ÇOMÜ’de Bir İlk: “Sualtında Diploma Töreni”

03 Temmuz 2014

ÇOMÜ Gökçeada Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Balıkçılık Teknolojisi 4. sınıf öğrencileri mezuniyet kutlamalarını sualtında yaptılar. Öğrenciler mezuniyetlerini, mezuniyet kıyafetleri, kepleri ve tüplü dalışlarında kullandıkları sualtı kıyafetleriyle beraber Gökçeada’nın Kefaloz koyunda dalarak sualtında kutladılar.

4 yıllık eğitimleri sırasında dalışla ilgili birçok ders alan ve Gökçeada’nın koylarında dalan öğrenciler, kutladıkları mezuniyet törenleri ile de taçlandırmış oldular.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mezuniyet törenleri kapsamında yapılan en farklı mezuniyet töreni olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Deniz Acarlı, “Üniversitemiz bünyesinde bu zamana kadar yapılan mezuniyet törenlerinden farklı olarak öğrencileri binalarda veya okul bahçelerinin dışında, farklı bir ortamda, denizde (sualtında) böyle bir organizasyonun yapılması sanırım ilk olmuştur” dedi.

GUBY Balıkçılık Teknolojisi Bölümü ilk mezunlarını verdi. 4 yıl boyunca sualtı ile ilgili dersler alan öğrenciler, mezun olduklarında sadece lisans diploması almıyorlar aynı zamanda dalışla ilgili bröve ve sertifikalarını da alıyorlar. Mesleki açıdan dalışla ilgili dersler almaları, özel sektöre iş başvurularında ve çalıştıkları kurumlarda öğrencilerimize avantaj sağladığını belirten Yrd. Doç. Dr. Deniz Acarlı, derslerinin uygulamaya yönelik olması öğrencilere çok şeyler kazandırdığını belirtti.

Öğrenciler, sualtının farklı bir dünya olduğunu, bu işi uygulamalı olarak yapmalarının kendileri için çok daha farklı olduğunu söyleyerek, her dalışlarının farklı uygulamalarla dolu olduğunu belirttiler. Sualtının güzelliklerini keşfetme yolunda büyük adım attıklarını ve bundan sonra da kolay kolay sualtını terk etmeyeceklerini ifade ettiler.

4. sınıf öğrencileri dalış dersleri kapsamında tüp dolumu, tekne amirliği, 1 ve 2 yıldız öğrencileri asistanlık da yapabiliyorlar. 4 yıl boyunca ders uygulamalarını başarılı bir şekilde tamamlayan öğrenciler, CMAS’a bağlı TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu)’a ait belgelerini de aldılar.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir