ÇOMÜ Senatosu Çan’da Toplandı

ÇOMÜ Senatosu Çan’da Toplandı
15 Aralık 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) olağan Senato ve Yönetim Kurulu toplantıları Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun organizasyonu ile Çan Belediyesi Termal Otel Konferans Salonu’nda ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner’in başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantı sonrası Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çan Meslek Yüksekokulu ve Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu binasını ziyaret etti. Ziyarette Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hikmet Yavaş, Çan Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Özcan Özen ve öğretim elemanları da hazır bulundu.

Akademik ve idari personeli ziyaret eden Laçiner; yapılanlar ve personelin ihtiyaçları konusunda bilgiler aldı ve ihtiyaçlarının bir an önce giderilmesi konusunda talimat verdi.

Rektör Laçiner incelemeleri sırasında okul kantinini de gezerek öğrencilerle de konuştu. Öğrenciler Rektör Laçiner’in ziyaretinden çok memnun olduklarını ifade ettiler.

Rektör Laçiner, ayrıca okulun kütüphanesini de ziyaret ederek ihtiyaçlar hakkında bilgiler aldı.

Rektör Laçiner, ilçelerin ihtiyaçlarını yakından takip ettiklerini belirtti.

ÇOMÜ Heyeti, Çan Kaymakamı ve Belediye Başkanı ile Bir Araya Geldi
Senato ve Yönetim Kurulu toplantısı için Çan’da bulunan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Feyzi Uğur, Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar ile ÇOMÜ Senato ve Yönetim Kurulu üyelerine Çan Termal Otel’de düzenlenen yemekli toplantıya katıldı.

Yemeğe Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu ve Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu da katıldı.

Yemek sonunda konuşma yapan Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hikmet Yavaş, sağladığı ortam için Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu’ya ve katılımları nedeniyle ÇOMÜ Senatosu ve Yönetim Kurulu üyelerine teşekkür etti. Yavaş, ilk olarak Yenice’de yapılan, bu ay Çan’da gerçekleştirilen Senato toplantılarının bir sonraki durağının Ezine olacağını duyurdu.

KUZU: “ÇOMÜ ÇOK CİDDİ BİR İVME KAZANDI”
Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu ise konuşmasında şunları ifade etti;

“Çan’da olduğunuz için mutluyuz, bu toplantıların ilçelerde yapılıyor olması ilçeler adına sevindirici ve güzel bir uygulama. Bu anlamda Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner’e teşekkür ederiz. Bundan sonra da sizleri otelimize bekleriz. Bizim ilçeler olarak gözlemimiz; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin son yıllarda çok ciddi ivme kazanan bir üniversite olduğudur. Örneğin Çan Meslek Yüksekokulunda şu anda 2.300 öğrenci var. İnşallah bu sayı daha da artar. Çünkü üniversitenin ilçelere ve şehre kattıklarının farkındayız.”

ÇOMÜ’nün büyümesinden ve gelişmesinden övgüyle sözeden Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu, özellikle Tıp Fakültesi Hastanesi yatırımının Çanakkale ve Çan için hayati önemde olduğunu belirtti:

“Şu anda Çan’da biz üniversitenin varlığının ve bize kattığı artı değerlerin farkındayız. Ayrıca üniversitenin sunduğu hizmetlerden sadece öğrenciler değil, Çan halkı da yararlanıyor. Eskiden Çan halkı hastane için başka şehirleri tercih ederken şu anda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nden çok güzel hizmet alıyorlar. Tıp Fakültesi Hastanesi’ne giden hiç kimse hizmetlerden şikâyet etmiyor, hepsi aldıkları tedaviden memnun olarak ayrılıyorlar. Gerçekten zor bir iş başarıyorsunuz. Prof. Dr. Sedat Laçiner ve ekibine sundukları hizmetler için çok teşekkür ediyorum.”

Başkan Kuzu, ilçelerden bakıldığında ÇOMÜ’nün hızla büyüdüğünü ve çok değerli hizmetler verdiğini belirtti.

ÇOMÜ Rektörü ile Senato ve Yönetim Kurulu üyelerini Çan’da ağırlamaktan son derece mutlu olduklarını ifade eden Çan Kaymakamı Nurettin Kakillioğlu ise bu tip etkinliklerin ilçelerde daha fazla yapılmasını istediklerini ve Üniversite heyetini tekrar Çan’a beklediklerini söyledi.

REKTÖR LAÇİNER: “BİR GELENEĞİ BAŞLATIYORUZ”
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise yaptığı konuşmada şunları aktardı;

“Senato toplantıları üniversitenin kurulduğu ilk günden bu yana, üniversitenin içerisinde bir salonda, bürokratik bir ortamda yapılıyordu. Biz, hem ilçelerimizi ziyaret etmek hem de ilçelerdeki okullarımızın durumlarını gözlemleyebilmek düşüncesi ile bu toplantılarımızı ilçelerde yapmaya karar verdik. Geçen ay Yenice’de yapılan toplantılı ile başladığımız bu uygulamayı geleneksel hale getirmeyi planlıyoruz. Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu bu yeni otel ile bize çok güzel bir ortam sundu. Aramızda daha önce Çan’a hiç gelmemiş arkadaşlarımız var. İlçelerde yapılan bu toplantıların Çanakkale’yi daha iyi tanıma ve kaynaşma adına büyük katkıları olduğunu düşünüyorum. Çünkü bilim insanları meşguliyetten dolayı dünya ile ilişkilerini azaltmak zorunda kalıyorlar. Bu durumu değiştirmek için de gelenekselleşen bu uygulama katkı sağlayacaktır.”

EN ÇOK ÖĞRENCİYE SAHİP İKİNCİ İLÇE ÇAN
Çan’ın Çanakkale’nin ilçeleri içinde en çok önem verdikleri yerlerden biri olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çan’ın bizim için özel bir yeri var, çünkü ilçeler içerisinde en çok öğrenciye sahip ikinci ilçe. İlk sırada Biga var. Çan, Biga’ya göre bir hayli geri kalmıştı, ihmal edilmişti, fakat Sayın Kuzu’nun gelmesiyle birlikte Çan’ın ve Belediyenin okula ilgisi ve sahiplenmesi çok değişti. Bu durum rakamlara da yansıdı. Bizler de Çan’da okulun büyümesini arzu ediyoruz ve bu konuda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. 2011 yılında ben göreve başladığımda Çan’da öğrenci sayısı 700 civarındaydı, hatta daha azdı. En kötüsü o dönemde öğrenci sayısı azalıyor, bölümler kapanma tehlikesi yaşıyordu. Çan’ı tercih eden öğrenci sayısı azalıyordu çünkü. O dönemde bölümlerin kapanma riski vardı ve bunlar için önlemler almak gerekiyordu. Meslek yüksekokullarını ayakta tutabilmek için bazı bölümlerin ismini, bazı bölümlerin içeriğini değiştirdik ve bazı bölümleri de birleştirdik. Akademik kadromuzu güçlendirdik. Bu anlamda pozitif ayrımcılığa en çok tabi tuttuğumuz yerlerden bir tanesi Yenice, bir tanesi Biga ve diğeri de Çan’dır. Bu çalışmalar öğrenci sayısına da yansıdı ve 700 civarında olan öğrenci sayısı bugün 2.300’lere kadar ulaştı.
Çan’da fakülte ayarında lisans eğitimi veren Uygulamalı Bilimler Yüksekokul’da açıldı. Uygulamalı Bilimlerde 4 bölüm YÖK onayını aldı fakat öğretim üyesi olmadığı için şu anda öğrenci alamadı. Uygulamalı Bilimler de öğrenci aldığında Çan için 5 bin ile 10 bin aralığında öğrenciye ulaşmak hayal değildir. Hedefimiz; Biga’nın gerisinde kalmış olan Çan’ın Biga’yı yakalaması ve kardeşçe, bir arada bir eğitim öğretim bölgesi oluşturmasıdır. Hatta buraya Yenice’yi de eklemek mümkündür çünkü Çan Yenice ve Biga birbirlerine uzak yerler değildir. Bu üç ilçe aralarında rahatlıkla bir eğitim-öğretim bölgesi oluşturabilir. Böyle bir strateji ise bölgenin kalkınmasında pek çok avantaj sağlayacaktır.”

MYO’LARDA AÇILAN BÖLÜMLERİN İŞLEVSEL OLMASI LAZIM
Meslek Yüksek Okullarındaaçılan bölümlerin işlevsel olması gerektiğini belirten Prof. Dr. Laçiner, Çan’ın buna iyi bir örnek olduğunu söyledi:

“Çan halkı, öğrencilere karşı hem yardımsever hem de koruyucu, kollayıcı bir yaklaşım içerisindedir. Belediyedeki anlayış değişimi ile bu özellik birleşince Çan’daki okulumuzu güçlendirmek daha kolay oldu. Şunu da belirtmek lazım; bir ilçede meslek yüksekokulunda bölüm açmak, oraya hoca bulmak, bina yapmak veya sıra koymak öğrenci sayısını garanti etmiyor. Artık ülkemizde okul sayısı fazla ve meslek yüksekokullarının büyük bir kısmında da öğrenci bulamama sorunu var. MYO’larda açılan bölümlerin işlevsel olması ve öğrenci mezun olduğunda da işe yarar alanlar olması lazım. Okulların da uygulamaya daha çok önem vermesi lazım. Bizim Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi genelinde, yaşadığımız memnuniyet verici bir durum bu. Bütün kontenjanlarımızı dolduruyoruz. Hatta yatay geçiş ve yabancı öğrencilerde eklenince % 100’ün üzerine çıkıyoruz. Şu anda Üniversitemiz % 130 dolulukla çalışıyor desek yanlış olmaz. Çan’da da bu durum geçerli, Çan’daki MYO pek çok fakültemizden daha kalabalık ve ilgi gören bir yer. Bu yer meslek yüksekokulları dahi ilk yerleştirmede % 97’yi aşan bir taleple karşılaştı.”

ÇOMÜ’DE 38 OKUL İÇERİSİNDE EN KALABALIK 4. OKUL ÇAN MESLEK YÜKSEKOKULU
Laçiner, Çan MYO’nun ilçede olmasına rağmen ÇOMÜ okulları içinde öğrenci sayısı açısından en büyük dördüncü okul olduğunu da söyledi:

“ÇOMÜ’de 38 Okul içerisinde; Eğitim Fakültesi, Biga İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Fen Edebiyat Fakültesi dışında en kalabalık okul olarak dördüncü sırada Çan Meslek Yüksekokulu yer alıyor. Çan’da bunun başarılması çok mutluluk verici. Ayrıca, Çan MYO Mekatronik Bölümü öğrencilerinden oluşan ÇOMÜ Robot Ekibi katıldıkları yarışmalarda büyük başarılar kazandılar. Sınırlı kaynaklarla ve Mühendislik Fakültesi değil de bir Meslek Yüksekokulunda bunu başaran sayılı üniversitelerdeniz. Robot ekibimiz bugüne kadar pek çok başarı elde ettiler, müsabakalardan derecelerle döndüler. Şimdi de Japonya’da yarışıyorlar. Meslek yüksekokullarımıza daha çok yatırım yapacağız.
Doç. Dr. Hikmet Yavaş’ın Müdürlüğü’nü yaptığı Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ise üniversite gibi bir yatırımdır ve onun içini doldurmak gerekir. Biliyorum, Çan’ın bir fakülte hayali de var. Umarım bu çalışmalar geleceğe dönük olarak hayalleri gerçeğe dönüştürür.”

ÇAN’DA ÜNİVERSİTE HİKÂYESİ ASIL ŞİMDİ BAŞLIYOR
Üniversite’nin Çan’da gelişmesinin asıl şimdi başladığını söyleyen Laçiner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çan’da üniversite hikâyesi uzun bir ihmal edilmişlik döneminden sonra yeni başlıyor. Hem üniversitenin hem de yerel yönetimlerin bu anlamda birlikte ve uyumlu çalışması bundan sonra daha da güzel hikâyeler ortaya çıkarabilir. Ben herkese geldikleri için teşekkür ederim. Senato toplantısını burada yapmak gerçekten keyifliydi. Sayın Kaymakamımıza bizi yalnız bırakmadığı için, Sayın Başkanımıza da ev sahipliği için ayrıca teşekkür ediyorum. Bundan sonraki çalışmalarımızda da işbirliğimizin devam etmesini diliyorum.”

Yemeğin ardından Rektör Laçiner; Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu’ya ve Kaymakam Nurettin Kakillioğlu’na günün anısına hediye takdim etti.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir