ÇOMÜ’lü Oyuncular Avrupa’yı Salladı

ÇOMÜ’lü Oyuncular Avrupa’yı Salladı
03 Eylül 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü öğretim elemanı Öğr. Gör. Şahine Hatipoğlu’nun koordinatörlüğünde bu yıl üçüncü ve son aşaması Çek Cumhuriyeti’nin Brno ve Litomysl kentlerinde yapılan Art witout Limits (Sınırsız Sanat) temalı Erasmus Yoğun Programı’na katılan Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü öğrencileri bu yıl ikinci kez Avrupa’yı salladı.

Geçen yıl Almanya’da büyük beğeni toplayan ÇOMÜ’lü oyuncular bu yıl Çek Cumhuriyeti’nde 4-24 Ağustos tarihleri arasında Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve Almanya’dan müzik, tiyatro ve dans alanıdan katılan diğer akranlarıyla oluşturdukları gösteri seyirciler tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı. Hem sanhne sanatları türleri hem de kültürler arasında yeni bir sinerji oluşturmayı hedefleyen Projenin bu yıl ki konusu Persephone’nin Hades tarafından kaçırılması ve bunun sonucunda mevsimlerin doğuşu olarak seçildi. Antik öykü günümüzde kadına uygulanan şiddet ve kadınların toplum içindeki yeri bağlamında ele alındı.

Proje koordinatörü Öğr. Gör. Şahine Hatipoğlu bu tür projelerin öğrencilerin disiplin anlayışlarını geliştirdiğini ve tüm yıl boyunca süren yoğun derslerin ardından sonunda rakamla değil yalnızca seyircinin alkışıyla değerlendirilen gösterinin mesleki bilinçlerine olumlu katkı verdiğini ifade ederek, katılımcı öğrencileri başarılarından ötürü tebrik etti.

GSF Sahne ve Görüntü Sanatları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Adnan Çevik ise Türkiye’de öğrencilerine yurtdışı deneyimi sağlayan tek oyunculuk bölümü olduklarını, öğrencilerin de bu olanağı dikkatle değerlendirdiklerini söyledi. Doç. Dr. Çevik ayrıca projenin bütçesinin Avrupa Birliği fonlarından karşılandığına dikkat çekerek, bu tür sanat etkinliklerinnin öz kaynakları kullanmadan gerçekleştirmesi için olağan üstü çaba harcadıklarının altını çizerken, Bölümün amacının “yeni nesil oyuncu yetirştirmek” olduğunu bir kere daha ifade etti.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir