ÇTSO “K” Türü Yetki Belgeleri İçin Yeniden Yetkilendirildi

ÇTSO “K” Türü Yetki Belgeleri İçin Yeniden Yetkilendirildi
13 Mayıs 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO), 8 Mayıs tarihinden itibaren Çanakkale ili sınırları içerisinde K türü yetki belgesi düzenlemek için yeniden yetkilendirildi. ÇTSO Genel Sekreteri Sema Sandal, 28 Aralık 2013’ten bu yana K türü yetki belgesi işlemlerinin Oda tarafından yapılmadığını hatırlatarak, Resmi Gazete’de yayımlanan ilgili yasa ve ertesinde yenilenen protokol ile K belgelerini yeniden ÇTSO’nun düzenleyeceğini bildirdi.

ÇTSO, Genel Sekreteri Sema Sandal’ın konuyla ilgili olarak yaptığı açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında yapılan protokol neticesinde 2006 yılından itibaren Çanakkale İli sınırları içerisinde Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası K türü yetki belgesi işlemlerini yürütmek üzere yetkilendirilmişti.
4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunun yetki devri ile ilgili 35. Maddesi Anayasa Mahkemesinin 08/11/2012 tarih ve 2012/173 kararı ile iptal edilmiş ve söz konusu iptal kararı 28/12/2013 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. İptal kararının yürürlüğe girdiği 28/12/2013 tarihinden sonra yetkilendirilen tüm Odalar gibi Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası da K türü yetki belgesi işlemlerinin yürütülmesi konusunda yetkisiz kalmış ve K türü yetki belgesi işlemleri Odamız tarafından yapılamamıştır.
19 Şubat 2014 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 6518 Sayılı “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunun yetki devri ile ilgili 35. Maddesi tekrardan düzenlenmiştir.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği arasında 30/04/2014 tarihinde yenilenen protokol ile ÇTSO 08/05/2014 tarihinden itibaren Çanakkale ili sınırları içerisinde K türü yetki belgesi düzenlemek için yeniden yetkilendirilmiştir.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir