ÇOMÜ’de Mezuniyet Sevinci

22 Haziran 2010

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden 2009-2010 akademik yılında mezun olan yaklaşık 6 bin öğrenciye törenle diplomaları verildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden 2009-2010 akademik yılında mezun olanlar için 18 Mart Stadı’nda tören düzenlendi. ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, törende yaptığı konuşmada ÇOMÜ’nün, 2009-2010 eğitim-öğretim dönemini, bilim ve topluma hizmet yoğunluklu, kent etkileşimli, başarılı bir yılı geride bıraktığını söyledi. ÇOMÜ’nün 9 fakülte, 5 yüksek okul, 2 enstitü, 11 meslek yüksekokulu, 20 araştırma merkezi ve 1 konservatuar ile hizmet verdiğini kaydeden Akdemir, “Sürdürülebilir performansı ve gelişmeyi referans yapan bir dünya üniversitesi” olmayı amaçlayan üniversitemiz, uluslararası akademik topluluklarla sürdürülebilir bir etkileşim kurmaktadır. Üniversitemiz, Uluslararası Üniversiteler Birliği ve Avrupa Üniversiteler Birliği’nin saygın bir üyesidir. 142 üniversiteyle akademisyen ve öğrenci değişimi konusunda iş birliğimiz bulunmaktadır. ÇOMÜ, geldiği noktada Uluslararası Üniversiteler Birliği ile iş birliğinde, 20-24 Ekim 2010 tarihlerinde ‘Küresel sorunlar çerçevesinde üniversitelerin yeni hedef ve görevleri neler olmalıdır’ ana temalı 2010 Dünya Üniversiteler Kongresi’ni düzenleyecek güce erişmiştir. Yani ÇOMÜ, küresel dünyada belirginleşen bir aktör olmaya başlamıştır. Geçtiğimiz akademik yıl içinde kurumsallaşma yolunda dev adımlar attık. Akademik ve idari personel sayımızı, öğrenci sayımızı, eğitim birimleri sayımızı, laboratuar sayımızı, bütçemizi büyük ölçüde artırdık. ÇOMÜ bu sürecinde akademik toplantıları, fiziki imkanları, sürdürülebilir etkileşimi gibi birçok kriter bakımından yükselen bir nitelik çizgisi takip etti. Üniversitemiz aidiyet duygusu, özel seremonileri, barış ortamı, sinerji ortamı, etkileşim ortamı ile örnek kurumsal yapısını daha da pekiştirdiği başarılı bir dönemi geride bıraktı. Akademik eğitim görme, üniversite ortamını yaşama büyük bir şanstır. Sizler bu şansı yakaladınız ve yaşadınız. Yaşamınızın en güzel günlerini ÇOMÜ’de geçirdiniz. Sizler ÇOMÜ’yü ve Çanakkale’yi unutmayacağınız gibi üniversitemiz ve Çanakkale de sizleri unutmayacaktır. Ülkemizin kalkınması için çabalayınız. Güzel bir geleceğe erişmek için çalışma sırası sizdedir. Bugün yuvanızdan, ülkeniz için uçuyorsunuz. Unutmayınız ki sizler toplumun önünde rol modelsiniz. Sizler de hem bu niteliğinizin hem de ÇOMÜ’lü olmak kimliğinizin farkında olunuz, ona göre yaşayınız ve üniversitenizi sahipleniniz. Çünkü ÇOMÜ sizin etiketlerinizden biridir. Öğrendikleriniz sayesinde sadece ülkemizin değil, dünyanın her yerinde başarabilecek şekilde kendinizi yetiştiriniz. Başarıda son nokta olmadığını ve başarılarınızın yeni başarılar için size yol açacağını unutmayınız. Yetiştirdiğimiz sizleri bu ülkeye yaptığımız en büyük iyiliğimiz olarak görüyoruz ve sizinle gurur duyuyoruz. Yolunuz açık, başarınız çok, geleceğiniz aydınlık, inandığınız yolda bilimin ışığı size rehber olsun” dedi.

“BAŞARI TESADÜF DEĞİLDİR”

Törende mezunlar adına bir konuşma yapan üniversite birincisi Fatma Turan da başarının düzenli bir hayat, azim ve çok çalışmakla geldiğini kaydederek, “Günümüzde yaşanan tatsız olaylar herkes gibi beni de çok etkilemektedir. Bu sebeple biz gençlere bu ülkenin çok ihtiyacı olduğunun bilincindeyim. Bu bilinçle ülkeme ve halkıma en iyi şekilde hizmet edeceğime huzurunuzda söz veriyorum. Çünkü ÇOMÜ’de bu sorunları aşabilecek bilgi birikimi ve yetenekle donatıldık. ÇOMÜ’lü tüm öğrenci arkadaşlarıma şunu söylemek isterim: Üniversitenizin değerini çok iyi bilin. ÇOMÜ; eğitim anlayışı ve kalitesiyle, akademik kadrosuyla, bilimsel performansıyla Türkiye’nin öncü üniversitelerinden biridir. Öte yandan Çanakkale gibi bir yerde öğrenim görmek büyük bir ayrıcalıktır. Çünkü bu şehir zengin tarihsel ve kültürel birikime sahip, 253 bin şehidin yattığı, Büyük Önder Atatürk’ün liderleştiği, insanlarının modern ve anlayışlı olduğu, özel bir bölgedir. Bu yüzden hem ÇOMÜ’lü olmaktan hem de bu şehirde bulunmaktan büyük gurur duyuyorum” diye konuştu.

Konuşmanın ardından dönem birincilerine diploma ve ödüllerini Rektör Prof. Dr. Akdemir verdi. Tören, mezunların keplerini havaya atmaları ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir