Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi ile İş Merkezi Açıldı

ÇTSO Kongre ve Fuar Merkezi ile İş Merkezi Açıldı

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapımları gerçekleştirilen kongre ve fuar merkezi ile iş merkezinin açılış törenleri gerçekleştirildi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımlarıyla gerçekleştirilen açılışlar öncesinde fuar merkezinde “Atatürk’ün Çanakkale Ziyaretleri Fotoğrafları” ve “17-18. Yüzyıl Çanakkale Gravürleri” sergilerinin açılışı yapıldı. Açılış töreninin ardından kongre merkezinin açılışına geçildi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören kapsamında açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülend Engin modern, kalkınmış Türkiye’de, Çanakkale’nin sanayi ve ticaret hamlesinde de önemli bir yarışta geçilemeyeceğini ortaya koymaya çalıştıklarını belirterek; ” Çanakkale’ye hizmet sevdası ile temelini attığımız ÇTSO Kongre Fuar Merkezimizin açılışı ve yine Çanakkale’ye hizmet sevdası ile Çanakkale’ye değer katanları ödüllendirmek için bugün bir aradayız. Çanakkale’nin gelişimlerin ve değişimlerin gerisinde kalma lüksü yoktur. ÇTSO olarak ekonomimizin kalkınma hamlesinde önemli, onurlu, bir o kadar da yüksek sorumluluk gerektiren projelere giriştik. Tüm üyelerimizin hesap sorabildiği kurumsallaşmış bir Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nı gelecek kuşaklarımıza teslim etmeyi amaç edindik. “Çanakkale geçilmez” dedik ve şehrimizin kongre, tanıtım alanındaki ihtiyacına cevap verecek bir merkez için harekete geçtik. Kongre turizminden pay almak, eksikliği devamlı hissedilen ticari, eğitsel ve çeşitli diğer toplantıların yapılması amacıyla 2011 yılının sonunda Kongre Fuar Merkezi’mizin temelini attık. Aynı yıl sadece buranın değil şehir merkezimizde yıllardır atıl halde kalan arsamızda da İş Merkezimizin temelini attık. Çok şükür 1 yıl gibi sürede her iki merkezimizi bitirip Çanakkale’ye kazandırmak da bizlere nasip oldu. Hepimiz biliyoruz ki Odalar kar amaçlı kurumlar değildir. Tüm projelerimizde kamu yararı, üyelerimizin ticari faaliyetlerini kolaylaştırmayı, Çanakkale ekonomisine ivme kazandırmayı hedefledik. İki projemizi tamamladık. Çanakkale’nin gelişimi için hazırladığımız hepinizin bildiği diğer projelerimizin de sonuna kadar takipçisiyiz” dedi.

“Çanakkale geçilmeyecek”
Engin konuşmasında Çanakkale’nin dün olduğu gibi bundan sonrada geçilmeyeceğini kaydederek; “Onları umutlandıracak çalışmaların girişimini biz başlatacağız. Üyelerimizin, esnafımızın zor günlerinde geleceğe dair somut hedefleri biz koyacağız. Çözümleri üreten ve takipçiliğini yapan biz olacağız. Çanakkale Ticaret Sanayi Odamız, bu şuur ve heyecanla çalışmalarını daha da ilerletecektir. Çanakkale Ruhu ile anlam kazanan gelişmiş bir Çanakkale’nin anahtarı bizlerin elindedir. Çanakkale’mize, Türkiye’mize kazandırdığımız bu eser yıllardır şehrimizin kendisini adeta içe kapattığı bir ruh halinden de çıkaracaktır. Bir devrin battığı, bir milletin yeniden dirildiği topraklarda ÇTSO’nun hizmetleri ile modern ve kalkınmış Türkiye’mize hizmete tüm yüreğimizle canımızla başımızla devam edeceğiz.Çanakkale ekonomisinin Çanakkale ruhu ile yeniden dirildiği günlere yeni bir milat olması temennisi ile Kongre Fuar Merkezimizin temelinden çatısına emek veren, gönül veren, maddi manevi katkı sunan yüreği Çanakkaleli olan herkese, teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Markalaşmak önemlidir”
Törende konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, markalaşmanın önemine işaret ederek, “Para kazanmak, daha zengin olmak, dünyanın ilk 10 ülkesi içerisine girmek istiyorsak, ne yaparsak yapalım işi markalaştırmamız lazım. Önce ülkemizi markalaştırmamız lazım. Ama Çanakkale’ye düşen de Çanakkale’yi markalaştırmak. Çanakkale markası üzerine yatırım yapıyor olmamız lazım. Tüccarlarımıza da söylüyorum, iş adamlarımıza da söylüyorum; ne iş yaparsanız yapın, markalaşın” dedi.

“Çanakkale bizim için özel bir şehir”
Açılış töreni kapsamında konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise Çanakkale’nin hükümetin gözünde özel bir şehir konumunda olduğunun altını çizerek; “Çanakkale ticaret ve sanayi alanında da bilhassa son yıllarda önemli ilerlemeler kaydeden bir şehrimizdir. İS0’nun 2011 yılı Türkiye’nin En Büyük 500 sanayi şirketi sıralamasında Çanakkale’den 3 şirket yer almaktadır. Bu gurur verici bir tablodur. Bugün “Çanakkale’ye Değer Katanlar Ödül Töreni”nde ödül alacak olan İçdaş listede 9. sırada, Akçansa 66. sırada ve Kaleseramik 146. sıradadır. Bu kuruluşlarımıza hem Çanakkale’ye hem de ülkemize değer kattıkları için tebrik ediyorum. Bugün ödül alacak olan diğer vergi rekortmeni, ihracat rekortmeni şirketlerimizi ve iş adamlarımızı da tebrik ediyor, başarılarının artarak devam etmesini diliyorum. Çanakkale hem sanayi, hem ticaret, hem de tarımsal üretim bakımından çok büyük potansiyeli olan, kalifiye insan gücüne sahip bir şehrimizdir” şeklinde konuştu.

“Çanakkale gümrüklerinde ihracat 895 milyon dolar”
Çanakkale gümrüklerinden yapılan ihracatın 2012 yılı Ocak-Eylül döneminde 895 milyon dolar olduğuna dikkat çeken Bakan Yazıcı; “Geçen sene aynı dönem için bu rakam 1,3 milyar dolar olmuştur. 2012 yılı Ocak-Eylül dönemi için 1,039 milyar dolarlık ithalat gerçekleşmiştir. 2011 senesi için bu rakam 1,85 milyar dolardır. 2012 Ocak Eylül döneminde ise Çanakkale’ye kayıtlı firmalar 121,8 milyon dolarlık ihracat ve 53,5 milyon dolar ithalat gerçekleştirilmiştir. Burada dış ticaret fazlasının olması iyi bir şey ama yine geçen seneye göre bir düşüş görüyoruz. Dış ticaretteki düşüşün nedenlerini konuşalım ve sorunlar/sıkıntılar varsa çözüm bulalım. Çanakkale potansiyeli bakımından çok daha hızlı ilerlemesi gereken bir şehirdir. Türkiye toplam domates üretiminin %5,7’si, zeytin üretiminin %7,3’ü, şeftali üretiminin %16’sı, Kanola üretiminin %8’i, salçalık biber üretiminin %16’sı, bakla üretiminin %3’ü, çeltik üretiminin %11’i ve elma üretiminin %4,5’i, süt üretiminin %4’ü Çanakkale’de gerçekleştirilmektedir. Çanakkale, Türkiye sıralamasında kişi başı bitkisel üretim değerinde 2., kişi başı canlı hayvan değerinde 12., kişi başı hayvansal ürünler değerinde 23., yetiştiricilik yapılan organik alanda 6., iyi tarım uygulamalarında üretim alanı bakımından 17. sırada yer almaktadır. Çanakkale, sosyo-ekonomik gelişmişlik bakımından Türkiye’nin 14. en gelişmiş ilidir.

TÜİK tarafından açıklanan 2011 yılı işsizlik verilerine göre TR 22 diye anılan Çanakkale – Balıkesir Bölgesinde işsizlik oranı % 5,3’dür. En düşük işsizlik oranlan sıralamasına göre Çanakkale-Balıkesir Bölgesi 26 bölge arasında 2. sırada yer almaktadır. Marmara Bölgesi’nde ise en düşük işsizlik oranına sahiptir” dedi.

“Çanakkale kendi markasını oluşturmalıdır”
Bakan Yazıcı konuşmasında Çanakkale’nin kendi markasını oluşturmasına değinerek; “Çanakkale’nin tarihi, kültürel ve coğrafi konum bakımından avantajları dünyadaki yüzlerce binlerce şehirden çok daha iyidir. Şehirler üzerine çalışan ünlü bir sosyolog şöyle diyor: ‘Günümüzün global şehirlerinin pek çoğu kendilerini yeniden keşfediyorlar, bunlar da eski dünya kentleridir.’ Çanakkale’nin kendisini yeniden keşfetmesinin zamanı gelmiştir. 21. Yüzyılda şehirler, ülke ekonomilerinde önemli bir rol oynamaktadır. Ekonomik açıdan, küresel kentlerin rekabeti, ülkelerin rekabetinden daha fazla öne çıkmaya başlamıştır. Son 25 yılda dünya şehirleri hızla değişmektedir. Ekonomiler, toplumlar ve kültürler yeni ihtiyaçlar ortaya koydukça, şehirler de potansiyel ve kaynaklarını yeniden değerlendirmektedir. Bugün “Çanakkale’ye Değer Katanlar” ödül töreni nedeniyle Çanakkale’nin önemli isimlerinin çoğu burada. Şehrin üniversitesini ve sivil toplum kuruluşlarını da dahil ederek şehirlerimiz için neler yapabileceğimizi bir kez daha düşünmek gerekli. Ortak bir sağduyu ile oluşturulan sinerji şehrin enerjisini arttıracak potansiyelini açığa çıkaracaktır. Kültürel birikim de şehirler arası rekabetin en kritik unsurlarından biridir. Maddi sermaye kadar kültür sermayesi de ekonomik kalkınma ve büyümeye katkıda bulunmaktadır. Çanakkale, 72 milleti buluşturan bir savaşı, bugün barışa vesile kılan bir şehir olarak bu kültürel zenginliğe her yerden daha fazla sahiptir. Biz Çanakkale’yi ülkemizin ve dünyanın marka şehirlerinden biri olarak görmek arzusundayız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından TOBB ile ÇTSO arasında kurulması planlanan üniversitenin protokol töreni gerçekleştirildi. Protokol törenin ardından Çanakkale’ye değer katanlar, ÇTSO inşaatlarında emeği geçenlere ve katkı sunanlara plaket takdimi gerçekleştirildi. Açılış programları dahilinde ÇTSO iş merkezinin açılışının yapılmasının ardından heyet Çanakkale’den ayrıldı.

[Medya Hedef]

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir