ÇOMÜ Üroloji Kliniği’nde Bir İlk

18 Haziran 2015

Çanakkale’de ilk kez “Üreteroskopik Lazer Litotripsi” yöntemiyle böbrek taşı ameliyatı Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Üroloji Kliniği’nde gerçekleştirildi.

Uygulamış oldukları ameliyatı anlatan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berkan Reşorlu, bu teknikle hastanın idrar yaptığı kanaldan, ucu bükülebilir ince endokopik cihazlarla girilerek taşın görüldüğünü ve lazer yardımıyla taşın parçalara ayrıldığını belirtti. Bu yöntemin en önemli avantajının ise hiçbir kesi ya da delme işlemi olmadan gerçekleştirilmesi ve hastaların aynı gün ya da ertesi gün evlerine dönebilmesi olduğunu aktardı.

Türkiye’nin dünyada taş hastalığının en sık görüldüğü bölgelerden biri olduğunu ve taş hastalığının zamanında tanı ve tedavisinin yapılmaması durumunda ağrı, kanama, enfeksiyon, hatta böbrek kaybı gibi sıkıntılara yol açabileceğini belirten Doç. Dr. Berkan Reşorlu; taş hastalığından korunmak için sıcak havalarda bol sıvı tüketilmesinin, aşırı tuz ve protein tüketiminden kaçınılmasının, günlük düzenli tempolu yürüyüş yapılmasının ve düzenli ürolojik kontrollerin yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir