ÇTSO Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı Yapıldı

23 Ekim 2015

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Ekim ayı olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde yapıldı. Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay, Ülke olarak çok kritik, çok önemli bir aya girildiğini, önce 1 Kasım seçimleri ve ardından ayın ortasında yapılacak G-20 Zirvesi nedeniyle dünyanın gözünün Türkiye’nin üzerinde olacağını ve sonuçlar ne olursa olsun Türkiye’nin demokrasi yolculuğuna emin adımlarla devam edeceğine inancının tam olduğunu ifade etti.

Yönetim Kurulu adına konuşan Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydoğdu ise Oda’nın faaliyetleri, proje çalışmaları hakkında bilgi vererek “Siyasi belirsizlik, bu sebeple ertelenen yatırımlar, piyasalardaki dalgalanmalar ve bizleri derinden yaralayan teröre rağmen Türkiye’nin ekonomik büyümesini önemsiyoruz.” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN ÇIKIŞ YOLU YÜKSEK TEKNOLOJİLİ REKABETÇİ BİR SANAYİDEN GEÇİYOR”
Ekim ayı Meclis toplantısı ÇTSO Meclis Başkanı Osman Okyay’ın açılış konuşması ile başladı:
“Meclisimizin değerli üyeleri, Kıymetli konuklar, Sevgili medya mensupları,
Hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum.
Acılı günlerden geçiyoruz.
Ülkemizin başkentinde; birliğimizi, dirliğimizi, huzurumuzu hedef alan bombalar patladı.102 insanımızı vahşi teröre kurban verdik.
Huzurlarınızda, bu cani saldırıyı planlayanları, destekleyenleri ve gerçekleştirenleri kınıyorum.
Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara şifa, ailelerine ve milletimize sabır diliyorum.
Değerli üyeler,
Bugün Meclisimizde İstanbul Sanayi Odası’nın değerli heyetini ağırlamayı planlamıştık ama hava muhalefeti bu planımızı akamete uğrattı. İnşallah gelecek aylarda bir arada olacağız.
Ülke olarak çok kritik, çok önemli bir aya giriyoruz.
Önce 1 Kasım seçimleri ve ardından ayın ortasında yapılacak G-20 Zirvesi nedeniyle dünyanın gözü ülkemizin üzerinde olacak.
Seçimlerin büyük bir sağduyu içinde gerçekleşmesinin, Türk demokrasisi açısından son derece önemli hale geldiğini hepimiz görüyoruz.
Sonuçlar ne olursa olsun Türkiye, demokrasi yolculuğuna emin adımlarla devam edecek, buna inancımız tam.
Günlük telaşın, gel geç sorunların içinde bazen unutuyor olsak da bu toprakların asırları aşıp gelen bir medeniyet geleneği barındırdığı apaçık ortada.
Bu nedenle bir yandan milyonlarca mülteciye ev sahipliği yaparak bugün dünyanın en yakıcı sorununun cevabı olurken; diğer yandan G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapıp daha iyi bir dünya arayışının merkezi haline gelebiliyoruz.
Değerli dostlar,Bugün;

  • Küresel ekonomideki gelişmelerden,
  • Amerika’nın faiz politikasından,
  • Çin’de son beş yılın en düşük düzeyine inen büyümeden,
  • İran’ın bizim için bir tehdit olarak dünya pazarlarında yerini alma hazırlığından,
  • Avrupa Birliği’nin bir türlü aşamadığı büyüme sorunundan bahsedip vaktinizi almak istemiyorum.

Önümüzde bir seçim var ve biz hızla yeniden istikrarlı bir görünüme kavuşup aydınlık bir geleceğe doğru yürümek, hatta koşmak istiyoruz.
Bakın, üst üste iki seçime, etrafımızdaki ateş çemberine, içerideki teröre, pazarlarımızdaki daralmaya rağmen Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 3.2 civarında büyüyeceği tahmin ediliyor.
Çok dirençli bir ekonomimiz, çok güçlü bir girişim geleneğimiz var.
Bu büyük potansiyeli desteklemmiz, sanayicilerimizin, girişimcilerimizin, ülkemizi müreffeh bir geleceğe taşımak için açtığı yelkenleri rüzgarla doldurmamız lazım.
Bir ülkenin rekabet gücü, o ülke insanının eğitiminden yönetişim kapasitesine kadar pek çok değişkenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkar.
Şu bir gerçek ki; Türkiye’nin çıkış yolu, yüksek teknolojili, rekabetçi bir sanayiden geçiyor.
Bizim gerçekten gelişmiş bir ülke olma yolunda ekonomide temel kaldıracımız sanayi olmalı.
Evet, 2015 yılı zor bir yıl oldu, ama 2016’yı kazanabiliriz.
Bunun için 1 Kasım seçimlerinden sonra gündemin ilk ve en önemli maddesinin ekonomi olması şart.
Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.
Gündeme geçmeden önce müsaadenizle Meclisimiz adına özel bir teşekkürü ifa etmek istiyorum.
Meclis üyemiz sevgili Armağan Aydeğer’in büyük gayretleriyle, malumunuz, 4 Ekim’de, kentimizde Turkcell Gelibolu Maratonu’nun ilki düzenlendi.
Binlerce insanın barış için koştuğu bu etkinliğin, hem 100. Yıl anma programında müstesna bir yer tuttuğunu hem de Çanakkale’nin bir barış kenti olması yolunda önemli bir katkı verdiğini söylemeliyim.
Başta Armağan Bey olmak üzere, emek verenlere ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

 “SİYASİ BELİRSİZLİK, BU SEBEPLE ERTELENEN YATIRIMLAR , PİYASALARDAKİ DALGALANMALAR VE BİZLERİ DERİNDEN YARALAYAN TERÖRE RAĞMEN TÜRKİYE’NİN EKONOMİK BÜYÜMESİNİ ÖNEMSİYORUZ”
Meclis Başkanı Osman Okyay’ın ardından Yönetim Kurulu adına konuşmak üzere Yönetim Kurulu Üyesi Murat Aydoğdu kürsüye geldi ve ağırlıklı olarak Oda faaliyetleri hakkında bilgi verdi:
“Yönetim Kurulunun yeni bir üyesi olarak öncelikle hepinizi saygı ile selamlıyorum.
Biliyorum ki hepimizin en önemli temennisi şu anda huzur ve istikrar. 2 yıldır süren seçim maratonun 01 Kasım 2015 itibarıyle son bulması ve ana gündemimizin ekonomi olması dileği ile geçen toplantımızdan bu yana Odamızın çalışmaları hakkında sizleri kısaca bilgilendirmek istiyorum.
Sigortacılık sektöründe faaliyet gösteren üyelerimizin talebi üzerine 05 Ekim’de ; TOBB Sigortacılık Müdürü, TOBB Sigortacılık İcra Komite Başkanı ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdür Yardımcısının katılımları ile düzenlenen bilgilendirme toplantısına üyelerimiz yoğun bir ilgi gösterdiler.
7. ve 8. Komitelerimizin talepleri üzerine Almanya Hannover’daki Yapı Fuarına 09-12 Ekim 2015 tarihlerinde bir organizasyon düzenledik. KOSGEB destekli düzenlenen organizasyona 12 üyemiz katıldı.
11 Ekim tarihinde 21. Meslek Grubu üyelerimiz İstanbul’da Ağaç İşleme Makinaları Fuarına katıldılar.
14 Ekim tarihinde Odamız ve Bilim Sanayi Teknoloji Müdürlüğü işbirliği ile Ürün Güvenliği Haftası Programını bu Salonda gerçekleştirdik.
Odamızın girişimleri ile TOBB tarafından Çanakkale’ye yapılacak olan Çanakkale Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sosyal Bilimler Lisesi’nin 15 Ekim’de yer teslimi yapıldı. Bu yıl Mart ayında TOBB ile Çanakkale Valiliği arasında yapılan protokolün ardından hafriyatı hızla ve büyük bir hassasiyetle desteğimizle tamamlanmıştı. Çanakkale Fen Lisesine komşu olarak inşa edilecek eğitim kurumumuzun İlimiz için hayırlı olmasını ve en kısa zamanda açılışında bir arada olmayı diliyoruz.
Sayın Meclis Üyeleri, biliyorsunuz Çanakkale’ye kalıcı bir Fuar Merkezi kazandırmak için Meclisimizin kararı ile bir fizibilite projesi hazırlamıştık. Projemiz kapsamında 19 Ekim Pazartesi günü bir Çalıştay düzenledik. Çanakkale Valiliği, Belediye Başkanlığı, Rektörlük, İl Özel İdaresi, Ticaret Borsamız, Esnaf Odası, ÇASİAD, MÜSİAD gibi 30’un üzerinde kurum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleşen 2023 Fuar Vizyonu Çalıştayımızda çıkan sonucu tek cümle ile özetlersek ” Geç bile kalınmıştır, Çanakkale’ye yakışır bir fuar alanına ihtiyaç vardır” Bundan sonraki süreci de hep birlikte takip edeceğiz.
16. Komitemizin talebi ile başlatılan Çanakkale’nin deniz ticareti ile ilgili belge, resim ve doküman araştırma çalışmamız tamamlanmak üzere. İnşallah Kasım ayında ÇTSO Çanakkale Evi’nde sergimizi açacağız.
Meclis Üyemiz Can Algönül’ün kurulabilecek komisyonlar ile ilgili geçen ay verdiği listeyi ve konuyu Yönetim Kurulumuzda değerlendirdik.
Odamızın 21 meslek komitesi var ve bir konu veya proje olduğunda öncelikle proje konusu ile ilgili komitesinden üyelerle çalışma grubu oluşturulması fikrini prensipte benimsedik.
Örneğin, burslar, Meclis tarafından onaylanmış Burs Kriterleri çerçevesinde Yönetim Kurulunda oluşturulan çalışma grubunca değerlendirilmekteyken, Eğitim Komitesinden görev alma talebi geldiğinde Komiteden aynı zamanda Yönetim Kurulu üyemiz de olan Fikri Kutlu gruba dahil edilmiştir.
İnşaat ve gıda sektöründeki üyelerimizden gelen kümelenme modeli ile gıda çarşısı, hırdavatçılar çarşısı içeren Ticaret Merkezi kurulması talebi üzerine yine ilgili Komite üyelerinden bir çalışma grubu oluşturulmuştur.
Gıda İhtisas OSB çalışması için de yine Ezine İlçesini iyi tanımasından dolayı Yönetim Kurulu Üyemiz Mustafa Kansu ile o tarihte Meclis Üyesi olan ve OSB konusunda tecrübeli Suat Karataş görevlendirilmişti. Mustafa Kansu Bey halen konuyu yakınen takip etmektedir.
15. Komitemizin geçen ayki kararlarında Games of Troy ile ilgili bir talep geldi ve çok mutlu olduk. Projeye sahip çıkmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Komite Üyeleri, Yönetim Kurulundan Emin Bacak, Fikri Kutlu ve benden oluşan bir çalışma grubuna Meclis Üyemiz Can Algönül’ün de dahil olmasını arzu ediyoruz.
Değerli Meclis Üyeleri, Odamızın faaliyetleri ile ilgili gelişmeleri Meclisimizde ve üye bilgilendirmelerimiz ile de tüm üyelerimiz ile paylaşıyoruz. Çalışmalara destek vermek, takip etmek isteyen Komite, Meclis ya da Meclis dışından üyelerimizin varlığı bizleri çok mutlu eder. İlle adı komisyon olsun isteniyorsa Meclisimizin onayı ile onu da yaparız. Yeter ki icraat olsun, sonuç alalım.
Can Bey’in önerdiği komisyonlar arasında Sanayi – AR-GE Komisyonu da bulunuyordu. ÇTSO AR-GE’nin geliştirilmesi için, AR-GE konusunda farkındalık yaratmak için bu konuda çalışmak isteyenler için bir komisyon kurulabileceğini düşünüyoruz.
Sayın Meclis Üyeleri, 20 Ekim Salı günü de TS EN ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi standardı çerçevesinde , TSE Bursa Belgelendirme Müdürlüğü tarafından Odamızın Belge Yenileme Tetkiki yapıldı. Üst Yönetim temsilcisi olarak ben de bulundum ve oldukça başarılı bir denetim geçirdiğimizi bilmenizi isterim.
Gıda OSB ile ilgili olarak da; bildiğiniz gibi uygunluk ve kamu yararı içeren Kurum görüşleri Bakanlığa gönderilmiş idi. Bakanlıkta kurulacak komisyona hazırlık yapan İç Komisyon tarafından, dün bizden Akçin Deresi’nin ıslahı ve kullanım suyunun 40 lt /sn olarak getirilmesi konusunda taahhüt verilmesi istendi. Akçin Deresinin ıslahı Devlet Su işleri Genel Müdürlüğünün 25. Bölge Müdürlüğü 2015 yılı ıslah çalışması yatırım programına dahil edilmesinin gündeme alınması kararı alınmıştır. Islah ve kullanma suyunun taahhüdünü de almak üzere resmi müracaatımızı yapacağız. Ayrıca talep konusunda da istenen taahhütleri duyurusunu Odamızca yaparak toplayacak ve Bakanlığa göndereceğiz.
Avrupa Komisyonu tarafından düzenlenmekte olan Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) Projesi hakkında da kısaca bilgi vermek istiyorum. EDEN’in 2015 yılı teması ‘Turizm ve Gastronomi’ olarak belirlenmiştir. Projenin Türkiye’de uygulanmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkili olup İlimiz adına başvuru, Çanakkale Valiliği başkanlığında İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile Odamız ortaklığında gerçekleştirilmiştir.
EDEN projesinin amacı, her yıl bir tema çerçevesinde düşük turist yoğunluğuna sahip turizm alanlarının ortaya çıkarılması ve seçilen destinasyonların tanıtımlarının yapılması olarak özetlenebilir.
Programa Türkiye genelinde başvuru yapılmış ve bu yıl “Turizm ve Gastronomi” temasıyla ilimiz adına 2015 Yılı EDEN Ulusal Destinasyon Belirleme Teklif Çağrısına sunulan “Gökçeada (İmroz)” projesinin başvuru formu Odamız tarafından hazırlanmış ve gerçekleştirilen ön değerlendirme sonucunda başarılı bulunarak finalde seçilecek ilk 5 proje arasına girmeye hak kazanmıştır.
Projenin nihai başvurusu yine Çanakkale Valiliği adına İl Kültür Turizm Müdürlüğü ve Odamız ortaklığında İngilizce olarak Odamız tarafından hazırlanmaktadır.
Projenin hedefi, program içerisinde sunulan konu başlıkları içerisinden bölgenin turizm tanıtım stratejisinin hazırlanması olarak belirlenmiştir. Bu sayede Gökçeada-İmroz’un Turizm Stratejik Planının hazırlanarak tüm Avrupa ülkelerine tanıtılması amaçlanmaktadır.
Kazanan destinasyon hem yurt içinde 2015 yılı Türkiye Ulusal Destinasyonu ödül töreninde hem de yurt dışında Avrupa komisyonu tarafından Brüksel’de düzenlenecek ödül töreninde ülkemizi temsil edecek ve tanıtımını yapabilecektir.
Konuşmama son vermeden önce, TUİK tarafından açıklanan 2015 yılı 2.çeyrek büyüme rakamlarını sizlerle paylaşacağım.
Beklentilerin üzerinde bir büyüme ile Ülkemiz ekonomisi 2015 yılı 2. çeyrekte % 3,8 büyüdü.
2014 yılı 1. çeyrek büyümesinden sonra en yüksek büyüme rakamı yakalandı.
Siyasi belirsizlik, bu sebeple ertelenen yatırımlar, piyasalardaki dalgalanmalar ve bizleri derinden yaralayan teröre rağmen Türkiye’nin ekonomik büyümesini önemsiyoruz.
2015 yılı 6 aylık büyümelere göre;Sanayi sektörü % 2,3, Tarım, ormancılık ve balıkçılık sektörü % 5,2, Hizmetler sektörlerinin % 4,1 büyüdüğü,
İnşaat sektörünün ise % 0,3 daraldığı görülüyor. Türk Lirasının değer kaybettiği, ihracatın düştüğü bir dönemde bu olumsuzlukların gölgesinde ekonominin büyümesi önemli ve umut verici.
Yönetim Kurulumuz adına, 01 Kasım tarihindeki seçimlerin Milletimiz ve Ülkemiz için hayırlı olması, iş dünyasının umutlarının artmasına vesile olması dileklerimle hepinize saygılarımı sunuyorum.”

Ekim ayı Meclis toplantısında, daha sonra Hesap İnceleme Komisyonu’nun 2015 Eylül mizanı ile ilgili raporu Sayman Üye Mustafa Kansu tarafından okundu ve onaylandı, fasıllar arası bütçe aktarma, burs kriterleri ve rakamları ile ilgili Yönetim Kurulu’nun talepleri onaylandı. Ardından Meclis Üyesi İlker Altın Çanakkale Deniz Savaşları Müzesi konulu yazısını, Meclis Üyesi Armağan Aydeğer Turkcell Gelibolu Maratonu sonuç sunumunu gerçekleştirdi. TOBB Meclis Üyeleri Bilgilendirme Semineri hatırlatıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir