ÇOMÜ Rektörü Laçiner, Çanakkale’ye Seslendi: “Üniversiteye Acilen Sahip Çıkın”

07 Nisan 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkalelilerin üniversiteye sahip çıkmalarını istedi.

Çanakkale Vali Yardımları Bahir Altunkaya, Hüseyin Kulözü, Cemal Yıldızer ve Canan Hançer Baştürk, Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’i makamında ziyaret ederek Rektörlük görevinden dolayı tebrik etti. Ziyarette konuşan Çanakkale Vali Yardımcısı ve Hüseyin Akif Terzioğlu Vakfı Başkanı Cemal Yıldızer, vakıf ve üniversite ilişkilerine değindi. Vakfın genel işleyişi hakkında bilgiler aktaran yıldızer, zaman zaman üniversiteye de katkı sundukları ifade etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Laçiner ise üniversite ve kent etkileşimine çok önem verdiklerinin altını çizerek, Çanakkale’nin üniversiteye acilen sahip çıkması gerektiğini bir kez daha vurguladı. Laçiner konuşmasında vakfın üniversiteye katkısının çok yetersiz olduğunu belirterek, “Türkiye’de 200’e yakın üniversite var. Çanakkale’de eğitim kalitesinin artması ve öğrenci sayısının yükselmesi için şehrin üniversiteye katkı sunması gerekmektedir. Çanakkale merkezdeki öğrenci sayımız 20 binin üzerindedir. Bu 20 bin öğrenciden 9 bine yakını çok uygun olmayan şartlarda evlerde kalmaktadır. Çanakkale devlet yurdu ve özel yurtlar yetersizdir. Öğrencilerimizin konaklayabileceği yurtlara ihtiyacımız var. Acilen yurt yapılması gerekmektedir. Şehri ayakta tutan en önemli kurumlardan birisi üniversitedir. Çanakkale de kriz olma riskini ortadan kaldıran üniversitedir. Üniversitenin şehre olan katkısı tartışılmaz. Üniversite şehre sadece maddi açıdan değil, sosyal ve kültürel açıdan da çok önemli katkılar sunmaktadır. Üniversite yapılan katkı fazlasıyla tekrar şehre dönecektir. Şehrin acilen üniversiteye katkı vermesi gerekmektedir. Şehir üniversiteye katkı verirse, üniversite cazibe merkezi haline gelir, bu durumdan da tüm Çanakkale istifade eder, Eğer ki anlamlı bir katkı olmazsa, yarınlarda öğrenci sayısı düşmeye başlar. Bu noktada Çanakkale halkından, iş dünyasından ve özelliklede Terzioğlu vakfından da beklentilerimiz çok büyüktür” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir