ÇOMÜ’de Çanakkale Savaşları Sürekli Sergisi

ÇOMÜ’de Çanakkale Savaşları Sürekli Sergisi
07 Eylül 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) anlamlı bir işe daha imza attı. Türkiye’nin tarihine damga vuran Çanakkale Savaşları ile ilgili 100 üzerinde fotoğraf ÇOMÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sağlık Yüksekokulu Safiye Hüseyin Elbi Konferans Salonu’nun girişi ve Troia Kültür Merkezi’nde sergilenmeye başladı.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale Savaşlarının, Çanakkale’nin en önemli tarihi değerlerinden bir tanesi olduğunu, bunun tanıtılması ve gerçek yönlerinin ortaya konulmasının ÇOMÜ’nün görevleri arasında yer aldığını vurgulayarak, Çanakkale Savaşları Sürekli Sergisi ile ilgili şunları söyledi:

“ÇANAKKALE SAVAŞLARI İLE İLGİLİ EN CİDDİ ÇALIŞMALAR ÇOMÜ’DE”

“Çanakkale Savaşları, Çanakkale’nin en önemli tarihi değerlerinden bir tanesi. Bunun tanıtılması ve gerçek yönlerinin ortaya konulması üniversitemizin görevleri arasında yer alıyor. Türkiye’de ve Dünyada Çanakkale Savaşları ile ilgili en güçlü tarih bölümü şu anda bizde. Bu konuda en ciddi çalışmaları yapanda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi. Çanakkale Savaşları ile ilgili Araştırma Merkezlerimizde birikmiş olan bazı eserler var. Bunları hem öğrencilerimizle ve çalışanlarımızla hem de Çanakkalelilerle paylaşmayı arzu ettik. O yüzden bu fotoğrafları sergilemeyi istedik. Bu fotoğraflar orijinalinden üretilmiştir ve bazıları ilk kez sergilenmektedir. Eminim bu sergiyi gezen ve takip edenler çok etkilenecekler. Seyit Onbaşı’nın, Mustafa Kemal Atatürk’ün savaş esnasındaki hallerini görmüş olacaklar. Bu sergide 100’ün üzerinde fotoğraf var, bu fotoğraflar savaşın tüm yönlerini bizlere yansıtacak. Bu fotoğraflar İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizin duvarlarında bulunuyor. Sağlık Yüksekokulunda Safiye Hüseyin Elbi Konferans Salonunun girişi ve Troya Kültür Merkezinde sergileniyor. Tek bir binada değerlendirmek istemedik çünkü olabildiğince çok insana ulaşmasını hedefledik. Sadece İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemizde 50’nin üzerinde fotoğraf var. Sergilenen bir fotoğraf bile insanın dakikalarını alabilir ve bizi düşünmeye sevk edebilir. Bu sergiyi kaçırmamanızı tavsiye ediyorum. Yıllar boyunca bu fotoğraflar duvarlarımızda yer alacak. Savaşlar her zaman canlılığını koruduğu için bu fotoğrafları bir daha bir daha gözden geçirmekte büyük fayda var.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir