ÇOMÜ’de GDO ve Gıda Güvenliği Tartışıldı

ÇOMÜ’de GDO ve Gıda Güvenliği Tartışıldı
04 Mayıs 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Fakültesi tarafından Troia Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Genetiği Değiştirilmiş Mikroorganizmalar ve Gıda Güvenliği” konulu panel ilgi gördü.

Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar’ın üniversite yöneticilerinin ve çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katıldığı panelde Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cengiz Caner yaptığı açılış konuşmasında, GDO’nun insan sağlığına olan etkileri günümüzde en çok tartışılan konulardan biridir diyerek bu panelin amacının GDO’nun iyi ya da kötü olduğuna ikna etmek olmadığını, GDO’nun ne olduğunu ve niçin olduğunu bilimsel kriterler eşliğinde tartışmak olduğunu söyledi.

Panelin konuşmacılarından Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fikrettin Şahin, bilim insanının taraf olmadığını, olayın resmini çektiğini söyleyerek bu konuda iki farklı görüşün olduğunu ifade etti. GDO’nun insan sağlığını tehdit eden, biyolojik çeşitliliğe zarar veren çok ciddi risklerinin olduğunu savunan olumsuz görüş ile insan ve çevre sağlığını koruyan bir teknoloji olduğunu savunan olumlu görüşlerin bakış açılarından söz etti. ABD’de mısırın %85, soyanın % 91 pamuk üretimin ise %88’inin GDO üretimi olduğunu ve dünyada 16.7 milyon çiftçinin GDO ürettiğini söyledi.

Sabancı Üniversitesi Biyoloji Bilimleri ve Biyomühendislik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim Çetiner biyoteknolojinin yeni ürün ve canlıların ortaya konması olduğunu söyleyerek insanların bilgi birikimi arttıkça olayın karmaşıklaştığını ve modern biyoteknoloji yöntemlerinin kullanıldığını ifade etti. Gelişmemiş ülkelerde ve özellikle de ülkemizde GDO’ya karşı duygusal bir patlama olduğunu belirterek Türkiye’nin aslında önemli bir kısmının çorak olduğunu ve abiyotik çeşitliliğe dayanıklı ürün çeşitlerimizin arttırılması gerektiğinden söz etti.

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü Koordinatörü Birgül Güner ise Biyogüvenlik Kanunu ve Biyogüvenlik Kurulu’nun yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Türkiye’de GDO’lu ürün üretilmediğini, bebek mamaları ve bebek formülleri, devam mamaları ve devam formülleri ile bebek ve küçük çocuk ek besinlerinde kullanılmasının yasak olduğunu vurguladı.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir