ÇOMÜ’de “Üniversite Kent Etkileşimi” Konulu Konferans Düzenlendi

29 Kasım 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ortak Akıl Topluluğu tarafından düzenlenen ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın konuk olarak katıldığı “Üniversite Kent Etkileşimi” konulu konferans Süleyman Demirel Konferans Salonunda yapıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan panelin açış konuşmasını yapan Ortak Akıl Topluluğu Akademik Danışmanı Okutman Halil İbrahim Bulan, katılımı sebebiyle Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’a teşekkür etti.

Panelde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, üniversitenin kent açısından önemine değinerek, “Ben bu kenti yönetmiyorum, temsil ediyorum. Çanakkale için yaptığımız tüm çalışmaları kent konseylerinde, çeşitli platformlarda, siz öğrencilerle gerçekleşen buluşmalarımızda ve hatta köy kahvelerinde anlatıyoruz. Sizleri dinliyor ve sizlerle ortak akıl çerçevesinde çözümler üretmeye çalışıyoruz. Çünkü öğrencilerin bu şehre katkısı yadsınamaz. Her yıl 500 yeni öğrenci geliyor. Hepsi yeni, taze bilgiyle ve teknolojiyi kullanabilen, sorgulayabilen, donanımlı gençler. Bizler de şeffaflık politikasını sergiliyor, yaptıklarımızı projelendirdiklerimizi sizlerle paylaşıyor, sizlerden gelen talepleri önemsiyoruz” dedi.

Öğrencilerin kentin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına katkı sağladıklarını da belirten Başkan Gökhan, “Bu kente kendi kültürlerinizi getiriyor ve bunları Çanakkale kültürü ile harmanlıyorsunuz. Buraya her yıl aynı yaşta sürekli genç nüfus geliyor. Böylelikle yaşlanmayan, dinamik bir kenti oluşturuyorsunuz. Burada bilim yapıyor, konser veriyor, tiyatro oynuyorsunuz. Böyle bir kentte yerel yönetimler ve yöneticilerle öğrencilerin bütünleşik olmaması mümkün değildir. Bizler sizler için buradayız ve her birinizi temsil ediyoruz. Rektörümüz Prof. Dr. Sedat Laçiner’in de seçim sürecinde söylediği ve çalışmalarında gösterdiği gibi Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bir dünya üniversitesi, dünyanın en güzel üniversitesi ve en iyi bilim yapan üniversitesi olmaya layıktır ve olacaktır” dedi.

Başkan Ülgür Gökhan, öğrencilerin sorduğu soruları yanıtlarken, bir öğrencinin “Çanakkale halkı öğrenciyi neden istemiyor?” sorusuna şu cevabı verdi: “Biz millet olarak başkalarının ne yaptığıyla çok ilgileniriz. Kaçta eve geldiği, kiminle geldiği, neler yaptığı gibi bir çok şeyle yakından ilgileniriz. Öğrencilerin genç olduğu, onlara ait yaşamları olduğunu da nedense kabullenemeyebiliyoruz. Bu kentte öğrenciler nüfusun çok büyük bir kısmını oluşturuyor. Bugün üniversite kapılarını kapatsa esnafın çoğu kepenk indirir, evler boş kalır. Öğrenciler elleri kolları dolu alışveriş yapmadığından onlara ihtiyaçları yokmuş gibi davranılıyor. Ancak sizler tek bir parça olsa da mütamadiyen hergün alışveriş yapan bu kentin ekonomisine can veren kesimdesiniz. Bence sizler de örgütlenin ve öğrenci dostu mekanlar, mağazalar, dükkanlar oluşturun. Diğerlerini de kara listelere alın. En iyi hizmeti almak sizin hakkınız. Hepiniz akransınız, arkadaşsınız ortak akıl birliği ile çözülmeyecek hiçbir şey yoktur” dedi.

Konferans Ülgür Gökhan’ın öğrencilik anılarını anlatması ve ÇOMÜ yönetimi ile Ortak Akıl Topluluğuna teşekkür etmesi ile sona erdi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir