ÇOMÜ’de Zihinsel Engelli Çocuklar Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Faaliyetlerine Başladı

04 Haziran 2012

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Zihinsel Engelli Çocuklar Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, 27 Mayıs 2012 tarihli ve 28305 sayılı Resmi Gazetede yönetmeliğinin yayınlanması ile faaliyetlerine başladı.

Merkez yetkilileri konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Öncelikle çeşitli yetersizlikleri olan çocukların bireysel gereksinimlerine uygun, çağdaş ve bilimsel kanıtlara dayalı yaklaşımlarla bireysel eğitim hizmetlerini sunmanın amaçlandığı merkezde;

-Problem davranışların azaltılması/ortadan kaldırılması

-Çeşitli yetersizlikleri olan öğrencilere kavram ve becerilerin öğretilmesi

-Yetersizliği olan öğrencilerin anne-baba ve öğretmenlerine gereksinim duydukları alanlarda danışmanlık hizmeti verilmesi gibi etkinlikler gerçekleştirilecektir.

Merkezimizde, gelişimsel yetersizlik gösteren küçük çocuğa sahip ailelere Küçük Adımlar Gelişimsel Yetersizliği Olan Çocuklara Yönelik Erken Eğitim Programının kullanılması öğretilmekte; ailelere rehberlik hizmeti sunulmaktadır.

GOBDÖ II-TV Gilliam Otistik Bozukluk Derecelendirme Ölçeği II Türkçe Versiyonu, Denver II Gelişimsel Tarama Testi gibi standart değerlendirme araçlarının yanı sıra öğrencilerin eğitsel gereksinimlerini belirlemeye yönelik çevresel değerlendirmeler de gerçekleştirilmektedir.

Merkezimiz Çanakkale ilinde yaşayan tüm engelli çocuklarımıza, onların ailelerine, öğretmenlerine ve özel eğitim alanına ilgi duyan herkese açıktır.

Ayrıntılı bilgiyi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü’nden Arş. Gör. Mine Sönmez’den (Dahili: 3030) edinebilirsiniz”.

[Kaynak: comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir