ÇOMÜ’deki Fotoğraf Sergisinin Bir Gün Sonra Kapatılmasına Tepki

15 Mart 2011

Çanakkale’de, 18 Mart törenleri için düzenlenen bayraklı fotoğraf sergisinin açıldıktan bir gün sonra toplatılması tepkiye sebep oldu.

18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin 96. yıldönümü dolayısıyla protokol üyelerince açılan fotoğraf ve bayrak sergisi, açıldıktan bir gün sonra kaldırıldı. Yaklaşık 20 yıldır fotoğraf sanatı ile uğraşan ve bu güne kadar binlerce Çanakkale fotoğrafları çeken Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve fotoğraf sanatçısı Yrd. Doç. Dr. Ünal Bilir’in sergisinin ÇOMÜ Rektörü tarafından kaldırıldığı iddia edildi.

Sanat danışmanlığını aynı üniversiteden Salih Şen’in yaptığı “Zafer ve Barış Kenti Çanakkale” adını taşıyan ve yüzlerce Türk bayrağı kullanılarak tasarlanan serginin, Çanakkale Valiliği’nin resmi kutlama programında olmasına ve bizzat vali tarafından açılmasına rağmen, Rektör Ali Akdemir tarafından “yerine pul sergisi açılacağı” gerekçesiyle toplattırıldığı ileri sürüldü.

Rektör Ali Akdemir’in imzasını taşıyan davetiyede, serginin 12-20 Mart 2011 tarihlerinde 11.00 ile 18.00 saatleri arası İbrahim Bodur Girişimcilik Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde ziyarete açık olacağı bildiriliyor. Davetiyeyi alan kişiler sergiyi gezmek için geldiklerinde, serginin toplatıldığını duyunca şaşırdı.

Yrd. Doç. Dr. Ünal Bilir, serginin kaldırıldığını doğrularken, devlet memuru olması sebebiyle serginin içeriği, amacı ve tekniği dışında herhangi bir açıklama yapamayacağını belirtti. Serginin 1915’te Çanakkale Müstahkem Mevkii Komutanlığı Karargahı Gözetleme Yeri olarak kullanılan ve “Çanakkale Geçilmez” sözünün ilk kez söylendiği tarihi noktayı tanıtmak maksadıyla hazırlandığını belirten Ünal Bilir, “Niyetimiz, 18 Mart 1915 Deniz Zaferi’nin sevk ve idare edildiği ve zaferinin İstanbul’a bir telgrafla ilk kez müjdelendiği noktayı kamuoyuna tanıtmaktı” dedi.

Sergi için 6 yıldır çalıştığını hatırlatan Bilir, “Sergide hem Çanakkale’nin huzur ve barış ortamına vurgu yapan fotoğraflara yer verdik, hem de zafer coşkusunu sembolize eden yüzlerce Türk bayrağı kullandık. Sergi açık kaldığı bir gün içinde Çanakkale halkından özellikle de çocuklardan büyük bir ilgi gördü.” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...
  • yesilseven
    20/03/2011 17:29

    ünal hoca idalerinden ve doğrularından vazgeçmeyen saygın bir öğrettim görevliidir.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir