ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Kepez’den Taşınıyor

21 Temmuz 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Yönetimi, Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesini, Kepez Beldesinden taşıma kararı aldı.

ÇOMÜ Rektörlüğünden konuyla ilgili yapılan açıklama şöyle; “Kamuoyunun da bildiği üzere Üniversitemiz Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hızlı büyümesinin doğal bir sonucu olarak kurulu bulunduğu Kepez’de uzun süredir mekan sıkıntısı çekmektedir. Bu doğrultuda ÇOMÜ Rektörlüğü 2011 Nisan ayında Valilikten, Kepez Belediyesi’nden, Sağlık Bakanlığı’ndan, Maliye Bakanlığı’ndan ve İl Özel İdaresi’nden sıkışıklığın giderilmesi konusunda yardım istemiş, Kepez Belediyesi hariç olmak üzere adı geçen tüm kurumlar yardımcı olmak için seferber olmuşlardır. Kepez Belediyesi ise Hastane’nin hemen yanındaki iki parseli pazar yeri ve düğün salonu olarak kullanmasını gerekçe göstererek yardımcı olmayı reddetmiştir. Ayrıca sözde referandum yapılarak, aldıkları karara sözde meşruiyet getirmeye çalışmışlardır. Üniversitemiz bu kararı doğru bulmamasına, Çanakkale’ye büyük zararları olacağına inanmasına rağmen saygı ile karşılamış ve konuyu o noktada kapatmıştır. Ancak belde belediyesi başkanı o tarihten sonra hemen hemen her ay basın toplantılarında konuyu gündeme getirmiş, Üniversitemiz, Tıp Fakültesi Hastanemiz ve yöneticilerimiz hakkında usul ve esas açısından kabul edilemez ifadeler kullanmıştır.Söz konusu kişinin aşağılayıcı, alaycı ve saldırgan açıklamalarına bugüne kadar olabildiğince cevap verilmemiş, bazı ifadeler ise ciddiye alınmamıştır. Mesele Üniversitemiz tarafından kasaba siyasetinin doğal ama istenmeyen bir uzantısı olarak değerlendirilmiş, buna karşın uzun vadede Tıp Fakültesi Hastanesi’nin Kepez’de kalamayacağı da tespit edilmiştir. Geçen bir yılı aşkın süre boyunca Hastanemiz son derece namüsait şartlarda kamu hizmeti yapmaya çalışmıştır. ÇOMÜ Rektörlüğü Hastanenin genişleme ihtiyacını karşılamak ve aynı zamanda Kepez’de yaşanan tatsızlığa bir son vermek gayretiyle Kepez’deki altyapının önemli bir kısmını Terzioğlu Yerleşkesi’ne taşımaya, Kepez’de ise bir semt polikliniği ile taşınması güç görünen bazı ameliyathaneleri bırakmaya karar vermiştir. Ancak son aylarda yoğunlaşan baskı, hakaret ve saldırılar ÇOMÜ Yönetimi’nin bu kararı da gözden geçirmesine neden olmuştur. Rektörlüğümüz Tıp Fakültesi Hastanesinden gelen talepler doğrultusunda Kepez’de bir semt polikliniği ve ameliyathaneleri dahi tutmanın imkansız olduğunu anlamıştır. Başhekimliğin tüm yazılı başvuruları belediye başkanı tarafından reddedilmiş, hatta İl Özel İdaresi’nce ÇOMÜ’ye tahsis edilen alan ile ilgili hiçbir olumlu gelişme olmayacağı tarafımıza sözlü olarak belirtilmiş, sosyal tesis baskını ile de Üniversite’nin ve Tıp Fakültesi’nin Kepez’de istenmediği açık bir dille bizlere gösterilmiştir.

HASTANE KEPEZ’DEN KESİNLİKLE TAŞINACAKTIR
Bu bağlamda Hastane’nin tüm altyapısını en geç 1 yıl içinde Üniversite’nin merkez yerleşkesine taşımak için çalışmalar hızlandırılmıştır. Üniversitemiz bu şartlar altında Kepez’de semt polikliniği olarak dahi kalmanın imkansız olduğunu görmüştür. Bir Türk üniversitesinin Türkiye Cumhuriyeti topraklarında bir Türk beldesinde eğitim vermeye, şifa dağıtmaya ve bilimsel araştırmalar yapmaya devam edememesi son derece düşündürücüdür. Bu sonuç Kepez Belediyesi’nin arzu ettiği ve zorlayarak hazırladığı bir durumdur. Başka bir ifadeyle amaçlarına ulaşmışlardır, hayırlı olsun. Bu örnek bizlere toplumsal olarak hazır olmayan yerleşim yerlerinde yükseköğretim kurumları açmanın ne kadar sakıncalı olduğunu da kanıtlamıştır. Ne yazık ki bunca sıkıntı yaşanırken Üniversite Hastanesi’ne yapılan hatalara karşı siyasi ve sivil oluşumlardan yeterli tepki de gelmemiştir.

BELEDİYE BAŞKANININ ELİNDEKİ TÜM BELGELERİ ÇOMÜ REKTÖRLÜĞÜ KENDİSİNE VERMİŞTİR
Belde belediye başkanının iddialarına gelince;Öncelikle söz konusu kişinin elinde gizli belgeler varmış gibi çeşitli medya kuruluşlarında yaptığı açıklamaların tamamı ÇOMÜ’nün Kepez Belediyesi’ne şeffaflığın bir gereği olarak verdiği belgelerdir. Üniversitemizin bir tek gizli işi yoktur. Kişi herkesi kendisi gibi bilir atasözünden hareketle birileri Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin işlemlerini şüpheli hale getirmeye çalışmaktadır: Üniversitemiz Hastane Ek Binası’nda 9 metrekarelik bir alanı personelden gelen talep doğrultusunda kiraya vermiştir. Üniversitemizin 100’den fazla müstecir ile çalıştığı düşünülecek olur ise bu son derece rutin bir işlemdir. Ancak kiralama işlemi Kepez Belediyesi’nce eksik belgeler gerekçe gösterilerek engellenmiştir. Müstecire hangi belgeyi getirirse getirsin kiralamaya izin verilmeyeceği, çünkü belde belediye başkanının Üniversite’ye karşı bir tutumunun bulunduğu belediye yetkilileri tarafından sözlü olarak ifade edilmiştir.

İLTİMAS DEĞİL, İFTİRA
Bu arada belde belediye başkanı tarafından müstecirin ÇOMÜ yöneticilerinden birinin akrabası olduğu, köylüsü olduğu gibi etik değerlere tamamen aykırı ifadeler de kullanılmıştır. Mahkemeler ve şikayet makamları herkese açıktır. Kiracı ile hiçbir ÇOMÜ Yöneticisi arasında herhangi bir akrabalık ilişkisi yoktur. Müstecir ÇOMÜ’nün tüm rektörleri döneminde Üniversite ile iş yapmış Çanakkaleli, Lapsekili bir esnaftır. Söz konusu yerin bir Çanakkale esnafına kiralanmış olmasındaki yanlış nedir? Lapseki veya başka bir Çanakkale ilçesinin köylerinden olan kişilere karşı gösterilen bu ayrımcı ve hasmane tutumu anlamak zordur. Üniversitemiz ihale açarken ve diğer işlemlerinde kişileri Çanakkaleli veya değil diye ayırmaz, Çanakkale’nin hiçbir yerine karşı da dışlayıcı bir tutum izlemez. Kepez belde belediye başkanına da aynı tutum tavsiye edilir. Ayrıca Üniversitemizde rektör değişmiş olmasına rağmen şu ana kadar bir tek kantin, kafeterya vs. işletmecisi değişmiş değildir. Bir istisna hariç hiçbir müstecirden işi bırakması da talep edilmiş değildir. İkinci olarak, Kepez Belediyesi söz konusu 9 metrekarelik alanı kendince ürettiği bahaneler ile mühürledikten sonra Üniversitemiz için bu mesele bir daha açılmamak üzere kapanmıştır. Karara katılmamakla birlikte, ÇOMÜ Rektörlüğü yasaların çizdiği alanda hareket eder.

BASKIN, BASKI VE TACİZ
Ancak personelimizden gelen talepler dikkate alınarak kendi binamızda, kendi personelimizle ve kendi ürünlerimizle Hastane Ek Binası’nda sosyal tesis statüsünde Üniversite Yönetim Kurulu kararı ile bir alan oluşturulmuştur. Polisevi ve Öğretmenevi gibi örnekleri ile aynı statüde bulunan sosyal tesis ne yazık ki Üniversite özerkliğine ve yasal düzenlemelere aykırı olarak Kepez belde zabıtalarınca basılmak istenmiştir. Ardından ise belde belediye başkanı Tıp Fakültesi Hastanesi’ni basmış, Hastanenin bir kısmını kapatmak istemiş, bu durum polis ve özel güvenlik sayesinde engellenebilmiştir. Baskın esnasında bazı doktorlar, çalışanlar, hastalar ve hasta yakınları bu durumdan olumsuz etkilenmiştir.Bir belediye başkanının Üniversite basması, Tıp Fakültesi Hastanesi koridorlarında bağırıp çağırması, bilim insanlarını taciz etmesi örneği geçmişte görülmüş bir durum değildir. Herkes makamın gerektirdiği vakar ile hareket etmek zorundadır.Yapılan baskın, sebebi ne olursa olsun, Üniversitemize açık bir hakarettir. 9 metrekarelik bir oda gerekçe gösterilerek yapılan açıklamalar, hakaretler ve küfüre varan ifadeler ise olayın sadece bir bahane olduğunun, asıl hedefin Üniversite’yi Kepez’den çıkarmak olduğunun açık delilidir. Oysa ki daha önce de belirtildiği üzere Üniversite artık Kepez’de kalıcı değildir. Bu kadar hakaret ve saldırı içinde hiçbir kurum o yerde kalmaz. Bugüne kadar kalındıysa ve yeni bina bitene kadar kısa bir süre daha kalınacaksa bunun tek nedeni Çanakkale’ye hizmet aşkı, öğrencilerimiz ve bilime adanmışlığımızdır.Kepez Belediyesi çok kısa bir süre daha sabredebilirse, istediği şekilde, Üniversite Kepez’i terk edecektir.

İŞİMİZ POLEMİK DEĞİL, BİLİM VE EĞİTİM
Son olarak, Kepez belde Belediye Başkanı gerek Üniversitemiz, gerekse onun seçkin yöneticileri hakkında tahrik edici ağır ithamlarda bulunmuş, onlara hakarete varan sözler söylemiştir. Bu ve benzeri sözlere kurumumuz ve yöneticileri bugüne kadar karşılık verme ihtiyacını duymamışlardır. Bundan sonra da elimizden geldiğince hakaretlere yanıt vermemeye çalışacağız.Bizler işimizin başındayız. Eğitim, bilim ve araştırmada büyük atılımlar yapan Üniversitemizin böylesine seviyesiz polemiklerle anılması bizleri üzmektedir.”

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir