ÇOMÜ’de Rüzgar Konulu Resim Sergisi Açıldı

31 Mart 2009

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nün düzenlediği “Rüzgar” konulu resim yarışmasının sergi açılışı ve ödül töreni Rektörlük Fuayesi’nde gerçekleştirildi.

Tören öncesi bir konuşma yapan ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölüm Başkanı Doç. Dr. İhsan Doğrusöz, rüzgar konusunun sanatçılar için esin kaynağı olduğunu ve düşünceyi enerjisiyle fiziksel anlamda canlandırdığını ifade ederek, “Yarışmaya 150 eser katıldı. Ödül alan eserler dahil olmak üzere 32 eser sergilendi” dedi.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Osman Demircan ise yarışmaya katılan 150 eser arasından 2 eserin birinciliğe layık görüldüğünü belirterek, ?Ayrıca 32 eserin de sergilemesine karar verildi. Bu yarışma sayesinde rüzgarın da resminin yapıldığı bir kez daha gözler önüne serildi. Rüzgar Çanakkale için çok önemli bir değer. Çanakkale’nin markası olabilir. Rüzgar Çanakkale’ye çağlar boyunca hep zenginlik getirmiştir. Bir zamanlar Ege’den Marmara’ya, Karadeniz’e çıkmak isteyen yelkenli tekneler uygun rüzgarı yakalamak için Troia önlerinde bazen aylarca beklemiş ve Troia bu nedenle zengin olmuştur. Bugün ise rüzgar enerjisinden elektrik elde ediliyor. Bu girişimi ilk kez Çanakkale’de Demirer Holding başlattı. Rüzgar için her türlü sanatsal, kültürel etkinlikler yapılması şart? dedi.

Demirer Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Araçman ise Çankkale’de büyük bir rüzgar enerji potansiyelinin olduğunu ifade ederek, 1970 yılında patlayan petrol krizinden sonra rüzgar enerjisinin önem kazandığını, rüzgar enerjisinin en faydalı yanının atmosferin kirlenmemesi olduğunu belirterek, rüzgar santralleri için ilk çalışmaların İzmir Alaçatı da başladığını ve bugün gelinen noktada 250 megawat kurulu güç olduğunu ve bu santrallerin yüzde 75’inin Demirer Holding bünyesinde tamamlandığını söyledi.
Son olarak konuşan Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir ise, Çanakkale değerlerine üniversite olarak önem verdiklerini ifade ederek, rüzgar konusunda anlamlı organizasyonlarda bulunmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. Prof. Dr. Akdemir rüzgar konusunda bilimsel ve sosyal alanlarda çalışmalara devam edileceğinin altını çizerek, rüzgar konusunda sempozyum yada kongre organize edileceğini vurguladı. Ayrıca 50-100 yıllık periyotta çok büyük yatırım yaptıkları için Demirer Holding’e teşekkürlerini sunarken, ödül alanları da kutladı.

Tören sonunda dereceye girenlere törenle ödülleri takdim edildi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir