ÇOMÜ Üroloji Kliniğinde Bir İlk Daha

30 Haziran 2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Üroloji Kliniğinde ilk kez böbrek tümörüne yönelik “Sıfır İskemi İle Laparoskopik Parsiyel Nefrektomi” ameliyatı gerçekleştirildi.
Gerçekleştirmiş oldukları ameliyatı anlatan Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkan Reşorlu; bu yöntemde böbrek alınmadan sadece tümörlü kısmın çıkarıldığını ve ameliyat esnasında böbrek damarları kapatılmadığı için kalan böbrek dokusunun herhangi bir zarar görmediğini belirtti. Reşorlu; işlemin herhangi bir ameliyat kesisi yapılmadan sadece 4 delikten vücut içine gönderilen cerrahi aletler yardımıyla gerçekleştirilmesi sebebiyle hem kozmetik bozukluk oluşmadığını hem de hızlı iyileşme sağlandığını ifade etti.

Böbrek tümörlerini “sessiz tehlike” olarak tanımlayan Dr. Reşorlu, bu kanser türünün maalesef son aşamaya gelene kadar herhangi bir bulgu vermediğini ve bu kitleleri sıklıkla rastlantısal olarak saptadıklarını söyledi ve böbrek kanserlerinin erken saptanabilmesi için hastaların düzenli olarak rutin kontrollerini yaptırmalarını, idrarında kan gören hastaların ise zaman yitirmeden Üroloji polikliniğine başvurmalarını önerdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir