Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi?nde hizmete giren Koroner Anjiografi ünitesinde ilk kez gerçekleştirilen operasyon ile bir hastaya koroner balon ve stend işlemi uygulandı.

ÇOMÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ertuğrul Ercan ve Yrd. Doç. Dr. Bahadır Kırılmaz, kalp damarlarında sorunları olan ve önceden kalp krizi geçirmiş hastaların daha önce bazı kardiyolojik tetkikler amacıyla İstanbul, İzmir ve Bursa gibi merkezlere gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, ?Hastalarımız, çevre illerdeki merkezlere koroner anjiyografi, koroner balon ve stent işlemi için saatler süren yorucu yolculuklar yapmak zorunda kalıyorlardı. Bu aynı zamanda hasta transferi sırasında da tehlikeye maruz kalmak anlamına geliyordu. Hastanemizde Anjiyografi laboratuarının açılmasıyla birlikte hastalarımızın Koroner Anjiyografi, balon ve stent gibi işlemleri için Çanakkale dışındaki merkezlere gitmelerine gerek kalmadı? dedi.

Koroner Anjiyografi, balon ve stent işlemlerinin hastanın tıbben uygun olması halinde kasık bölgesinden değil, kolundan yapılarak gerçekleştirildiğini de belirten doktorlar, ?Böylece hastalarımızın uzun süre yatmak zorunda kalmasını ve işlem sonrası yatmaya bağlı bel ağrılarını da önlemiş oluyoruz. Hastanemizde gerçekleştirdiğimiz ilk operasyonla bir hastaya koroner balon ve stend işlemi uyguladık. Amacımız dünyada kabul edilmiş ve uygulanan en güncel girişim ve tedavi seçeneklerini Çanakkale ve çevresindeki insanlarımıza sunmak? dedi.
Öte yandan yakında kalp pili takılması ve buna benzer işlemlerin de Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi?nde yapabileceği ifade edildi.

İHA