ÇTSO’nun “Adaylar Konuşuyor” Programı Yapıldı

28 Mart 2014

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, siyasi partilerin Merkez İlçe Belediye Başkan adaylarını, “Adaylar Konuşuyor” programında bir araya getirdi. ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin’in moderatörlüğündeki programı Ak Parti Çanakkale Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Mehmet Daniş ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin Çanakkale Belediye Başkan Adayı Halil Rüştü Akgün katıldı. Çanakkale Belediye Başkanı ve CHP Çanakkale Belediye Başkan Adayı Ülgür Gökhan ise “Adaylar Konuşuyor” etkinliğine yoğun programı olduğu gerekçesiyle katılmadı.

ÇTSO Kongre Fuar Merkezi Dr. İbrahim Bodur Salonu’nda yapılan “Adaylar Konuşuyor” programı ÇTSO Başkanı Bülend Engin’in açılış konuşması ile başladı. Programı ÇTSO Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra Meclis ve Komite üyeleri ile parti üyeleri ve vatandaşlar da izledi. ÇTSO Başkanı Bülend Engin, yaklaşık 400 kişinin izlediği ve sorularla da katıldığı “Adaylar Konuşuyor” programındaki konuşmasında, seçimlerin bir demokrasi şöleni olduğunu, 30 Mart günü ülke genelinde olduğu gibi, Çanakkale’de de sandık başına giderek yöneticilerimizi seçeceğimizi söyledi.

ÇTSO Başkanı Bülend Engin sözlerine şöyle devam etti:

“Odaların asli görevi üyelerine hizmettir. Üyelerimizin ekonomik gelişimine yeni imkanlar sağlamak ise kentimizin atıl durumdaki potansiyellerini ekonomiye kazandırmakla mümkündür. Bu anlayışla kente yeni gelir kapısı olacak, üyelerimizin, esnafımızın ve halkımızın gelirini arttıracak birçok projeyi gündeme getirdik. Kendi potansiyellerimizi Çanakkale’nin hizmetine adayarak; Kongre ve Fuar merkezimizi yaptık. Daha ilk yılında uluslararası da dahil olmak üzere pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Merkezimizin; yoğun etkinliklerle ihtiyaca cevap veremeyecek bir doluluk yaşaması en büyük temennimizdi. Üniversitemize, dolayısı ile Çanakkale’mize 2014 yılında kazandırılan 1500 kişilik Kongre Merkezi ile bu temennimiz gerçeğe döndü. Daha güzel bir Çanakkale için, daha büyüklerini yapacak güç ve potansiyelimiz de vardır.
Geliriyle Çanakkale öğrencilerine burs veren İş Merkezimizi inşa ettik. Çanakkale’mizin tüm değerlerinin tanıtımı için hizmete sunduğumuz ÇTSO Çanakkale Evi her geçen gün artan ziyaretçi sayısı ile gelişimini sürdürmektedir. Çanakkale’yi tüm ilçelerimiz ve değerleri ile anlatan 3 boyutlu tanıtım filmi çalışmaları tamamlanmak üzere olup kiosklarımız şehir merkezine konmuştur. ÇTSO Çanakkale Evi bahçesinin, bir yemek enstitüsü gibi Çanakkale mutfağını araştıran, öğreten bir merkez olması için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Daha faaliyete geçmeden tüm ofisleri kiralanan ÇTSO Ar-Ge Merkezini, Games of Troy yarışma parkurunu Çanakkale’ye kazandırdık.
Çanakkale için Yat Limanı projesi hazırladık. Kruvaziyer iskelesinin kentimize neler kazandıracağını ortaya koyduk. İmzaladığımız ÇTSO&TOBB ETÜ protokolü ile biri Teknolojik Bilimler Fakültesi, diğeri ise Ticari İlimler Fakültesi olmak üzere kentimize 2 fakülte kazandırmayı hedeflemekteyiz. YÖK onayı alınmış olup Başbakanlık onayına sunulmuş durumdadır.
2015 yılında Çanakkale değerlerini görsel bir şovla sunacak Su Perdesini gerçeğe dönüştürüyoruz. Her zaman, her yerde Çanakkale için yapılacak her türlü çalışmanın ve projenin her zaman destekçisi olacağımızı ifade ettik. Lapseki Balıkçı Barınağı’nın yat limanına dönüşümü ve Ayvacık altı Ulaşım İskelesinin gerçekleşmesi için aktif çalışma gerçekleştirdik.
‘Çanakkale Turizmde Yeni markasını ve Değerlerini Ortaya Çıkarıyor Projesi’ kapsamında Çanakkale logosu belirlenmiş, kıyı ve deniz turizmi, termal turizm, gastronomi, inanç turizmi, kültür ve tarih turizmi başlıklarındaki çalışmalar tamamlanmıştır.
Neden yaptık bunları? Elbette Çanakkale için. Çanakkale sevdamız için. Peki bunlar yeter mi? Hayır. Çünkü Çanakkale güzel olan her şeyi hak ediyor.
Çünkü bu ülke için canlarını veren şehitlerimizin hatırasına çok daha fazlasını borçluyuz.
Şimdi aramızda olan değerli başkan adaylarına tekrar hoş geldiniz derken, Çanakkale sevdası için neler yapacaklarını sizlerle paylaşmak üzere sözü kendilerine bırakıyorum.”

BAŞKAN ADAYLARI KONUŞTU
Bülend Engin daha sonra program akışı çerçevesinde adaylara 10’ar dakikalık süreyle Çanakkale’nin sorunlarına çözüm önerilerini ve projelerini anlatmaları için sözü devretti.

İlk olarak söz alan MHP Adayı Halil Rüştü Akgün, Çanakkale’nin ciddi sıkıntılar yaşayan, geçici önlemlerle yönetilen bir kent olduğunu belirterek, kentin ana arterlerinin trafiği taşıyamaz durumda olduğunu, kat irtifakında ciddi sıkıntılar yaşandığını, araç yoğunluğunu kaldıracak otoparklar planlanmadığını, çocukları gönderecek park alanlarının bulunmadığını, Türkiye’nin en pahalı suyu olmasına rağmen içmeye uygun olmadığını, kanalizasyonun 36 bin nüfusa göre planlandığını, konser verecek alan, oyun sahnelenecek sahne olmadığını ifade etti.
Daha sonra söz alan Ak Parti Adayı Mehmet Daniş de, Çanakkale’de büyük bir potansiyel olduğunu ancak bir araya getirilmediğini vurgulayarak, ÇTSO Başkanı Engin’in projelerinden, kente kazandırdıklarından söz ettiğini oysa bu vizyonun Belediye’de olması gerektiğini belirtti.

Daniş, nezih bir atmosferde, güzel, faydalı bir seçim atmosferi geçirdiklerini, sokak sokak, mahalle mahalle anket yaparak eksikleri belirlediklerini belirterek, “Bugün diğer belediyelerde sosyal belediyecilik, kenti marka belediye yapabilme konusu tartışılırken, Çanakkale’de su kanalizasyon, çevre sorunları konuşuluyor. Çanakkale’de boğazın olmadığını düşünün geriye gidilebilecek, gezilebilecek hiçbir mekanın üretilmediğini görürüz. Şehir suyu DSİ barajından ucuz fiyata geliyor ama içemiyoruz. Temiz su sorunu yaşanıyor ama en pahalı suyu içiyoruz” diye konuştu. Daniş, “Birinci önceliğimiz Çanakkale’de proje üretenlerin önüne konulmuş engellerin kaldırılması olacaktır. Sürdürülebilir bir belediyecilik için 30 Mart bir fırsattır diye düşünüyorum” dedi.

Programa göre, daha sonra ÇTSO üyelerinin soruları bölümüne geçildi. Başkan adaylarına ilk soruyu ÇTSO Başkanı Bülend Engin sordu. Engin’in, “Başkan olduğunuzda diğer adaylarla çalışmayı düşünüyor musunuz?” sorusuna MHP Adayı Akgün, “Danışma ve istişare yapmayan bir yönetim asla ve asla demokratik olamaz. Elbetteki Sayın Vekilimizle birlikte Çanakkale’yi geliştirmek için çalışacağız. Amacımız Çanakkale’ye hizmet, kimseyi dışlamayacağız, kimseyi ötekileştirmeyeceğiz” dedi. Ak Parti Adayı Mehmet Daniş ise bu soruyu, “Sayın Akgün ile beraber çalışmaya hazırım. 90 gündür birlikte Çanakkale’nin sorunlarını dinleyerek kampanya yürüttük. Çanakkale’nin değerlerini biliyoruz. Sayın Akgün’ün bilgi birikimini de biliyorum. O nedenle birlikte çalışmaya hazırım. Bir kurul kurarak, Çanakkale’ye hizmeti geçmiş diğer siyasilerin de tecrübelerinden yararlanmayı düşünüyorum” diyerek cevapladı.

Daha sonra, adaylar çeşitli konularda salondakilerin sorularını cevaplayarak, Çanakkale’nin sorunlarına bakış açılarını, projelerini anlatma fırsatı buldu. Programın son bölümünde adaylara son 10 dakika söz hakkı verildi. MHP adayı Akgün, bu bölümde, bu seçimin Çanakkale’nin kader seçimi olduğunu belirterek, “Çanakkale’yi üzerinde yaşanmaktan mutluluk ve onur duyulan bir kent, dünyanın gözdesi bir marka şehir yapmak için desteklerinizi bekliyorum” dedi.

Ak Parti Adayı Mehmet Daniş de, “Çanakkale yeni bir dönemin eşiğindedir, Çanakkale’de yeni bir şeyler söylemek lazım. Sorunların çok kolay aşılacağını düşünüyoruz. Kimsenin ötekileştirilmediği, kimsenin Çanakkale yönetiminin dışında bırakılmadığı bir Çanakkale’nin yönetimine talibiz” diye konuştu.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir