ÇOMÜ’ye Anakucağı ve Huzurevi Yapılacak

ÇOMÜ’ye Anakucağı ve Huzurevi Yapılacak
01 Ocak 2015

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ)’nden yapılan açıklamada ÇOMÜ’ye 2015 yılı yazında 0-2 yaş bebeklerin bakılacağı ÇOMÜ Anakucağı adlı bir bebek-bakımevi ile sonbaharda ÇOMÜ çalışanlarının anne ve babalarının ve diğer yakınlarının bakılacağı ÇOMÜ Huzurevi’nin yapılacağı belirtildi.

Yetkililer, projelerin sosyal sorumluluk ve işte verimliliği desteklemek amaçlı olarak başlatıldığını belirterek şunları ifade ettiler:

“Çalışanların çocukları ve anne-babaları onların sorumluluğunda. Eğer çalışanlarımızın aileleri sıkıntıda ise iş verimi çok düşüyor, insanlar çalışmalarına odaklanamıyorlar. Bu nedenle ÇOMÜ pek çok sosyal destek birimini devreye soktu. ÇOMÜ Kreş bunlardan sadece biri. Dardanos Yerleşkesi’nde ve Yamaç’ta yürütülen destek çalışmaları da bu çerçevede değerlendirilebilir. ÇOMÜ Kreş’te büyük bir başarı elde edildi. Ancak 0-2 yaş arası bebeklerimiz için yoğun bir talep vardı. Bunu karşılamak bugüne kadar mümkün olamadı. 2015 Haziran ayında 0-2 yaş arası bebekleri kabul eden ÇOMÜ Anakucağı adlı bir bakımevine kavuşmuş olacağız.”

ÇOMÜ Anakucağı’nın ÇOMÜ Kreş ile birlikte çalışacağı, ÇOMÜ Huzurevi’nin ise Dardanos Yerleşkesi içinde yer alacağı ifade edildi. Buna göre ÇOMÜ Huzurevi, 2 katlı bir binada, yeşillikler içerisinde, denizin hemen kenarında hizmet verecek. Huzurevi bünyesinde yaşlı hastalıklarına ve fizik tedaviye dönük sağlık hizmetleri de bulunacak. Huzurevi’ne ÇOMÜ Tıp Fakültesi hastanesi de destek verecek.

Aynı şekilde ÇOMÜ Anakucağı birimi de Tıp Fakültesi Hastanesi’nden sağlık konularında destek alacak.

Yetkililer, ÇOMÜ Kolej’in ilk ve orta kısmının da 1,5 yıl içerinde açılmasının beklendiğini, Kolej’in lise kısmının ise 2 yıl içinde açılmış olacağını belirtiyorlar. ÇOMÜ Kolej’in açılmasıyla birlikte ÇOMÜ bünyesinde doğumdan yaşlılığa kadar hayatın tüm evrelerinde ÇOMÜ, personeline sosyal destek sağlamış olacak.

“ÇOMÜ, AİLE OLUYOR”
ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, tüm bu çalışmaların bir hedefe dönük olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Her şey bir hedef için, o hedef de gerçek bir aile olmaktır. Aile demek zor zamanlarda, her sıkıntıda yanınızda olan sevdikleriniz demektir. Biz de ÇOMÜ yönetimi olarak her zamanda ailemizin, ÇOMÜ’lülerin yanında olmaya çalışıyoruz. Bugün ÇOMÜ ailesinin 180 çocuğu bizlere emanet. Yarın Kolej devreye girdiği vakit bu sayı bine yaklaşacak, belki de aşacak. Huzurevimizin hizmete girmesiyle birlikte ise ÇOMÜ’nün tüm anne ve babaları bizlerin de anne ve babası olacak. Hep birlikte piknik yapacağız, hep birlikte eğleneceğiz, hep birlikte üzüleceğiz. ÇOMÜ ailesi demek, bu demek.”

“5 YILDIZLI HUZUREVİ”
ÇOMÜ Huzurevi’nin ÇOMÜ çalışanları için büyük bir hizmet olacağını belirten Prof. Dr. Sedat Laçiner sözlerini şöyle sürdürdü:

“Elbette başka yerlerde de bu tür hizmetler var. Ancak çocuğunuzun veya anne-babanızın size yakın bir yerde, kendi kurumunuz bünyesinde olması herkesi rahatlatıyor. Biz bunu ÇOMÜ Kreş’de görüyoruz. Herşeyden önce insanların içi rahat ediyor. Ayrıca ÇOMÜ Huzurevi’ni akademik kadromuzun da desteği ile özel bir örnek haline getirmek istiyoruz. Burada kalacak misafirlerimize sürekli eğitim birimimiz (SEM) ile birlikte bazı kurslar vereceğiz, yaşları ne olursa olsun diplomalarını almaya devam edecekler. Özel terapi seansları, sağlık hizmetleri ve sosyal programlarla ÇOMÜ Huzerevi alanında örnek olacak. ÇOMÜ Huzerevi’nin hemen yanıbaşında kapalı bir yüzme havuzu, sauna ve spor tesisleri bulunduğundan Huzurevi gerçek anlamda bir tatil sitesi gibi olacak. 5 yıldızlı otel konforundaki hizmetler ise tıpkı ÇOMÜ Kreş’te olduğu gibi, piyasanın oldukça altında, çalışanlarımızın maddi gücünü aşmayacak şekilde ayarlanacak. Huzurevi’nden Terzioğlu Yerleşkesi’ne ve Tıp Fakültesi Hastanesi’ne her gün düzenli servisler olacak. Hastane’de, Huzurevi sakinleri için öncelikli ilgilenme bankoları bulunacak. Bunların hepsi ise en geç 1 yıl içinde gerçekleşmiş olacak.”

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir