Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal’dan Belediye Operasyonu Açıklaması

16 Mayıs 2012

Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ndeki yolsuzluk iddialarına yönelik operasyonla ilgili açıklama yapan Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, ortada ciddi delillerin bulunduğunu, milyonlarla ifade edilecek rakamların söz konusu olduğunu söyledi.

Çanakkale Belediye Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’ndeki yolsuzluk iddialarına yönelik operasyonla ilgili açıklama yapan Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal, ortada ciddi delillerin bulunduğunu, milyonlarla ifade edilecek rakamların söz konusu olduğunu söyledi. Operasyondan ise en karlı belediyenin çıkacağını ifade etti.

Çanakkale Belediyesi Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü’nde geçen ay arama yapan ve bazı belgelere el koyan polis, dün (15 Mayıs) sabah ise ikinci dalga ile aralarında Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü çalışanları ile abonelerin de bulunduğu 89 kişiyi gözaltına aldı. Kamuoyunda oluşan, “CHP’li Belediyeye Yönelik Operasyon” algısının ardından bugün (16 Mayıs) Çanakkale Cumhuriyet Başsavcısı Salih Çokal konuyla ilgili basını bilgilendirme toplantısı düzenledi. Yazılı bir metin ile konunun detaylarını aktaran Çokal, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı.

Başsavcı Salih Çokal, kendilerinin bilgisi ve koordinesi içinde Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü elamanlarınca projeli yapılan çalışma sonucunda, Belediyenin alt birimi olan ve Belediye hizmet binası dışında ayrı bir yerde faaliyet gösteren, müdürlüğün bazı çalışanları, Belediye adına faaliyet gösteren Sunay Madencilik Şirketi’nin bazı personeli ile bazı abonelerin ?İştirak halinde rüşvet almak/vermek, kamu kurumunun bilişim sistemi aracı kılınarak dolandırıcılık, belgede sahtecilik ve benzeri şeklindeki’ suç iddialarının araştırılması için bir operasyon yapıldığını belirtti.

Başsavcı Salih Çokal, “Belediye ve şirket çalışanları olan bir kısım şüpheliler hakkında, uygulanan tedbir/soruşturma ve inceleme sürecinde ve Sampaş firması görevlilerince kurulan sistem üzerinde yapılan kontrollerde elde edilen veriler neticesinde, su miktar ve paralarını, belediye aleyhine fakat abone lehine olacak şekilde tamamen veya kısmen ayarlandığı veya silindiği, mevcut durumu gizlemek için ise genelde su sayaçlarının arızalı gösterildiği, değiştirilmesi yönüne gidildiği veya abonenin su sayacının endeksi uzunca süre okumamak suretiyle biriktirildiği ve bir süre sonra sayaç sökülüp alındığı, sayaç üzerindeki miktar azaltılarak sayacın tekrar aboneye takıldığı, bu değişimi sistem üzerinden sildikleri ve bu şekilde maddi menfaat elde edildiği iddiaları yönünde ciddi kanıtlar/emareler toplanmıştır” dedi.

Soruşturma aşamasında 89 kişinin gözaltına alındığını belirten Başsavcı Salih Çokal, ifadesi alınan ve çoğunluğu abone olan 64 kişinin serbest bırakıldığını, halen gözaltında ise müdürlük çalışanlarından oluşan 25 kişinin bulunduğunu söyledi. Çokal, gözaltı aşamasında hamile olan iki şüphelinin ise sağlık durumlarının göz önünde bulundurularak hiç gözaltına alınmadığına dikkat çekti. Çokal, “Soruşturma konusu maddi değer ve kayıpların, kamu zararı kapsamında Çanakkale Belediyesi’nin ve Çanakkaleli yurttaşların olması nedeniyle, soruşturma üzerinde hassasiyetle durulmakta olup, soruşturma tüm yönleri ile devam etmektedir” dedi.

Basın mensuplarının soruşturmaya ilişkin sorularını da yanıtlayan Başsavcı Çokal, operasyonun, CHP’li Belediyeyi yönelik yapıldığı algısının yanlış olduğunu belirterek, “Bazen iyi ilişkiler içerisinde olduğunuz kurum ve kişileri de incelemeniz gerekiyor. Değişik sonuçlarla karşılaşabiliyorsunuz. Biz, kamunun menfaatine, tamamen suça odaklı çalışıyoruz. Kişilerin ya da kurumların kim olduğuyla ilgilenmiyoruz. Belediye kent için önemli. Belediye Başkanını sizler de tanıyorsunuz. Bu soruşturma 6-7 aylık geçmişe dayanıyor. Ortada ciddi deliller var. Henüz maddi değer tespiti yapılmadı. Bilir kişi incelemesiyle ortaya çıkacak. Ancak delillere göre rakamlar milyonlarla ifade edilebilecek düzeyde. Belediyenin en önemli kaynağı başkalarına peşkeş çekilmiş. Bu soruşturmadan en karlı çıkacak olan belediye. Operasyon belediyeye katkı sağlayacak. Fakat şuan için kimseye suçlu diyemeyiz. Soruşturmanın sonucunu beklemeliyiz” diye konuştu.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir