ÇTSO Yönetimi Bozcaadalı Turizmcilerin Sorunlarını Dinledi

10 Mayıs 2012

Yeni dönemde ilçe ziyaretlerine Bozcaada ile başlayan Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) yönetimi, Bozcaada Kaymakamı İbrahim Çenet’i ziyaret etti.

Başkan Yardımcısı Kemal Karakaş, Bozcaada’da turizmin gelişmesini memnuniyet içinde izlediklerini belirterek, “Dünyanın en güzel yerlerinden biri olan Bozcaada’ya geldik. Amacımız sizlerin sorunlarını dinlemek, çözüm yollarını ortaklaşa aramak” diye konuştu.

Kaymakam Çenet ise yaptığı konuşmada, Bozcaada gibi potansiyeli olan bir yerin dinamiklerini harekete geçirmek için ÇTSO’nun katkılarının büyük önemi olduğunu ifade etti.

Bozcaada’da kruvaziyer turizmi konusunda önemli bir adım attıklarını belirten Kaymakam İbrahim Çenet, adanın hudut kapısı ilan edildiğini ve uluslararası liman konumuna geldiğini belirterek, limanın yenileneceğini ve GESTAŞ’ın da ortaklığıyla 80-100 civarında kruvaziyer gemisinin her sezon adaya geleceğini ve 5-7 saat kalacak olan günübirlik varlıklı turistlerin Bozcaada ekonomisine büyük katkı yapacağını ifade etti.

ÇTSO heyeti daha sonra Bozcaada Belediye Başkanı Mustafa Mutay’ı ziyaret etti. Mutay da adanın Akdeniz’deki adalar arasında birinci seçildiğini hatırlatarak, “Bunda sadece tesisler değil, adanın konumu, sosyal dokusu ve yerel tatlarının da etkisi var” dedi.

Bozcaada’da iyiye gidişin hız kazandığını söyleyen Mutay, “Kuşkusuz sorunlarımız da var. Arıtma konusunu halledeceğiz, sahildeki cafe’leri yeniden şekillendireceğiz, feribotu merkez dışına alacağız. Çeşitli projelerimiz var. Bozcaada, 1-2 yıl sonra hak ettiği yerde olacak” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mutay, son yıllarda hazine arazilerinin kiralanarak 70 bine yakın zeytin ağacı dikildiğini ifade ederek, adada taş ev yapımını, butik şarapçılığı ve pekmez yapımını teşvik ettiklerini belirtti. ÇTSO Başkan Yardımcısı Kemal Karakaş da, butik şarapçılığın, bağcılığın ve zeytinciliğin turizmin bir parçası olduğunu, Bozcaada’da turizm gelişecekse bu alandaki yatırımların katkısıyla gelişeceğini ifade etti.

Daha sonra, Zübeyde Hanım Çay Bahçesi’nde düzenlenen Bozcaadalı üyelerle toplantıya geçildi. Bozcaada Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Fikret Okuş, Bozcaada’da en önemli sorunun sezonun kısalığı olduğunu, karayla bağı olmaması ve hava muhalefeti nedeniyle sezonun uzamadığını ve uzun vadeli programlar yapılamadığını söyledi. ÇTSO 19 nolu komite başkanı İsmet Balkan da turizmcilere, sezonu uzatmaları için seyahat acenteleri ile çalışmalarını teklif ederek, bu şekilde sezonu 4-5 aya çıkarmanın mümkün olacağını vurguladı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir