ÇTSO Heyeti Türk-Yunan İş Konseyi’nde Çanakkale’yi Temsil Etti

ÇTSO Heyeti Türk-Yunan İş Konseyi’nde Çanakkale’yi Temsil Etti
09 Aralık 2014

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 9 bakan ile birlikte gerçekleştirdiği Yunanistan ziyareti kapsamında, Atina’da 5-6 Aralık tarihlerinde düzenlenen Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Yunan İş Konsey toplantısına Çanakkale’yi temsilen Ticaret ve Sanayi Odası heyeti katıldı.

ÇTSO heyeti toplantılar çerçevesinde Yunanistan Kalkınma ve Rekabet Bakanı Konstantinos Skrekas ve Yunanistan Seyahat Acentaları Birliği (HATA) Başkanı Lyssandros Tsilidis ile görüşmelerde bulundu ve Çanakkale’yi tanıtma, işbirliği projelerini konuşma fırsatı buldu. Atina’daki Türk-Yunan İş Konseyi toplantısına katılan ÇTSO heyetinde Yönetim Kurulu üyeleri Güven Barış Yüksel, Selçuk Semizoğlu, Mustafa Kansu ve Emin Aydoğan yer aldılar. Ayrıca Belediye Meclis Üyesi Fikri Başer, Avukat Erdoğan Madak ve Se-Ba Orman Ürünleri şirketinden Şakir Semizoğlu Çanakkale’den katılımcı olarak yer aldılar.

Türk-Yunan İş Konseyi toplantısına katılan Çanakkale heyeti çeşitli iş görüşmeleri de yaptılar. Özellikle turizm konusunda Yunanistan Seyahat Acentaları Birliği Başkanı Lyssandros Tsilidis ile yapılan görüşmede, Çanakkale’deki seyahat acentaları ve otelciler ile kapsamlı işbirliği yapılması konusu ele alındı. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy’un da katıldığı görüşmede, ÇTSO yöneticileri, Yunan tarafına Çanakkale’yi tanıttı ve özellikle 2015 yılının önemine değindi. Görüşmede, Çanakkale’nin turizm potansiyelinden karşılıklı olarak yararlanılması ve ortak olarak 2015 yılında gerçekleştirilebilecek projeler ele alındı.

ÇTSO heyetinin bir başka görüşmesi Yunanistan Kalkınma ve Rekabet Bakanı Konstantinos Skrekas ile oldu. Yunan bakan ile özellikle inşaat ve sanayi alanında ortaklaşa yapılabilecek projeler görüşürken, Bakan Skrekas, ayrıntılı olarak Batı Trakya’da uygulanan teşviklerden söz etti ve Çanakkaleli girişimcileri ülkeye yatırım yapmaya davet etti. Çanakkale heyeti görüşmenin anısına Yunanistan Kalkınma Bakanı Skrekas’a plaket sundu ve Çanakkale’ye davet etti. Skrekas da 2015 yılı için muhakkak Çanakkale’ye gelmek istediğini belirtti.

ÇTSO heyeti Atina’da ayrıca Yunanistan’da en çok yatırım yapan Türk grubu Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk ile de görüştü. Şahenk’i yatırım ve incelemelerde bulunmak üzere Çanakkale’ye davet eden ÇTSO yöneticileri, kendisinden önümüzdeki aylarda muhakkak Çanakkale’ye geleceği sözünü aldı.

ÇTSO yöneticileri, Atina’da bulanan Türk heyetindeki bakanlar ile de bir araya gelme fırsatı buldu. Bu kapsamda Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile görüşmeler yapıldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu da Yunanistan ziyaretinde ilettiği mesajlarda özellikle Çanakkale’yi vurguladı. Cumartesi günü yapılan Türkiye – Yunanistan Yüksek Düzeyli İşbirliği Toplantısı’nın ardından Yunanistan Başkanı Antonis Samaras ile birlikte ortak basın toplantısında konuşan Başbakan Davutoğlu, Çanakkale’ye Boğaz Köprüsü inşa edileceğini hatırlatarak, Midilli’den Kuzey Yunanistan’a en kolay geçişin Köprü vasıtasıyla sağlanacağını söyledi ve “İstanbul ile Selanik arasında hızlı treni düşünün. İki ülkenin coğrafyası bir bütünmüş gibi olacak” diye konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir