ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi 1. Yılını Kutladı

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi 1. Yılını Kutladı
12 Kasım 2009

ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi?nin kuruluşunun 1. yılı Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü (SGK) binasında düzenlenen program ile kutlandı.

Program hastane tanıtım filminin yayınlanmasıyla başladı. Etkinlik kapsamında bir konuşma yapan Hastane Başhekimi Prof. Dr. F. Sefa Dereköy, üniversite hastanesi olarak asıl hedeflerinin hastaları Çanakkale?den diğer illere sevklerinin önlemek olduğunu belirterek, ?Yakın gelecekte gerçekleşecek hedefimiz ise bölgemizin ve yurdumuzun diğer illerinden kentimize sağlık hizmeti alma akışını sağlamaktır. Üçüncü basamak tıp merkezi diye nitelediğimiz hastanemizde asistan, yardımcı doçent, doçent ve profesörlerden oluşan bir ekiple, eğitim ve bilimsel araştırmaların entegre olduğu bir sağlık hizmeti sunulmaktadır. Bu diğer sağlık hizmetlerine göre daha fazla maliyetli bir sistemdir. Yüksek maliyetli tıbbi sarflar ve personel giderleri nedeniyle Tıp Fakültesi öğretim üyelerimiz hakettikleri döner sermayeyi almayarak fedakarca çalışmaktadırlar? dedi.

Sefa Dereköy, Türkiye?de kuruluş aşamasında yüksek teknolojik standartlara ve modernizasyona sahip olarak açılan bir başka üniversite hastanesinin olmadığını da belirterek, ?Bu anlamda elbette Çanakkale?mizde bazı tıbbi ilkler gerçekleşmiştir. Endokrin yani hormon hastalıklarında akredite bir tedavi olanağı sunulmuştur. Bronkoskopik, gastroskopik ve rektoskopik, sistoskopik ve baş boyun endoskopisi tanı olanaklarıyla yaklaşık 30 baş boyun bölgesi kanseri, 34 akciğer kanseri, 22 kalın barsak kanseri, 15 rektum kanseri, 58 meme kanseri, 11 böbrek ve mesane kanseri tanınmış ve tedavileri sağlanmıştır. Karaciğer biyopsisi, endoskopik toraks girişimleri, laparoskopik kadın doğum ve genel cerrahi ameliyatları, hemodiyalize hazırlık amaçlı AV fistül operasyonu, baş boyun kanseri ve komplike kulak ameliyatları, son derece başarılı plastik ve rekonstrüktif ameliyatlar gerçekleştirilmiştir. Anjio ve açık kalp cerrahisinin başlaması hastanemizin ulaştığı sınırları daha iyi göstermektedir. Laboratuarlar açısından androloji ve ürodinami, nörofizyoloji laboratuarları, kardiyoloji, göz tanı merkezi, odyovestibüler ve tıbbi genetik laboratuarları çok ayrı bir yer tutmaktadır. Akredite bir kemoterapi uygulama birimi hazırladık. Sağlık yüksekokulu, sağlık meslek lisesi öğrencilerine eğitim sürdürülürken, önümüzdeki yıl tıp fakültesi öğrencileri de hastanemizde uygulamalı eğitime başlayacaklardır. Yeni yılın başına kadar MR ve Nükleer tıp ünitelerimizle tanı ve tedavide akredite bir standarta erişeceğiz. Bu düzeylere erişmemizde desteklerini ve katkılarını esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Ali Akdemir’e ve değerli ekibine müteşekkiriz? dedi.

Açılışta ayrıca Hastane Başhekimi Prof. Dr. F. Sefa Dereköy dışında Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. N. Arzu Mirici ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. M. Yılmaz Akgün de birer konuşma yaparak başarılı geçen bir yılın kendilerini mutlu ettiklerini söylediler. Program yapılan konuşmaların ardından düzenlenen kokteyl ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir