ÇTSO’da Aynı Günde 3 Etkinlik

12 Haziran 2015

Çanakkale’nin kongre, toplantı ve eğitim salonları ihtiyacını karşılamak üzere ÇTSO tarafından inşa edilen ve 2.5 yıldır faaliyette olan ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde dün 3 farklı etkinlik gerçekleştirildi.
Kongre Fuar Merkezi’nde Perşembe günü, İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun “İleri Excel Uygulamaları” eğitimi Eceabat Salonu’nda, Açıkhava Reklamcıları Derneği’nin düzenlediği Çanakkale Toplantısı ve “Rekabette Fark Yaratmak” semineri İçdaş Salonu’nda ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü’nün düzenlediği “Tüketici Hakem Heyetleri Bölgesel Eğitim Toplantısı” da Dr. İbrahim Bodur Salonu’nda yapıldı.
Kongre Fuar Merkezi salonları ve fuayeleri toplantılar için gelen konuklarla dolarken, katılımcılar üst kattaki Assos Kafeterya’da da öğle yemeği yediler.

Kadın Girişimcilerden Excel Eğitimi

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İl Kadın Girişimciler Kurulu eğitim programlarını sürdürüyor. İl Kadın Girişimciler Kurulu, 11-12 Haziran tarihlerinde ÇTSO Kongre Fuar Merkezi Eceabat Eğitim salonunda “Excel ile Veri Analizi ve İleri Excel Uygulamaları” eğitimi düzenledi. 3E Etkinbilgi Yönetimi şirketi ile işbirliği içinde düzenlenen eğitime. İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Konseyi üyeleri de katıldı. İleri Excel Eğitimi’ni 3E Etkinbilgi Yönetimi şirketinden Serkan Özgöz verdi.

Açık hava reklamcıları Kongre Fuar Merkezi’nde toplandı

Açık Hava Reklamcıları Derneği’nin (ARED) gerçekleştirdiği etkinlik ile Çanakkaleli açık hava reklamcıları ÇTSO Kongre Fuar Merkezi’nde bir araya geldi. ARED’in sektörü bilinçlendirmek amacıyla 2007 yılından bu yana düzenlediği İl Toplantıları ilk kez Çanakkale’de yapılırken, “Rekabette Fark Yaratmak” başlıklı seminer de düzenlendi. ÇTSO Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonu’ndaki toplantıya Çanakkaleli açık hava reklamcıları ile İstanbul’dan sektör temsilcileri katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını ARED Başkanı Halil Eligür yaparken, MESS Eğitim Vakfı’ndan Nevzat Alpay da, açık hava reklamcılarına maliyetleri düşürme ve kar marjlarını artırma konularında, “Rekabette Fark Yaratmak” başlıklı eğitim semineri verdi.
ARED Başkanı Halil Eligür, Çanakkale’de Çanakkaleli açık hava reklamcıları ile bir araya gelmekten memnuniyeti dile getirirken, sektörün en önemli sorunun artan rekabet ortamında gerileyen karlılık oranları olduğunu ifade etti. Ardından gün boyu devam eden “Rekabette Fark Yaratmak” seminerine geçildi.
Toplantının sonunda “ARED Çanakkale Ustalara Saygı Töreni” yapıldı. Törende, Çanakkale’de açık hava reklamcılığının ustalarına onur plaketi verildi. Çanakkale’de tabela reklamcılığı sektöründe iz bırakan ustalar, Fevzi Uz, İsmail Selçuk Ülker, Sadettin Şahin, Sami Kırmış ve Sebahattin Dinç’e onur plaketlerini ARED Bursa üyelerinden Seyfettin Işığıbol takdim etti.

Tüketici Hakem Heyetleri eğitim toplantısında bir araya geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Çanakkale Ticaret İl Müdürlüğü’nün düzenlediği “Tüketici Hakem Heyetleri Bölgesel Eğitim Toplantısı” da ÇTSO Kongre Fuar Merkezi Dr. İbrahim Bodur Salonu’nda yapıldı.
Çanakkale ve çevre illerden Tüketici Hakem Heyetleri üyelerinin katıldığı eğitim toplantısında, Tüketici Kanunu’ndaki son değişiklikler ve tüketicinin korunmasında çok önemli bir konuma gelen Hakem Heyetlerinin karşılaştığı sorunlar ele alındı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Çanakkale Ticaret İl Müdürü Dr. Hüsniye Fırat, tüketicinin korunmasının son yıllarda temel bir nisan hakkı olarak görüldüğünü ve yasalarda tüketici lehine sürekli olarak yeni düzenlemeler yapıldığını ifade etti. Dr. Hüsniye Fırat, eğitim toplantısının düzenlenmesindeki katkılarından dolayı Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’na kurumu adına teşekkür etti.
Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi ve Denetimi Daire Başkanı Oğuz Şahin de, tüketicinin korunmasında hakem heyetlerinin çok önemli bir konuma geldiğini belirterek, geçen yıl 45.6 milyon lira ödenek ayrıldığını söyledi. Türkiye’de faaliyet gösteren hakem heyeti sayısının 1010’a ulaştığını ve bu hakem heyetlerinin geçen yıl 5.5 milyon tüketici başvurusunu mahkemeye gitmeden çözümlediğini belirten Oğuz Şahin, başvuruların yüzde 94’ünün tüketicinin lehine sonuçlandığını da ifade etti.
Toplantıda daha sonra uzmanlar, “yeni mevzuatla birlikte getirilen düzenlemeler ve tüketicilerin ve hakem heyetlerinin karşılaştığı sorunlar ile çözüm yolları” konularında katılımcıları bilgilendirdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir