ÇOMÜ’de ‘Çocuklara Yapılan Cinsel İstismar ve Etkileri’ Konulu Panel Düzenlendi

27 Kasım 2008

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyoloji Topluluğu, Terzioğlu Kampüsü Troia Kültür Merkezi’nde “Çocuklara Yapılan Cinsel İstismar ve Etkileri” konulu panel düzenledi.

Çanakkale Sosyal Hizmetler Uzmanları Nigar Karacık, Mehmet Kazancı, Nuray Gümrükçü’nün konuşmacı olarak katıldığı panele, Çanakkale ELDER üyeleri, Sosyal Hizmetler Kadın Grupları, öğretim elamanları ve öğrenciler katıldı. Panel öncesi bir konuşma yapan Sosyoloji Topluluğu Başkanı Hanife Avcılar, son zamanlarda gündemde olan çocuklara yönelik cinsel ve fiziksel istismar konularının çeşitli şekilde televizyonlarda ve gazetelerde gündeme geldiğini belirterek, ?Çocuklara yapılan cinsel istismar, çocuk pornografisi, toplumuzun tümünü etkileyen ve her kesimde görülme olasılığı olan cinsel istismar, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza yapılabilecek en büyük haksızlık. Bu toplumumuzun geleceğini tehdit eden, vicdanlarımızda derin yaralar açan bir olaydır ki, bunun için hepimiz, bir şeyler yapmak ve adım atmak zorundayız. Bu sebeple sosyoloji topluluğu olarak bu tür olayları engelleyebilmenin yolunun bilinçlenmekten geçtiğini göz önüne alarak böyle bir panel organize ettik? dedi.

Panelin başlangıcında konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı Nuray Gümrükçü, çocuklara yapılan fiziksel ve duygusal istismar konularından bahsederek, istismara maruz kalan çocukların aileden uzaklaşma gibi yollara başvurduklarının altını çizdi. Çocukların çevreye karşı güven bozukluğu başta olmak üzere, ürkek bir tavır içerisinde olduklarını, kaygı bozukluğu, uykusuzluk, uykuda ani irkilme, gerginlik, huzursuzluk, karın ağrıları gibi durumlarla karşı karşıya kaldıklarını ifade etti. Bu durumla karşı karşıya kalan çocukların ilerleyen zamanda kendilerinin de potansiyel birer istismarcı olabileceklerini belirterek, kız çocuklarının erkeklere göre daha fazla risk taşıdıklarını söyledi.

Panelde konuşan Sosyal Hizmetler Uzmanı Nigar Karacık ise, cinsel istismar ve etkileri konusunu açarak, çocukların cinsel eğitim almadan yetiştirildiklerini ifade ederek, cinsel suçların namus ve töre cinayetleriyle sonuçlandığını vurguladı. Cinsel istismara maruz kalan çocukların aileleriyle birlikte mutlaka psikolojik tedavi alması gerektiğini söyledi.

Çocuklara Yapılan Cinsel İstismar ve Etkileri konulu panelin son konuşmacısı Sosyal Hizmetler Uzmanı Mehmet Kazancı ise, ihmal ve istismar vakalarında devletin hangi kurumlar aracılığıyla nasıl mesleki çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, kurumlara gelen çocukların psikolojik ve yasal anlamda nasıl destek verildiğini ve yasal süreci anlattı. Soru ve cevaplarla devam eden panel sonrasında Sosyal Hizmetler Uzmanlarına Sosyoloji Topluluğu Akademik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Cumhur Arslan, Sosyoloji Topluluğu Başkanı Hanife Avcılar ve Sosyoloji Topluluğu Başkan Yardımcısı Müjdat Cengiz tarafından çicek takdim edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir