ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner: “Çanakkale’nin En Yalnız Kurumuyuz”

28 Eylül 2011

Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner üniversitenin Çanakkale’de en yalnız kurum olduğunu söyledi.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuğu olarak meclis toplantısında bir konuşma yapan Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, üniversitenin 33 bin öğrencisi ve 2 bin 500 personeli ile Çanakkale ekonomisine büyük katkı sağladığını belirterek, “Üniversitemizde öğrenci sayısını daha da arttırarak bu öğrenci sayısı ile ilin ekonomisine katkısını yükseltmek için çaba sarfetmemize rağmen maalesef gerekli desteği göremiyoruz. Şuan Çanakkale’de en yalnız kurumuz. Sadece veren, ama bir türlü alamayan bir kurum halinde çalışıyoruz. Bizler üniversitenin öğrenci kapasitesini daha da arttırıp ilin ekonomisine daha fazla katkı sağlamak için çaba sarfederken maalesef bundan nemalananlar ellerini cebine götürmüyorlar. Bize gelip ilçelerde hatta beldelerde üniversitenin bölümlerini açmamızı istiyorlar. “Hocam alın size askeriyenin yeri. Buraya kurarsınız artık üniversiteyi. Bedeva yeri de buldunuz “diyorlar. Bizler de “Peki siz ne katkı sağlayacaksınız?” deyince “Size yer bulduk ya. Daha ne istiyorsunuz?” diyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Bu üniversitenin şehre olan katkısı öğrenciler gittiği zaman çok iyi anlaşılmıyor mu? Bakın üniversitede 33 bin öğrenci var. Bu öğrencilerin her biri ayda enaz 700 TL bu şehre para bırakıyor. Bu da aylık 25 milyon TL demek. Yılda ise 300 milyon TL’lik bir katkı sağlıyor üniversite öğrencileri. Buna öğrencilerin ailelerinin ilimize gelip harcama yapmalarını katmıyorum” dedi.

“ÇANAKKALELİLER ALTIN YUMURTLAYAN TAVUĞU KESİYOR”
Rektör Laçiner, Çanakkale’de öğrenci sayısını arttırmak için ellerinden gelen çabayı gösterdiklerini de belirterek, “Bizler bu kente nasıl daha fazla ekonomik katkı sağlarız bunun hesabını yapıyoruz. Bu kapsamda ilk etapta hazırlık sınıfı uygulamasını başlattık. Bu yıl 600 civarında hazırlık sınıfı öğrencimiz var. 3-4 yıl içinde de bu hazırlık sınıfı uygulaması ile öğrenci sayısı 8 bin kadar artacak. Böylece üniversitemizin öğrenci kapasitesi 40 bine ulaşacak. İletişim Fakültesi’ne de öğrenci almamızla bu sayı daha da artacak. Ayrıca Diş Hekimliği, Hukuk Fakültesi, Açık Öğretim, Hemşirelik ile Çanakkale merkezde İktisadi İdari Bilimler Fakültesini kurmak için çalışmalarımız sürüyor. Bizim hedefimiz Çanakkale’de 70 bin üniversite öğrencisine ulaşmak. Ancak bu öğrenci sayısına ulaşırken, Çanakkale’nin de buna hazırlıklı olması lazım. Şuan bakıyorum böyle bir hazırlık yok. Herkes kendi halinde. Bu böyle olmaz. Altın yumurtlayan bir tavuk var. Çanakkaleliler buna bakıp onu kesiyor. Altın yumurtlayan tavuğa sahip çıkmalılar” dedi.

Rektör Laçiner konuşmasında işadamlarına da seslenerek üniversite sahip çıkmalarını istedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir