştirildi. Sınav yılda 2 kez yapılacak. Bu sınava akademik kariyer yapmak isteyen lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri, dil puanını arttırmak isteyen akademisyenler, dil tazminatı almak isteyen memurlar ve yabancı dil hazırlık öğrencileri de girebilecekler. Ayrıca KPSS’de sorulan dil soruları yerine bu sınavdan alınan puan geçerli olacak” dendi.

Başvuru sayısının yetersizliği sebebiyle ÖSYM’nin Yabancı Dil Sınavları’nın Çanakkale’de uygulanamadığının ve bu nedenle sınava girecek adayların en yakın iller olan İstanbul, Bursa ve Balıkesir’e gitmeleri gerektiğinin belirtildiği açıklamada şunlar dile getirildi;

“Sınavın Çanakkale’de uygulanmaması hem maddi olarak hem de yorgunluk olarak bu sınavlara girecek olan arkadaşlarımızı, hocalarımızı olumsuz etkilemekteydi. Ankara’daki ÖSYM Başkanlığı ve Çanakkale’deki ÖSYM İl Temsilciliği ile görüşmelerimiz sonucunda 600-700 arası başvurunun olması halinde sınavın Çanakkale’de de yapılacağını tarafımıza bildirdiler. Bundan dolayı ÇOMÜ Öğrenci Konseyi olarak ?YDS’nin Çanakkale’de Yapılmasını İstiyorsan Sen de Başvur!’ adı altında bir kampanya başlatmış bulunmaktayız. Adayların yapması gereken ise 18-27 Şubat tarihleri arasında ÖSYM’nin anlaşmalı olduğu bankalardan sınav harcını yatırıp, internet ortamında bireysel başvuru yerine Çanakkale’deki ÖSYM bürolarına giderek elden başvuru yapmalarıdır.”

[Medya Hedef]

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir