ÇOMÜ Tıp Fakültesi’nin Mezuniyet Töreni Gerçekleştirildi

25 Haziran 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi’nin mezuniyet töreni Troia Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Belediye Başkan Vekili Ali Uyanık, Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar, Prof. Dr. Feyzi Uğur’un yanı sıra öğretim elemanları, öğrenciler ve öğrenci yakınlarının katıldığı mezuniyet töreni saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Öğretim görevlileri Zafer Tural ve Ömer Özdemir’in piyano resitalinin ardından açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Özdemir, Tıp Fakültesi’nin geçen sene mezun olan öğrencilerin yarısının Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’nı (TUS) kazandığını belirterek bir sonraki sene başarı oranının artmasını ümit ettiklerini söyledi. “Biz sadece doktor mezun etmiyoruz, iyi bir anne, iyi bir baba ve vatansever insanları buradan mezun etmiş oluyoruz” diyen Prof. Dr. Özdemir, Tıp Fakültesi’nde öğrencilerin hocalarıyla arkadaş gibi olduğunu bunun da bireysel gelişime ve başarıya büyük katkı sağladığını vurguladı. Prof. Dr. Özdemir, bu yıl ikinci mezunlarını veren Tıp Fakültesi’nin mezun öğrencilerine bundan sonraki yaşamlarında başarılar diledi.

Özdemir’in ardından konuşan Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Tıp Fakültesi gibi donanımlı ve teferruatlı birimleri kurmanın, geliştirmenin ve belli bir olgunluğa getirmenin epey zaman aldığını dile getirirken akademik geleneğin ve kültürün oluşmasının on yıllar aldığını ifade etti. Tıp Fakültesi’nin kuruluşundan bu yana geçirdiği süreçleri anlatan Laçiner, öğrenci velilerine seslenerek “Türkiye’nin ve dünyanın en iyi tıp fakültelerine göre ÇOMÜ’nün öğrencilere sunduğu önemli avantajlar var. Bir öğrenciye neredeyse bir öğretim üyesinin düştüğü fakültede bire bir eğitim, başka üniversitelerde karşılaşamayacakları kadar sıcak bir ilgi ve bir aile ortamıyla tanıştılar” dedi.

Asistan hekimlerle birlikte Tıp Fakültesi’nin akademik kadrosunun 55’ten 250’ye yükseldiğini ve kampüsün girişindeki 100 bin metrekare kapalı alanı olan ÇOMÜ Uygulama ve Araştırma Hastanesi’nin birinci blokunu Ağustos ayında açma imkanına erişeceklerini dile getiren Laçiner, ikinci etabın da 2015 yılında tamamlanmasıyla ÇOMÜ’nün 750 yatak kapasitesine sahip Türkiye’nin en gelişmiş, en modern hastanelerinden birine sahip olacağını ifade etti.

“Mezun öğrenci sayısının TUS’u kazanma oranına bakıldığında İstanbul Üniversitesi’nin ardından ikinci sırada yer alan ÇOMÜ Tıp Fakültesi mezunlarının TUS’taki başarısı gösteriyor ki hocalarımız, öğrencilerine sadece bir hoca olarak değil çocukları ve kardeşleri gibi davranmalarının karşılığını da almış oluyorlar” diyen Prof. Dr. Laçiner, tıp mesleğinin diğer alanlara benzemediğini, toplumda hiç kimseye verilmemiş yetkinlerin mezun öğrencilere verildiğini, bu anlamda mesleğin ilahi bir yönünün de olduğunu, doktorluğun sadece ilaç yazmak, ameliyat yapmaktan ibaret olmadığını dile getirerek “Mezun öğrencilerimiz, ümit ediyorum ki bizleri çok güzel temsil edecekler ve insanımızın ihtiyaç duyduğu, düzgün, iyi donanımlı tıp mesleği kadrosuna katılmış olacaklar” dedi.

Laçiner, “Türkiye’ye verilebilecek en büyük katkıyı sağladınız. Bu ülkenin en önemli doğal kaynağı olan insanına yatırım yaptınız. Sizlere teşekkür ederim” diyerek velilere seslenirken özverili çalışmalarından dolayı Tıp Fakültesi çalışanlarına da teşekkür etti.

2014-2014 Eğitim Öğretim Yılının dönem birincisi Dr. Ayşe Horaz, diplomasını Belediye Başkan Vekili Ali Uyanık’tan aldıktan sonra mezuniyet kütüğüne plaket çaktı. Dr. Horaz, törende yaptığı konuşmada “Bizler hekim olmak için çalıştık. Gerekli bilgi, beceri ve donanımlarımızı, hekimlik görüşümüzü burada hocalarımızdan öğrendik. Bizler hocalarımızdan yapmamız gerekenleri öğrendiğimiz kadar yapmamamız gerekenleri de öğrendik. Bu anlamda mesleki olarak kendimize bir çizgi oluşturduğumuzu da düşünüyorum. Hekim yetiştirmek için emek veren sevgili hocalarıma tüm arkadaşlarım adına teşekkür ederim” dedi.

Konuşmaların ardından mezun olan öğrencilere diplomaları takdim edilirken mezun öğrencilerden Dr. Hilal Turan, “Yılın En Başarılı İntern Doktor Ödülü”nü aldı.

35 öğrencinin mezun olduğu töreninin son kısmında Prof. Dr. Yılmaz Akgün tarafından doktor adaylarına Hipokrat Yemini ettirildi.

[Suphi Tüfekçi / comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir