ÇOMÜ’de “Yönetim İkizi: Demokrasi ve Cumhuriyet” Konulu Panel Düzenlendi

03 Kasım 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nde Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık’ın oturum başkanlığında Doç. Dr. Hüseyin Erkul ve Öğretim Elemanı Gökhan Bayram’ın panelist olarak katıldığı “Yönetim İkizi: Demokrasi ve Cumhuriyet” konulu panel düzenlendi.

ÇOMÜ Yerel Yönetimlerle Etkileşim Topluluğu tarafından organize edilen panel, ÇOMÜ Terzioğlu Yerleşkesi’nde gerçekleştirildi. Panelde konuşan Doç. Dr. Hüseyin Erkul, konuşmasında demokrasinin Antik Yunan’da başladığını, kent devletlerde demos ve kratos (halk tarafından yönetim) sınırlı sayıdaki yurttaşların katılımıyla gerçekleştiğini belirtti. Erkul konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ortaçağ siyasi erkin kralda toplandığı ve onun gücünü mutlak sadakat koşuluyla ve kontrollü olarak yerel derebeyleriyle paylaştığı bir idare tarzıdır. Yeniçağ zenginliği ticarete dayalı olan ve ekonomik güce ulaşan burjuvazinin yükselişine sahne oldu. Feodal devletlerin yerini ticaret ve sanayinin gelişmesine dayalı ulus devletler aldı. Demokrasi kavramı; siyasi iktidarın halka dayandığı, egemenlik yetkisinin halka ait olduğu, halkın kendi kendini yönettiği siyasi rejimleri ve yönetim biçimlerini ifade eder. Demokrasinin dayandığı temel kavramlar; milli egemenlik, özgürlük ve eşitlik ilkeleri, parlamentonun üstünlüğü, genel eşit ve gizli oya dayalı seçimler, siyasal partiler”dedi.

“DEMOKRASİDEKİ BAZI HASTALIKLARA DİKKAT”
Rektör Yardımcısı ve Panel Başkanı Prof. Dr. Hamit Palabıyık ise demokrasiyi halkın halk tarafından halk için yönetilmesi şeklinde tanımladı. İdeal demokrasinin olmadığını söyleyen Prof. Dr. Palabıyık, “Demokrasi hastalıklarla uğraşan bir yönetim biçimidir” dedi.

Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi Bölümü Öğretim Görevlisi Gökhan Bayram ise Cumhuriyete geliş süreci hakkında bilgiler verdi. Türkiye’de cumhuriyetin kurulmasında telgraf tellerinin ve basının önemine dikkat çeken Gökhan Bayram, “Cumhuriyetten saltanat, otorite doğması kolaydır ama saltanat ve otoriteden cumhuriyet doğurmak zordur. Cumhuriyet resmi değil halk bayramı olmalıdır. Bu bayramda okunan marşların halen 10. Yıl marşıyla devam etmesi eksikliğimizdir. Bizler İstiklal Marşını bile milletçe yanlış okuyoruz. Demir ağlar kurmakla övünen bir ulus Cumhuriyetin önsözü Çanakkale’ye maalesef demir ağlar kuramamıştır” dedi.

Panele Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hamit Palabıyık moderatörlük yaptı. Panelist olarak Gökçeada Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Hüseyin Erkul ve Atatürk İlke ve İnkılâp Tarihi Okutmanı Gökhan Bayram katılırken çok sayıda öğretim elemanı, vatandaş ve öğrenci de izleyici olarak hazır bulundu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir