ÇOMÜ’de Kayıt Skandalı

ÇOMÜ’de Kayıt Skandalı
19 Eylül 2009

ÇANAKKALE Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Fen Bilimleri Enstitüsü 2009-2010 Eğitim Öğretim Yılı Güz Dönemi Tezsiz Yüksek Lisans kayıtları skandala neden oldu. Üniversite, kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan 25 kişilik listeyi internet sitesinden açıkladı. Sabah kayıt yaptıran öğrencilere akşamüzeri telefonla kayıtlarının silindiği bildirildi. Üniversite yönetimi, kaydı silinen öğrencilerin kanun ve yönetmelikler çerçevesinde korunacağını ve çözüm bulunacağını açıklamakla yetindi.

ÇÖMÜ Fen Bilimleri Enstitüsü´ne alınacak 40 Tezsiz Yüksek Lisans öğrencisi için asil listeden 15 kişi kayıt yaptırdı. Kalan 25 kontenjan için yedek listeden dilekçe verenler arasında sıralama yapıldı. 25 kişinin isimleri üniversitenin internet sitesinde 16 Eylül 2009 tarihinde “kesin kayıt yaptırmaya hak kazanan kişiler” olarak yayınlandı. Bu kişilerden 17-18 Eylül 2009 tarihlerinde kayıt yaptırmaları istendi. Bunun üzerine Saadet Sezin Kızılok isimli öğrenci 17 Eylül´de Ziraat Bankası´na harç parasını yatırarak üniversiteye evraklarını sabah saat 09.30’da teslim edip kaydını yaptırdı. Sevinçli bir şekilde evine dönen Kızılok, akşamüzeri saat 16.30 sıralarında üniversiteden evine açılan bir telefon ile yüksek lisans kaydının silindiği haberini alınca adeta şok oldu.

ÇÖMÜ Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümü´nden 2008 yılında mezun olan Saadet Sezin Kızılok, yaşanan süreci şu şekilde anlattı: “Bu yıl Akademik Lisans Üstü Egitim Sınavı ALES’e girerek 87.056 puan aldım. Bu puan ile yedek listede 227 kişi arasında 75. sırada bulunuyordum. Bu arada ÇÖMÜ Fen Bilimleri Enstitüsü’ne 40 asil adaydan 15 kişi kayıt yaptırmış. Boş kalan 25 kontenjana ise yedek adaylardan dilekçeyle başvuranlar arasında sıralama yapılacağı duyuruldu. Ben de dilekçe vererek başvurdum ve 18. sırada kayıt yaptırmaya hak kazandım. 17 Eylül´de Ziraat Bankası Kordon Şubesi´ne 154 liralık harcımı ve vakıf için alınan 120 lirayı yatırarak dekontlarla Fen Bilimleri Enstitüsü´ne gidip evraklarımı teslim ettim. Kaydımı yaptırıp mutlu bir şekilde eve döndüm. Sevincimi ailemle paylaştım. Ancak ne olduysa akşamüzeri eve gelen bir telefonla oldu. Üniversite görevlileri kaydımın silindiğini söyledi, ancak sebebi konusunda bir açıklama yapmadı. Bunun üzerine tam bir şok yaşadım” dedi.

“PUAN DÜŞÜK OLUNCA LİSTEYE GİREMEDİM”

Fen Bilimleri Enstitüsü´ne başvurması istenen Saadet Sezin Kızılok, bir dilekçe ile hatanın düzeltilmesi için başvurdu. Bir yandan da yaşananların hukuksal boyutunu öğrenmek için avukatlarla görüştü. Kızılok, “Avukatlar bana verilen hakkın geri alınamayacağını belirtti. Bu yapılanın Anayasa´ya aykırı olduğu düşüncesindeyim. Üniversite yetkililerine bu durumu izah ettiğimde, hata yaptıklarını ve bir toplantı düzenleyerek bu mağduriyeti gidermeye çalışacaklarını söylediler. Bu arada da silinen listenin yerine, dilekçe verenler ve vermeyenlerin hepsi dahil edilerek yeniden bir liste yayınlandı. Bu listeden de en yüksek puandan en düşük puana göre sıralama yapılarak belirlenen isimlerin kayıtları gerçekleştirildi. Başta dilekçe zorunluluğu bulunduğu duyurulmasına rağmen bu iptal edildi ve dilekçe vermeyenlerin de kayıtları yapılmış oldu. Benim puanım düşük olduğu için listeye giremedim. Mağdur olan sadece ben değilim. En az 10 kişi daha mağdur edildi. Şimdi ne olacak bilmiyorum. Eğer bu hata düzeltilmez ise hakkımı yargıda arayacağım” dedi.

“HAKLARI KORUNACAK”

ÇOMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yılmaz Akgün, yaşanan gelişmeler üzerine yazılı bir basın açıklaması yaparak, “Üniversitemiz Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans kayıtları esnasında listelerde karışıklık meydana gelmiştir. Karışıklık düzeltilmiş olup, eski listeye göre kayıp yaptıranların hakları kanun ve yönetmelikler çerçevesinde korunacak ve çözüm bulunacaktır. Hiç kimsenin bu konuda endişesi olmasın” dedi.

[Kaynak: Milliyet]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir