ÇOMÜ’de GDO Analiz Hizmetleri Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

ÇOMÜ’de GDO Analiz Hizmetleri Hakkında Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
12 Ocak 2012

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar (GDO) Analiz Hizmetleri Hakkında bilgilendirme toplantısı, ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda bir konuşma yapan Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Çanakkale ve yöre halkı ile sosyal dayanışma içinde sosyal sorumluluk projesi başlatıldığını, bunun ilkinin geçen dönem “Çanakkale Survey” adı altında bir anket çalışması olduğunu ve Sosyoloji Bölümü tarafından yürütüldüğünü ifade ederek bu toplantıda da Biyoloji Bölümü’nün Çanakkale halkı için gerçekleştirdiği projenin sunulacağını söyledi.

Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Gündüz ise Biyoloji Bölümü olarak 2012 yılını çok önemsediklerini, bir atılım yılı olarak düşündüklerini ifade ederek Rektörlüğün ve Dekanlığın kendilerine verdikleri desteklerden ötürü teşekkür etti. Prof. Dr. Bülent Gündüz, Biyoloji Bölümü hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “ÇOMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Çanakkale ilimizde henüz yapılmayan GDO analizlerini yapmak üzere gerekli teçhizatı temin etme ve alt yapı iyileştirme çalışmalarına başlamıştır. Bu kapsamda bu tür analizler için gerekli olan teçhizatlar bölümümüze öğretim üyelerimizin uluslararası projeleri ile kazandırılmış olup, gerekli sertifikasyona başvurmak için de kabul edilebilir fiziki laboratuar imkânlarının tesisi için çalışmalar sürmektedir. Böylece yöre halkımızın aklında şüphe uyandıran herhangi bir yiyecek içeriğinin GDO’lu olup olmadığı ve GDO’lu ise hangi oranlarda bu genetiksel değişimin yapıldığı sorularına Üniversitemiz cevap verebilecektir.”

Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Melih Taşkın, Biyoloji Bölümü’nün sunduğu GDO analiz hizmetleri hakkında sunum yaptı. Taşkın, yaptığı sunumda GDO’ların gen diziliminin değiştirilmesi ya da gen aktarımı ile kendi doğasında bulunmayan bir özellik kazandırılmasıyla oluşan ürünler olduğunu ifade ederek, GDO’lu ürünler hakkında bilgiler verdi. GDO’lu ürünlerin potansiyel faydaları ve risklerinden bahsetti.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner ise 1950’lerde yapılan tahminlere göre insan nüfusu artış hızıyla yiyecek hızı artışının karşılaştırıldığını ve 2000 yılına gelindiğinde dünyada açlık olacağı tahminlerinin yapıldığını belirterek, 1950’den bu yana bakıldığında ise “Green Revulation” dedikleri “Yeşil Devrim”in yaşandığını belirtti. Laçiner konuşmasını şöyle sürdürdü: “Yeşil Devrim ile aynı topraktan çok daha fazla ürün almak mümkün, aynı koyundan daha fazla et almak, aynı inekten daha fazla süt almak mümkün. Bu konuda geride kaldığınız zaman iktisadi olarak da geride kalmış oluyorsunuz. Başkasına bağımlı hale gelmiş oluyorsunuz. Türkiye’nin kendi kendisine yeter bir ülke iken ithalata doğru yönelmesinin bir sebebi de bu. Gelişmiş ülkeler bitki ıslahında o kadar ileri bir seviyeye doğru gidiyorlar ki yakın bir gelecekte tahminim o ki belki de, muz sadece sarı değil belki de siyah olacaktır. Her bitkinin, sebzenin rengârenk, çeşit çeşit, boyut boyut halleriyle karşılaşacağız. Gen yapısıyla, yapı taşıyla oynanacak ama bunlar aynı zamanda riski de beraberinde getirecek. Bizler bitkilerin veya hayvanların genleriyle, genetikle ilgilenmek zorundayız. Sadece bitki ve hayvanların değil, insanların da. O alanda geri kaldığımız zaman bir başkası ileride olduğunda bunun birçok riski oluyor. Bizim bu işin içerisinde olmamız lazım, Türkiye olarak olmamız lazım, ne yediğimizi bilmemiz açısından olmamız lazım, çocuklarımızın hastalıklarını tedavi edebilmek için, onların genlerini çok iyi çalışmış olmamız lazım. Bu nedenle de ÇOMÜ genetik konusuna, gen çalışmalarına, mikrobiyolojiye, biyolojiye, tıp alanına çok önem veriyor.”

Bilgilendirme toplantısının ardından Biyoloji Bölümü’nde bulunan ve GDO analizlerini gerçekleştirecek cihazın tanıtımı yapıldı ve Deney Hayvanları Araştırma Laboratuvarı gezildi.

Toplantıya Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Erdem, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Cüneyt Akı, Yrd. Doç. Dr. Muhammet Erat, Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Gündüz ve Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemal Melih Taşkın katıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir