çomü’den bağcılık atağı

08 Temmuz 2008

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Terzioğlu Kampüsü’nde yeni bağ alanlarının tesisi ve mevcut bağ alanlarından elde edilen üzümden şarap yapımı konusunda çalışmalarına hız verdi.

Konu ile ilgili olarak Tekirdağ Hoşköy’de bulunan Melen Şarapcılık sahibi A. Cem Çetintaş ile görüşmelerde bulunan ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Ali Akdemir, Çanakkale’deki bağcılığın mevcut durumu ve yöre halkı için önemini değerlendirdi. Terzioğlu kampüsünde yeni bağ alanları tesisi ve buradaki bağlardan elde edilen karasakız çeşidi üzümden şarap yapımı ile ilgili fikir alışverişinde bulunulduğu ziyarette, işbirliği protokolü imzalandı.

Rektör Prof. Dr. Ali Akdemir, üniversite olarak bağcılığa önem verdiklerini belirterek, “Yapılan işbirliği neticesinde üniversitemiz şarapçılıkta kalite ve üretim adına önemli bir aşama kaydedecek. Bunun neticesinde doğan pozitif değerle bölge halkına bağ alanlarının tesisi ve şarapcılık konularında da teknik danışmanlık hizmeti vereceğiz” dedi.

Yapılan görüşme sonunda ise Melen şarapçılığın bağlarında ve tesislerinde inceleme gezisi yapıldı. Geziye Rektör Ali Akdemir’in yanı sıra Rektör Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin, Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Yrd. Doç. Dr. İsmet Yıldırım, Yrd. Doç. Dr. Ali Sümer ve Yrd. Doç. Dr. Alper Dardeniz ile Döner Sermaye İşletme Müdürü Erbil Ersoy da katıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir