ÇOMÜ’de Recep Kemahlı ve Remzi Gula’ya “Fahri Doktora” Unvanı Verildi

ÇOMÜ’de Recep Kemahlı ve Remzi Gula’ya “Fahri Doktora” Unvanı Verildi
22 Ocak 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nden (ÇOMÜ) Av. Recep Kemahlı’ya “Kamu Yönetimi”, Remzi Gula’ya “İşletme” alanında Fahri Doktara unvanı verildi. ÇOMÜ senatosu tarafından Hüseyin Akif Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfı’nın kurulmasında büyük emeği olan Av. Recep Kemahlı’ya ve Çanakkale Seramik şirketinin bir dünya markası ve sektöründe lider firmalardan biri olmasındaki önemli rolü olan Remzi Gula’ya verilen “Fahri Doktora” töreni ÇOMÜ Süleyman Demirel Konferans Salonunda gerçekleşti. Törene, Vali Güngör Azim Tuna’nın yanı sıra Çanakkale protokolü ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal marşı ile başlayan tören müzik dinletisi ile devam etti.

Müzik dinletisinin ardından ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner bir konuşma yaparak Fahri Doktora unvanın tanımını yaptı ve ÇOMÜ’nün bu konuda çok seçici olduğunu, alanında başarılı olan kişileri seçtiğini belirtti. Çanakkale’nin en iyi hukukçuları kimler derseniz herkesin Kemahlı ismini söyleyeceğinin altını çizen Laçiner, Gula’nın ise ülke ekonomisine ve üniversiteye yapmış olduğu katkıların büyük olduğunu söyledi.

Açılış konuşmasının ardından fahri doktora tören programına geçildi. İlk Fahri Doktora unvanı Av. Recep Kemahlı’ya verildi. Kemahlı’nın özgeçmişinin Öğr. Gör. Öznur Benderlioğlu Doğangün tarafından okunmasının ardından ÇOMÜ Senatosu’nun aldığı fahri doktora kararı Prof. Dr. Sedat Laçiner tarafından okundu. Sonrasında ise fahri doktora payesi cüppesi Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel ve Baro Başkanı Bülent Şarlan tarafından giydirildi.

“Bir Ekmek At Denize Balık Bilmezse Halik Bilir”
Fahri doktora töreninin ardından Av. Recep Kemahlı bir konuşma yaptı. Kemahlı, konuşmasında, “zamanımızda ahde vefa ilkesi ve kadir şinaslık benim gördüğüm doğru ise can çekişiyor. Böyle bir ortamda Prof. Dr. Sedat Laçiner ve akademisyenlerin bu unvanı bana layık görmeleri beni çok mutlu etti. Bunun için ne kadar teşekkür etsem azdır. Bir ekmek at denize balık bilmezse, Halik bilir, düşüncesine samimiyetle inanarak yaşadım. Topluma bir faydam olmuşsa bundan mutluluk duyarım”dedi. Kemahlı, 85 yaşında olduğunu ifade ederek bu yıllar içerisinde yaşadığı anılardan bahsetti ve Terzioğlu Şevkat Yuvası Vakfı için yaptığı çalışmaları dile getirdi.

Av. Recep Kemahlı’nın konuşmasının ardından Remzi Gula’ya verilen Fahri Doktora törenine geçildi. Gula’nın özgeçmişinin Öğr. Gör. Öznur Benderlioğlu Doğangün tarafından okunmasının ardından ÇOMÜ Senatosu’nun aldığı fahri doktora kararı Prof. Dr. Şükriye Aras Hisar tarafından sunuldu. Sonrasında ise fahri doktora payesi Remzi Gula’ya törenle takdim edildi. Törende Gula’ya Fahri Doktora cüppesi Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Mesut Özel ve Baro Başkanı Bülent Şarlan tarafından giydirildi.

“Dünyanın En Güzel Üniversitesinden Fahri Doktora Unvanı Almaktan Büyük Onur Duyuyorum”
Remzi Gula konuşmasında, “dünyanın en güzel üniversitesi ve onun bir o kadar değerli senatosu tarafından, şahsıma layık görülen fahri doktora nedeniyle düzenlenen bu törende heyecan, onur ve gurur duyguları içerisindeyim. Çanakkale’de doğmuş, Çanakkale’de yetişmiş, Çanakkale’ye hizmet etmiş bir kişi olarak Çanakkale’de bu unvanı almaktan eşsiz bir onur duyuyorum” dedi.

Çanakkale’yi ve ÇOMÜ’yü anlattığı sunumunun ardından Gula, Çanakkale Seramik bünyesindeki yıllarını anlattı. Çanakkale Seramik’in Türkiye’nin en büyük 500 sanayi firması içerisinde her zaman ilk 100 de yer aldığının altını çizen Gula, benim okulumdur dediği Çanakkale Seramik’e 21 yaşında girdiğini ve 33 yıl sonra doktora unvanı ile mezun olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

Törenin ardından Kemahlı ve Gula için verilen resepsiyona geçildi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir