ÇOMÜ Teknopark’a Kale Gıda İmzası

07 Haziran 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) ile üniversite sanayi işbirliğinin en somut örneklerinden olan ve Çanakkale Ticaret Borsası’nın da Yönetim Kurulunda yer aldığı Çanakkale Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin ilk binası ‘ÇOMÜ Teknopark ÇTSO Ar-Ge Merkezi’nin açılışı yapıldı.

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S. Kaya Üzen’in sahibi olduğu Kale Gıda Ticaret ve Sanayi A.Ş. firması da Ar-Ge Merkezinde yer alan firmalar arasındaydı. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“AR-GE merkezinde yer almaktan, üniversite ile sanayiyi yan yana görmekten, yüksek katma değerli ürünler geliştirmekten hem çok mutlu olduk hem de onur duyduk.
Geçtiğimiz haftalarda TOBB Genel Kurulunda Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu çok enteresan bir noktaya değindi. Sayın Başkanımız “Türkiye son altı yılda kişi başı gelirde 10.000 dolarda takılıp kaldı.
Orta gelir tuzağı dediğimiz ve gelişmekte olan ülkelerin tıkandığı darboğaz yaşadığı bu noktayı aşmamız için tek çözüm teknoloji üretmemiz, bilgi üretmemiz, sanayi ile üniversiteyi buluşturmamız gerekiyor. Sayın Rektörümüz de bu hususu çok iyi vurguladılar. Çok iyi ifade ettiler. Bizim gelişmekte olan ülke statüsünden çıkıp gelişmiş ülke olabilmemiz için bu teknokentlere çok ihtiyacımız var. Dünyada fikirlerin geliştiği, tartışıldığı seri üretim aşamasına getirildiği KULUÇKA MERKEZ’i olarak da isimlendirilen bu bölgelere çok büyük önem verilmektedir. Bu bölgeler ülkemizde patent ve teknoloji üretiminde çok iyi noktalara gelmişlerdir.
İşte bizler de ÇOMÜ Teknokent’te hem Borsa olarak yönetimde yer aldık, hem de Kale Gıda olarak projelerde, araştırmalarda yer aldık. Burada yeni ürünler, yeni tadlar ve lezzetler geliştireceğiz. Katma değeri yüksek olan bir ürün üzerinde çalışıyoruz. Bölgemizin peynirini, kapya biberini, zeytinyağını aynı üründe birleştirip farklı bir tat geliştiriyoruz.
Bunun için pazarlama, markalaşma ve standardlaşma için üniversitemizden destek alacağız. İhracat kapasitesi ve katma değeri yüksek olan bu ürünümüzü yurt dışına satışı için hocalarımızla beraber çalışacağız.
Hem Kale Gıda olarak hem de Teknokent’in yönetiminde yer alan Ticaret Borsası olarak bu çalışmalarda emeği olanlara teşekkür ediyorum, teknoloji geliştirme merkezinin dünya çapında bir merkez olmasını diliyorum. Tüm hocalarımıza ve yetkililerimize teşekkür ediyorum.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir