ÇOMÜ’de İlk Defa Tevar Ameliyatı Uygulandı

ÇOMÜ’de İlk Defa Tevar Ameliyatı Uygulandı
09 Aralık 2014

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde İlk Defa Tevar (Torasik Endovasküler Aort) ameliyatı uygulandı. Hastane yetkilileri konuyla ilgili şunları söyledi:

“Sırt ağrısı şikayetiyle hastanemize başvuran 85 yaşındaki Hatice Öztürk isimli hastanın acil olarak yapılan bilgisayarlı tomografisinde göğüs bölgesindeki aort damarında yırtılma ve kanama (Desenden Aort Rüptürü) saptanmıştı. Tanısı konulan hastamızın ileri derecede kalp, akciğer ve böbrek yetmezliği mevcut idi. Hastanemiz doktorlarından Prof. Dr. Hüseyin Özdemir, Prof. Dr. Mustafa Saçar, Yrd. Doç. Dr. Tolga Kurt, Yrd. Doç. Dr. Gürhan Adam ve Yrd. Doç. Dr. Mustafa Reşorlu tarafından hastaya acil şartlarda yaklaşık bir saat süren girişim ile kasık bölgesinden girilerek yırtık olan damara özel bir stent yerleştirilerek tedavisi tamamlandı.”

Prof. Dr. Hüseyin Özdemir konuyla ilgili şunları söyledi:

“Hastamız gayet rahat. Hiçbir sıkıntısı yok. Çok rahat bir şekilde normal işlerine devam ediyor. Bu da bu tarz ameliyatların ne kadar gerekli ve başarılı olduğunu gösteriyor. İleri yaştaki ve ek hastalığı olanlarda açık ameliyattan ziyade bu stent işlemi tercih edilmektedir.”

Prof. Dr. Mustafa Saçar ise; “Uyguladığımız tedavi, kasıktan girilerek aorta bir stant yerleştirilmesiyle yapılan tamir işlemidir. Hastanın yaklaşık bir saat süren bir işlemle kolayca tedavi edilmesini sağlıyor. Bu tür tedavilerin ölüm oranı da çok düşük oluyor. Çanakkale’de ilk defa yapılan bu tedavi hastanemizde rutin olarak uygulanmaya başlamıştır ve hastalarımızdan ek ücret talep edilmemektedir” şeklinde konuştu.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir