ÇOMÜ’den En Yüksek Ortalamayı Tutturan Öğrenciye 11 Bin TL Ödül

21 Kasım 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), iki fakültesinde bu yıl en yüksek ortalamayı tutturan öğrencilerine 11.000 TL ödül verecek. Eğitim Fakültesi ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencilerinin faydalanacağı pilot uygulamanın başarılı olması halinde önümüzdeki yıl diğer fakültelerde de benzeri uygulama denenecek.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, hedefin mevcut öğrencilerin ders çalışma motivasyonlarını artırmak ve başarıyı ödüllendirmek olduğunu ifade ederek, “Üniversite sınavlarında en yüksek puanları alan öğrencileri üniversitemize çekebilmek için vakıf üniversiteleri gibi kampanyalar düzenledik. Bu kampanyalar başarılı oldu ve ilk 2.500’den 95 öğrenciyi ve 50 civarında lise birincisini Çanakkale’ye çekmeyi başardık. Bu yıl öğrenci profilinde ve ilgide kayda değer bir iyileşme var” dedi. Üniversite olarak Çanakkale’yi seçen öğrencileri hayal kırıklığına uğratmamak için alt yapıya ve öğretim üyesi niteliklerini artırmaya rekor yatırımlar yapmaya önem verdiklerini anlatan Laçiner, şöyle konuştu: “Ancak, eğitim temelinde motivasyondur. Bu nedenle en iyi öğrencileri ve en iyi öğretim elemanlarını Çanakkale’ye getirmeniz yeterli olmuyor. Bunun için motivasyonu artırıcı ilave önlemlere de ihtiyaç oluyor. Bu bağlamda düşündüğümüz pek çok önlemden biri de öğrencileri not ortalamalarını yükseltmek için rekabete teşvik etmek oldu. Bu sayede her şeyin üniversite sınavını kazanarak bitmediğini, asıl üniversitede çalışmaları gerektiğini daha kolay anlıyorlar. Bu çerçevede Eğitim Fakültesi’nde ve İktisadi İdari Bilimler Fakültemizde bu yıl not ortalaması en yüksek öğrencilerimize 11.000 TL’lik bir ödül vereceğiz. Bu ödül sayesinde öğrencilerimiz hem not ortalamalarını yükseltmiş olacaklar hem de bir sonraki yılın eğitim masraflarını çıkarmış olacaklar.”

DOĞTAŞ DESTEKLİYOR
Biga İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde verilecek 11.000 TL’lik ödülü Çanakkale’nin uluslararası markalarından DOĞTAŞ finanse edecek. DOĞTAŞ, bu ödül sayesinde hem fakültedeki başarı çıtasını yükseltmeyi hedefliyor hem de öğrencilerinin eğitim aldıkları Biga’yı benimsemelerine katkı sağlamak istiyor. Rektör Prof.Dr. Sedat Laçiner, işlerinin en iyi öğrencileri çekmekle bitmediğini, üniversite olarak asıl işlerinin mezunlarının kısa sürede en iyi işlere girmelerini temin etmek olduğunu ifade etti.

Bunun için öğrencilerin üniversitedeki derslerine daha fazla önem vermesi ve en yüksek notları alması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Laçiner, “Eğer burada en üst düzeyde donanım sahibi olabilirlerse, mezun olduktan sonra işleri daha kolay olacaktır. Hedefimiz iş arayan öğrenciler değil, işin aradığı öğrenciler olacaktır” dedi.

ÖDÜL ARTIRILABİLİR
Prof. Dr. Laçiner, 11.000 TL’lik ödülün miktarını ilgiye ve uygulamanın başarısına göre çok daha yüksek seviyelere çıkarabileceklerini de ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Buna karşın her şeyin para olmadığını biliyoruz. Öğrencilerimizin bu tür ödüller olmaksızın belli bir bilince kavuşması en büyük arzumuz. Ancak, bir de hayatın gerçekleri var. Bu tür küçük oyunlar hem yaşamı renklendiriyor, hem de çok daha büyük kazanımlar için öğrencilerimizi motive ediyor”

Laçiner ayrıca, söz konusu ödülün üniversitenin öğrencilerine verebileceği en küçük katkı olacağını, asıl büyük ödülün kaliteli bir eğitim olacağını da belirterek şunları söyledi: “Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Türkiye’nin en hızlı yükselen üniversitesidir. Eğitim kadromuzda hem nitelik hem de nicelik olarak rekor iyileşmeler yaşandı. Alt yapı çalışmaları sürüyor. Öğrenci sayı ve niteliğimizdeki iyileşmeler de rekor süratte devam ediyor. Bu bağlamda fakülte birincilerine 11.000 TL’lik ödül öğrencilerimizin Çanakkale’de kazanabilecekleri en küçük ödül olacaktır. Her öğrencimize asıl büyük ödülümüz nitelikli bir eğitim ve özgürlükçü bir üniversitedir.”

Edinilen bilgiye göre, yıl sonunda adı geçen fakültelerde not ortalaması en yüksek olan öğrenci sayısı birden fazla olur ise bu durumda öğrencilerin devam durumuna bakılacak, devamsızlığı en az olan birinci sayılacak. Orada da benzer bir tablo ortaya çıkarsa bu durumda sonuç kura ile belirlenecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir