ÇOMÜ’de Rektörlük Seçimi Sona Erdi: Prof. Dr. Sedat Laçiner Birinci

18 Şubat 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi?nde (ÇOMÜ) 4 yıl süre ile görev yapacak yeni rektörü belirlemek için gerçekleştirilen seçim sona erdi.

535 öğretim görevlisinden 518?inin oy kullandığı seçimde Prof. Dr. Sedat Laçiner ilk sırada yer alırken Rektör Ali Akdemir ikinci, Prof. Dr. Erdinç Yiğitbaş da üçüncü sırada yer aldı.

Troia Kültür Merkezi Sevim Buluç Oditoryumu’nda saat 09.00?da yoklamanın yapılması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunması ile başlayan rektör seçimine yoğun katılım oldu. ÇOMÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dinçay Köksal’ın divan başkanlığında gerçekleştirilen ve 535 öğretim üyesinden 518?inin katıldığı seçimde Prof. Dr. Erdinç Yiğitbaş, Prof. Dr. Sefa Dereköy , Prof. Dr. Muammer Karaayvaz, Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay, Prof. Dr. Ali Akdemir, Prof. Dr. Sedat Laçiner ve Prof. Dr. Remzi Kıncal ilk 6 arasına girebilmek için mücadele etti. Yapılan seçim sonunda Prof. Dr. Sedat Laçiner 179, Prof. Dr. Ali Akdemir 168, Prof. Dr. Erdinç Yiğitbaş 89, Prof. Dr. Muammer Karaayvaz 32, Prof. Dr. Ahmet Adem Tekinay 18, Prof. Dr. Sefa Dereköy 13 ve Prof. Dr. Remzi Kıncal da 11 ol aldı. 8 oy da geçersiz sayıldı.

Öte yandan seçimde oy pusulalarından birinde Sedat Laçiner ismi olmasına rağmen üzerinde çarpı işaretinin bulunması üzerine tartışma yaşandı. İşretli oy pusulalarının geçersiz olacağını belirten Divan Başkanı Prof. Dr. Prof. Dr. Dinçay Köksal bu oy pusulasının geçersiz olmasına karar verdi. Buna göre Prof. Dr. Remzi Kıncal dışında geri kalan 6 kişilik listede yer alan adayların aldığı oylarla isimleri Yükseköğretim Kurulu’na gönderilecek. YÖK’de bu liste içinde 3 kişiyi belirleyip Cumhurbaşkanına gönderecek. Cumhurbaşkanının onayı ile seçilecek yeni Rektör ÇOMÜ’de 2011-2015 döneminde görev yapacak.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir