ÇOMÜ’de Prof. Dr. Sedat Laçiner, Rektörlüğe Adaylığını Açıkladı

27 Ocak 2011

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkan Danışmanı Prof. Dr. Sedat Laçiner, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörlüğüne aday olduğunu açıkladı.

Çanakkale’de düzenlediği basın toplantısında rektör adaylığı ile ilgili açıklamalarda bulunan Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Biga İ.İ.B.F. Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Laçiner, kısa bir süre önce profesörlük unvanını aldığını belirterek, “Bazı öğretim üyesi arkadaşlarım bunu kutlamak için bir program yaptıklarını söyleyip beni de buraya davet ettiler. Ben de o davete severek katıldım. 65 öğretim üyesi arkadaşımın katıldığı bu davette bir sürprizle karşılaştım. Davete katılan arkadaşlarım, kendi aralarında yaptıkları görüşmede benim rektör adayı olmamı istemişler. Bunu da bana söylediler. Bu olay beni mutlu etti. Bir bakıma itekleme ile rektörlüğe aday olduğumu söyleyebilirim. “Her şeyi ben bilirim, ben gelirsem şu anki durum daha iyi olur” gibi bir yaklaşım içinde olmamız mümkün değil. Çünkü bu bir taban hareketi. Benim Ankara ve İstanbul’daki ilişkilerimden dolayı biraz da seçim ortamı rekabeti içinde bunu farklı bir şekilde yansıtmak isteyenler oldu. Sanki Ankara’dan bir darbeymiş gibi yansıtmak isteyenler var. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Adaylığım, tamamıyla tabandan gelen bir dip dalganın bizi buraya sürüklemesidir” diye konuştu.

Sedat Laçiner, Çanakkale’nin sorunlarının bulunduğu bir ortamda YÖK’ün ve Türkiye’nin eleştirilmesinin yanlış olduğunu da belirterek, “Bunlar bence bizim ikinci planda ele almamız gereken konular olmalı. ÇOMÜ burada üniversite kenti ile birlikte demokratik üniversiteyi iki kavram olarak çıkarabilirse bu çok iyi olur” dedi.

Laçiner, ÇOMÜ’nün Çanakkale halkına çok iyi anlatılması gerektiğini de belirterek, “Gerekirse ev ev, sokak sokak dolaşılarak üniversitenin insanlara anlatılması gerekir. Şu üniversitenin ne kadar büyük bir nimet olduğunun, insanların entelektüel yaşamını nasıl zenginleştirdiğinin, kültürünü nasıl geliştirebileceğinin anlatılması gerekir” dedi.

Laçiner, konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir