ÇOMÜ Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Çanakkale Savaşlarını Sahneye Taşıdı

02 Mart 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü öğrencilerinin Sahne Çalışması I dersi kapsamında, Öğr. Gör. Buket Deniz’in koreografisini yaptığı ve yönettiği “Çanakkale Çanakkale” adlı oyun 19 Mart 2013 Salı akşamı saat 19.00’da Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda sahnelenecek.

Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Murat Tuncay’ın kaleme aldığı eserin, ÇOMÜ’de sahnelenmesi için dramaturgi çalışmasını Doç. Dr. Adnan Çevik gerçekleştirdi. Kostüm tasarımı ise GSF Tekstil Bölümü öğretim elemanı Öğr. Gör. Şule Günal’a ait.

Sahneleme çalışmaları 2012-2013 Akademik Yılı Güz Döneminde gerçekleştirilen oyun, Çanakkale Valiliği’nin ’18 Mart 2013 Çanakkale Deniz Zaferi Etkinlikleri’ kapsamında ilk defa seyirci karşısına çıktıktan sonra, düzenli olarak sahnelenmeye devam edilecek.

Sahne ve Görüntü Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik “Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü III. yıl öğrencisi dokuz oyuncu adayının görev aldığı oyun, kara ve deniz savaşlarını kapsayacak biçimde Çanakkale Savaşları’nın tarihsel bir kronoloji içinde aktarmanın yanında, savaşın yaşanmasının nedenlerini “ekemediğin, biçemediğin bu topraklarda ne işin var?” sorusu bağlamında sorguluyor. Böylece oyunun hemen başındaki “insan olana barış yaraşır” sloganın altı çizilerek vurgulanıyor” diyerek oyunu tanıttı ve tüm Çanakkalelileri, öğrencilerimizi ve akademik, idari personelimizi oyunumuzu izlemeye davet ediyoruz” dedi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir