ÇTB Başkan Yardımcısı Halyo ‘Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk Toplantısı’na Katıldı

01 Ocak 2014

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Adalet Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı işbirliğinde gerçekleştirilen Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk ve İş Alemine Faydaları Toplantısı geçtiğimiz hafta TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Salamon Halyo ile Senem Kızıltan katılım sağladı.

TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete’nin açılış konuşmasını yaptığı toplantıya, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel Hız, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Ömer Kerkez, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar, konuyla ilgili bürokratlar, akademisyenler, oda ve borsa temsilcileri, avukatlar ve işadamları katıldı.

22 Haziran 2012 tarihinde resmi gazetede yayınlanarak kanunlaşan Arabuluculuk Sistemi ile ilgili farkındalık yaratmanın amaçlandığı toplantıya katılan bütün Oda ve Borsalara arabuluculuk sisteminin üyelerine tanıtılması için gerekli çalışmaları yapma çağrısında bulunuldu. Toplantı hakkında değerlendirmelerde bulunan Salamon Halyo; “Arabuluculuk yeni bir sistem olarak artık hayatımıza girdi. Sistemin nasıl kurgulandığını kısaca tanımlayacak olursak arabuluculuk uyuşmazlık yaşayan tarafların uzlaşmasını sağlamak amacıyla tarafların sorunlarına bağımsız üçüncü bir kişi önünde çözüm araması sürecidir. Sistemin taraflara sağlayacağı en büyük fayda: para, itibar ve zaman kaybını engellemesi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca arabuluculukta kazan-kazan yaklaşımı geçerli olduğundan süreçte kazanan veya kaybeden olmayacak.
Yargı süreci sonunda verilen karar sadece taraflardan birini tatmin ederken, arabuluculuk ile her iki tarafın da kazançlı çıkabileceği bir süreç aranacak. Öte yandan sistem sayesinde karşılıklı iletişim gelişecek, bozulan ilişkileri onarılacak ve tarafları birbirlerine karşı daha anlayışlı kılacak. Sistemin yaygınlaşması hem iş hayatının kolaylaşması hem de yargı mekanizması üzerindeki yükün azalması açısından büyük önem arz ediyor. İşte bu özellikleri sebebiyle arabuluculuk, günümüzde dostane yollarla uyuşmazlık çözümü için kullanılabilecek en uygun yöntemdir.”
dedi.

Salamon Halyo sözlerinin devamında “Eskiden Anadolu’da iki kişi arasında sorun olduğu zaman iş mahkemeye taşınmasın diye büyükler araya girer, iki tarafı oturtup konuştururlar, sorunu kendi aralarında çözmelerine, barışmalarına ön ayak olurlardı. Aslında biz şimdi kültürümüzdeki sistemi kurumsal bir hale getirmiş olduk” örneğini veren TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete’nin sistemi net bir şekilde açıkladığını belirtti.

Başkan yardımcısı Salamon Halyo, Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yüksel Hızın da konuşmasında Türkiye’nin yargıdaki en büyük probleminin iş yükü olduğuna işaret ettiğini belirterek zamanında davaların bitmemesi bu iş yükünden kaynaklanıyor. Bu bütün dünyanın problemi. İş yükünün azaltılması için de alternatif çözümlerin önemini vurguladığını belirtti. Salamon Halyo; Konuyu yargı reformu stratejik hedefleri arasına da koyduklarını hatırlatan Hız’ın, şu an itibariyle 802 arabulucunun mevcut olduğunu ve bu sayının artacağını belirttiğini söyledi.

Halyo ayrıca toplantıda, Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar’ın da konuya ilişkin bir sunum gerçekleştirdiğini belirterek Arabuluculuk sisteminin 160’dan fazla ülkede uygulandığı ABD’de 50, Avrupa’da 40 yıldır bu sistemin uygulandığını kaydetti. Salamon Halyo Arabuluculuktaki gizlilik ilkesine de değinerek “Duruşmalarda ticari sırlarınız ortaya çıkar ama arabuluculuk sisteminde bilgileriniz gizlidir” dedi.

Çanakkale Ticaret Borsası olarak ilimizde Arabuluculuk ile yetkilendirilmiş Avukatlar ile ilerleyen günlerde arabuluculuğun üyelerimize tanıtılması ile ilgili çeşitli çalışmalar yapacaklarını belirten Halyo: “Böylesine faydalı bir sistemin geliştirilmesi, Türk iş dünyasına kazandırılması ve tanıtılmasında emeği geçen Adalet Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının tüm yönetici ve çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir